آشنایی با پروتز دندان

فهرست مطالب

در این مقاله به آشنایی با پروتز دندان، نحوه انجام دادن آن و نکات مهم در خصوص این شیوه دندانپزشکی را بررسی می‌ کنیم. پروتز دندان چیست؟ آیا با انواع پروتز دندان، ویژگی‌ ها، معایب و یا مزایای آنها آشنا هستید؟ هنگام مراجعه به متخصص جراح دندانپزشک در مرکز تخصصی درمان ریشه دندان یکی از راه‌ های پیشنهادی برای بهبود یافتن دندان‌ های آسیب دیده، پروتز می‌ باشد. پروتز دندان را می‌ توان نوعی وسیله در دندانپزشکی دانست که به جای دندان‌ های پوسیده و از بین رفته قرار گرفته و می‌ تواند دندان‌ های دچار نقص را به خوبی پوشش دهد. پروتز شامل ایمپلنت دندان، پل، تاج، روکش دندان و دندان مصنوعی می‌ باشد. برخی از انواع پروتز متحرک و قابل جابجایی می‌ باشند، اما برخی دیگر در جای خودشان ثابت قرار می‌ گیرند.

نحوه آشنایی با پروتز دندان

پروتز دندان را می توان نوعی وسیله در دندانپزشکی دانست که می‌ تواند نقص‌ ها و ایرادات در دندان‌ ها را پوشانده یا گاهی اوقات جایگزین دندان‌ های از بین رفته باشد. این وسایل که آن ها را با نام پروتز می‌ شناسیم به صورت پل، تاج، ایمپلنت دندان، روکش دندان و یا دندان مصنوعی می‌ باشد. که برخی از آنها به صورت متحرک هستند و می‌ توان جابجا کرد. اما برخی دیگر بر جای خودشان کاملاً ثابت می‌ باشند. پروتز دندان را می‌ توان از بهترین راه‌ ها جهت ترمیم کردن دندان‌ های آسیب دیده و از دست رفته دانست و چون شیوه و طراحی منحصر به فردی دارد، برای افراد مختلف استفاده شود. علاوه بر آنکه تاثیر بسزایی بر روی زیبایی چانه، فک و چهره دارد.

آشنایی با پروتز دندان

انواع پروتز دندان

بعد از آشنایی با پروتز دندان نوبت به معرفی انواع آن می رسد. وسایلی که ما آنها را به عنوان پروتز دندان می‌ شناسیم، در سه دسته زیر جای می‌ گیرند:

1. پروتز دندان ثابت

این پروتز شامل یک بریچ دندان، ایمپلنت، روکش تک واحدی، اینله، ونیر و آنله می‌ باشد. پروتز دندان ثابت را با نام روکش دندان نیز می‌ شناسیم. اگر از این نوع پروتز استفاده کنید، نمی‌ توانید بعدها دندان را از دهان خود خارج کرده و کاملاً ثابت است. این نوع پروتز بر روی دندان اصلی و یا ایمپلنت قرار می‌ گیرد. نحوه قرارگیری آن بستگی به وضعیت و شرایط دندان بیمار دارد که توسط پزشک تشخیص داده خواهد شد.

پروتز ثابت را با استفاده کردن از پیچ‌ های مخصوص و یا چسب به قسمت دندان یا ایمپلنت اتصال می‌ دهند. این نوع از پروتز‌ها به انواع مختلفی تقسیم می‌ شوند که عبارتند از:

  • روکش تک واحدی دندان
  • بریج دندان ونیرها
  • اینله ها و آنله‌ ها
  • ایمپلنت‌ های دندانی

اطلاعات بیشتر: مرکز تخصصی درمان ریشه دندان

2. پروتز دندان متحرک

این نوع از پروتز به سه صورت دندان مصنوعی، پارسیل و پروتز دندانی اوردنچر متکی بر ایمپلنت می‌ باشند.

هر یک از این پروتز‌ها ممکن است برای شرایط خاص و افراد خاصی مناسب باشند. این که شما کدام یک را انتخاب کنید، بستگی به تشخیص متخصص جراح دندانپزشک و هم چنین نوع مشکل به وجود آمده در دندان تان دارد. که البته هر کدام دارای ویژگی‌ ها، مزایا و معایب می‌ باشند.

3. نوع پروتز متحرک

این نوع از پروتز معمولاً بر روی لثه‌ ها قرار خواهد گرفت و بیمار می‌ تواند در صورت لزوم آن را از دهان خودش خارج کند. اگر تمامی دندان‌ های خودتان را کشیده باشید، پروتز متحرک کامل برای شما استفاده می‌ شود. گاهی بیمار ممکن است هنگام استفاده کردن از آن احساس خوبی نداشته باشد، اما به مرور زمان این احساس برطرف شده خواهد شد.

پروتز دندانی متحرک به انواع زیر تقسیم می‌ شود:

  • پروتز دندانی پارسیل
  • پروتز دندانی کامل یا دست دندان

نتیجه‌ گیری

در این مقاله نحوه آشنایی با پروتز دندان را بررسی کردیم. امروزه پروتز دندان جهت برطرف کردن بسیاری از عیوب و نقص‌ های دندان‌ ها استفاده می‌ شود. پروتز خوب را می‌ تواند جایگزین دندان‌ های آسیب دیده کرد، که البته انواع مختلفی دارد. نحوه استفاده و نوع آن توسط متخصص جراح دندانپزشک تشخیص داده می‌ شود.

گاهی برای برخی از بیماران پزشک نوع متحرک را تجویز می‌ کند. اما در برخی مواقع مانند زمانی که بیمار کلیه دندان‌ های خودش را کشیده باشد، استفاده از پروتز ثابت گزینه بهتری محسوب می‌ شود. که در این خصوص حتماً باید با دندانپزشک خود مشورت کنید. در سایت دکتر میترا وثوقی بیش تر با پروتز دندان، انواع مختلف آن، روش استفاده از پروتز دندان، ویژگی‌ ها و مزایای آن آشنا شوید.