آناتومی دندان به چه صورت است؟

فهرست مطالب

 آناتومی دندان به چه صورت است؟ دندان ها بخش بسیار کوچکی از آناتومی بدن هستند، اما قسمت های زیادی در خوردن و صحبت موثر و ایجاد لبخندی درخشان به ما نقش دارند. دندان های جلویی، نیش، ثنایا و ثنایا نام دندان های اصلی هستند. هر دندان از یک تاج، لثه، ریشه، مینا، عاج و پالپ تشکیل شده است.

اگر به صورت دوره ای به دندانپزشک مراجعه کنیم یک متخصص درمان ریشه دندان در تهران می تواند هر گونه مشکل احتمالی را در مراحل اولیه تشخیص داده و درمان کند. بنابراین چکاپ های دوره ای در حفظ سلامت دهان و دندان و پیشگیری از مشکلات دهان و دندان بسیار مهم است.

آناتومی تاج، ریشه و گردن دندان
آناتومی دندان به چه صورت است؟

آناتومی تاج، ریشه و گردن دندان

 دندان دارای دو بخش تشریحی است: تاج و ریشه.

تاج قسمت بالایی دندان است که در دهان قابل مشاهده است و بالای لثه قرار دارد. مینای دندان تاج را می پوشاند و از لایه عاج زیرین محافظت می کند.

ریشه دندان در امتداد خط لثه پایین می رود و به استخوان فک بالا یا پایین می رود. طوق یا یقه محل اتصال دندان است که در آن خط تاج و ریشه لثه به هم می رسند.

مینا:

هر تاج با مینا پوشانده شده است. مینا سخت ترین ماده در بدن است. حتی قوی تر از استخوان مینا از عاج محافظت می کند. مینای دندان تنها بافتی است که حاوی سلول های زنده نیست و از آنجایی که زندگی ندارد پس از پوسیدگی یا آسیب نمی تواند خود را ترمیم کند.

 لثه:

لثه ها بافت صورتی کم رنگ هستند که از استخوان فک (لثه) و ریشه دندان محافظت می کنند و طوق (یقه) هر دندان را می پوشانند.

عاج:

عاج قسمت اصلی هر دندان است و تقریباً در تمام طول دندان وجود دارد. عاج ظریف است و توسط مینای دندان در تاج و سیمان در ریشه محافظت می شود.

اتاق پالپ:

محفظه پالپ داخلی ترین قسمت دندان است. که زیر عاج است و از تاج تا نوک ریشه امتداد دارد محفظه پالپ حاوی مغز است. پالپ (پالپ) دندان که از بافت نرم تشکیل شده است.

سیمان:

سیمان لایه بافت سختی است که ریشه دندان را می پوشاند.

 کانال ریشه / کانال محیطی بخشی از آناتومی دندان:

کانال ریشه یا کانال پالپ منطقه بازی در کانال ریشه است. این شامل پسوند پالپ است که از محفظه پالپ استخراج می شود. اعصاب و عروق خونی مرتبط با بافت های خارجی اطراف از طریق کانال ریشه وارد پالپ می شوند.

 رباط های پریودنتال:

گروهی از الیاف بافت همبند رباط پریودنتال است.

کانال فرعی:

کانال ثانویه یک کانال کوچک است که از کانال ریشه اولیه جدا شده و در داخل عاج تا رباط پریودنتال امتداد می یابد.

 استخوان فک:

استخوان پریودنتال استخوان فک است که ریشه دندان را احاطه کرده و از آن حمایت می کند. این استخوان حاوی حفره هایی است که ریشه دندان ها در آنها قرار دارد.

دندان شیری

دندان های شیری اولین دندان هایی هستند که در اوایل زندگی می افتند. و بعد از چند سال در سنین 6 تا 12 سالگی دندان های شیری با دندان های دائمی جایگزین می شوند. تشکیل دندان های شیری از رحم مادر شروع می شود. اما رویش و رویش لثه ها بین 6 تا 12 ماهگی اتفاق می افتد.تمام دندان های شیری تا 3 سالگی بیرون می آیند.

 تعداد دندان های شیری

هر کودکی 20 دندان شیری دارد، دندان‌ها به طور موازی رویش دارند، مثلاً وقتی دندان‌های آسیاب بالایی سمت چپ رویش می‌کنند. دندان مولر بالا سمت راست تقریباً همزمان با سمت چپ رشد می کند.

 انواع دندان ها و عملکرد آنها

در هر فک چهار دندان ثنایا (دندان قدامی)، دو دندان نیش و چهار دندان آسیاب وجود دارد. غذا را تکه تکه می کنیم و با استفاده از دندان غذا را خرد می کند و از دندان های مولر خود برای آسیاب غذا استفاده کنند.

پیشنهاد: متخصص عصب کشی دندان

آیا آناتومی دندان شیری و دندان عقل متفاوت است؟
آناتومی دندان به چه صورت است؟

 آیا آناتومی دندان شیری و دندان عقل متفاوت است؟

طبق مطالعات تخصصی دندانپزشکی درمان ریشه دندان در تهران، تفاوتی بین آناتومی دندان شیری و مولر وجود ندارد. تنها مشکل تفاوت سطح، موقعیت این دو نوع دندان است.

سخن نهایی

 شکل گیری آناتومی دهان و دندان در مراحل اولیه رشد جنین اتفاق می افتد. دهان نه تنها در گفتار نقش مهمی دارد. بلکه سیستم گوارشی. آناتومی طبیعی دهان شامل حفره دهان است که از کام سخت و نرم تشکیل شده است. مخاط یا بافتی که قسمت های بالایی و پایینی دهان را می پوشاند و همچنین بافتی که داخل گونه ها، لثه های اطراف دندان ها، زبان، لوزه ها و منافذ غدد بزاقی را می پوشاند. همچنین شما می توانید با مراجعه به کلینیک تخصصی دندانپزشکی در تهران از خدمات ما بهره منده شوید.