آیا ایمپلنت درد دارد؟

فهرست مطالب

آیا ایمپلنت درد دارد؟ آیا با عوارض، مزیت‌ ها و نحوه انجام ایمپلنت آشنا هستید؟ ایمپلنت در مرکز تخصصی درمان ریشه دندان زمانی انجام می‌ شود که یک یا چند تا دندان آسیب دیده باشد. همچنین متخصص جراح دندانپزشک تشخیص دهد که دندان‌ های شما نیاز به ایمپلنت دارد. در واقع ایمپلنت به عنوان پایه‌ ای می‌ باشد که با عمل جراحی در قسمت استخوان فک پایین یا بالا کاشته شده و به عنوان ریشه دندان در نظر گرفته می‌ شود. سپس تاج دندان بر روی آن قرار می‌ گیرد. چون ایمپلنت به فک جوش می‌ خورد. بنابراین استحکام کافی را به وجود خواهد آورد، اما موضوعی که در خصوص انجام ایمپلنت توسط متخصص ریشه دندان مطرح می‌ شود این است که آیا ایمپلنت درد دارد یا خیر؟ در این مقاله موضوع درد ناشی از ایمپلنت را بررسی می‌ کنیم.

آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟

بسیاری از افراد هنگام مراجعه به متخصص درمان ریشه دندان و کاشت ایمپلنت این نگرانی را دارند که آیا این شیوه از جراحی درد دارد یا خیر؟ برخی افراد نیز چنین تصور می‌ کنند که تا مدت‌ ها ممکن است درد ایمپلنت را داشته باشند. درست است که پس از جراحی ایمپلنت نیز مانند هر نوع جراحی دیگری ممکن است تا مدتی شما احساس درد داشته باشید. به همین دلیل قطعاً به مراقبت‌ های قبل و بعد از عمل نیاز خواهید داشت که متخصص جراح دندانپزشک به شما توصیه می‌ کند. پس از آن که کاشت ایمپلنت انجام شود، بی‌ حسی موضعی کم کم از بین خواهد رفت. به همین دلیل شما مدت زمان اندکی پس از کاشت ایمپلنت احساس درد و ناراحتی خواهید داشت که بسیار طبیعی می‌ باشد.

البته میزان درد پس از انجام ایمپلنت به تعداد ایمپلنت‌ های کاشته شده و هم چنین نحوه عمل جراحی بستگی دارد. متخصص جراح دندانپزشک معمولاً از آنتی بیوتیک‌ ها و داروهای مسکن جهت کنترل درد شما استفاده می‌ کند تا شما احساس درد کم تری داشته باشید. وجود کمی تورم و التهاب در قسمت جراحی نیز تا چندین روز کاملاً طبیعی می‌ باشد. بنابراین بهتر است که جهت پیشگیری کردن از عوارض جانبی شدید و تا بهبود یافتن کامل عمل جراحی حتماً از غذاهای نرم استفاده کنید.

آیا ایمپلنت درد دارد؟

سطح طبیعی درد پس از انجام ایمپلنت

با وجودی که ایمپلنت را می‌ توان نوعی درمان بدون درد دانست. اما بهتر است که موارد زیر را در این خصوص در نظر داشته باشید که جزو موارد طبیعی محسوب می‌ شوند:

 1. درد بعد از یک هفته

اگر تا یک هفته پس از ایمپلنت احساس درد داشته باشید، این امر کاملاً طبیعی می‌باشد. برای کاهش یافتن درد و بهبودی آن بهتر است که به نظر متخصص جراح دندانپزشک خود توجه داشته باشید.

 1. درد ایمپلنت بعد از دو هفته

اگر تا دو هفته پس از انجام ایمپلنت هم چنان با درد شدید و غیر قابل تحمل مواجه بودید، احتمال دارد که قسمت جراحی دچار عفونت شده باشد. پس حتماً به متخصص ریشه دندان مراجعه کنید.

 1. درد بعد از سه تا چهار ماه

گاهی اوقات افراد پس از گذشت ۳ یا ۴ ماه هم چنان احساس درد در قسمت جراحی ایمپلنت دارند. در این حالت بهتر است که موارد زیر را بررسی کنند. زیرا ممکن است علت درد هر کدام از موارد زیر باشد:

 • بیماری‌ های سیستم ایمنی
 • خون رسانی بسیار ضعیف به بافت‌ های موجود در اطراف ایمپلنت
 • تداخل داروهای مصرفی
 • ضعف عمومی بدن
 • وجود عفونت در قسمت جراحی
 • اعمال فشار بر پایه ایمپلنت
 • پس زدن ایمپلنت
 • برخی از واکنش‌ های آلرژیک
 • آسیب دیدن رشته‌ های عصبی و بافت‌ های عصبی

نتیجه‌ گیری

در مطلب بالا به سوال آیا ایپلنت درد دارد؟ پاسخ داده شد. گفتیم که پس از عمل ایمپلنت ممکن است تا چند روز احساس درد و التهاب داشته باشید که امری طبیعی می‌باشد. به مرور زمان برطرف خواهد شد. اما با طولانی شدن این دردها احتمالاً مشکلات دیگری نیز دارید که از آن جمله ممکن است به پس زدن ایمپلنت دچار شده باشید. یا هر کدام از موارد ذکر شده در بالا برای ایمپلنت شما به وجود آمده باشد که حتماً باید به پزشک معالج خود مراجعه کرده و مشکل به وجود آمده را پیگیری کنید. در سایت دکتر میترا وثوقی بیش تر با موضوع درد ناشی از ایمپلنت، شیوه‌ های درمان آن و غیره آشنا شوید.