آشنایی با روکش دندان شیری

فهرست مطالب

آشنایی با روکش دندان شیری: روکش دندان شیری معمولاً زمانی انجام می‌ شود که دندان کودک به علت پوسیدگی بیش از حد دچار تخریب شده باشد. در بیش تر مواقع وقتی که دندان‌ های شیری عصب کشی می‌ شوند، استحکام آنها کاهش پیدا می‌ کند. به همین دلیل نیازمند به روکش هستند تا استحکام آنها بالا رفته و از شکستن و افتادن پیش از موعد مقرر پیشگیری شود. در این مقاله روکش دندان شیری و نکات مهم پیرامون آن را بررسی می‌ کنیم.

روکش دندان شیری

همان طور که گفته شد روکش دندان شیری برای کودکان زمانی استفاده می‌ شود که دندان آنها دچار پوسیدگی وسیع شده باشد. زیرا دندان‌ های شیری پس از عصب کشی استحکام خوبی نخواهند داشت. بنابراین نیازمند به روکش هستند تا از شکستن و افتادن زود هنگام پیشگیری شود. اما گاهی برای والدین چنین سوالاتی پیش می‌ آید که چرا دندان‌ های شیرین نیاز به روکش و ترمیم دارند، در حالی که عمر آنها کوتاه است؟

در پاسخ به این سوال کوتاه و مهم باید بگوییم که با وجودی که دندان‌ های شیری مدت محدودی در داخل دهان کودکان خواهند بود، اما به این نکته توجه داشته باشید که گاهی این دندان‌ های شیری حتی تا سن ۱۰ الی ۱۲ سالگی نیز همراه کودک شما خواهند بو. بنابراین اگر پس از عصب کشی روکش نشوند، در معرض آسیب قرار می‌ گیرند و کودک شما از آن رنج خواهد برد. اگر دندان‌ های شیری دچار پوسیدگی شوند، عوارض جدی و حتی گاهی جبران ناپذیر را به وجود می‌ آورند که مهم ترین آنها عبارتند از:

اطلاعات بیشتر: متخصص عصب کشی دندان در تهران

1. کاهش توانایی در جویدن

در صورت از دست رفتن دندان شیری و پوسیدگی آن کودک توانایی جویدن خودش را از دست می‌ دهد. به این ترتیب تمایل وی به استفاده کردن از مواد غذایی مختلف و متنوع نیز کاهش می‌یابد. به طوری که گاهی اوقات حتی از خوردن غذا امتناع ورزیده، که والدین ممکن است آن را به عنوان نوعی بی‌ اشتهایی تشخیص دهند. در حالی که با برطرف کردن مشکل درد و پوسیدگی دندان این مشکل نیز خود به خود از بین خواهد رفت. پس بدیهی است که اگر تغذیه کودک مشکل داشته باشد به دنبال آن مشکلات دیگری نیز مانند کج خلقی، کاهش رشد، یبوست و غیره نیز برای وی بروز می‌ کند.

2. حفظ فضای لازم جهت رویش دندان‌ های دائمی

دندان‌ های شیری در واقع به عنوان نوعی راهنما جهت رویش و رشد دندان‌ های دائمی هستند. پس اگر دندان‌ های شیری پیش از موعد مقرر خودشان از بین بروند، فضای مورد نیاز و کافی جهت رویش دندان‌ های دائمی نیز از دست خواهد رفت و در نهایت دندان‌ های دائمی به صورت درهم و کج رشد می‌ کنند و یا گاهی مواقع ممکن است به صورت نهفته باقی بمانند. این موضوع کاملاً جدی است، پس بهتر است که به آن دقت و توجه لازم را داشته باشید، چون کودکان به علت داشتن ظاهر نامرتب و کج دندان‌ هایشان خجالت می‌کشند و حتی ممکن است از خندیدن امتناع کنند و یا در روابط اجتماعی آنها اختلاطات شدیدی بروز کند.

3. ایجاد بوی بد در دهان

در اثر تجمع مواد غذایی و پوسیدگی متعدد و بیش از حد در دهان کودک به مرور زمان با باقی ماندن مواد غذایی مختلف التهاب و عفونت لثه و دندان‌ها ایجاد شده که نهایت منجر به ایجاد بوی بد در دهان خواهد شد.

موضوع مهم دیگر این است که اگر پوسیدگی و التهاب و عفونت در دندان‌ های شیری پیشرفت کند، این عفونت حتی می‌ تواند دندان‌ های دائمی را نیز تحت تاثیر خود قرار داده و در تکامل و رشد این دندان‌ها اختلال ایجاد کند. همچنین پوسیدگی میکروب‌ های عامل پوسیدگی در دهان را نیز افزایش می‌دهد. به همین دلیل است که احتمال پوسیدگی در دیگر دندان‌ها نیز افزایش پیدا می‌ کند.

آشنایی با روکش دندان شیری

نتیجه‌ گیری

در این مقاله روکش دندان شیری و دلایل مهم جهت انجام دادن روکش بر روی دندان‌ های شیری را بررسی کردیم. گفتیم که با وجود کوتاه بودن عمر دندان‌های شیری، روکش آنها چه اهمیت بالایی دارد و نباید آن را نادیده گرفت. بنابراین اگر پس از مراجعه به متخصص عصب کشی دندان، دندان کودک شما عصب کشی شد، حتماً باید آن را روکش کنید. در سایت vossoghidentistry.com بیشتر با روکش دندان شیری و دلایل انجام آن توسط متخصص عصب کشی دندان آشنا شوید.