آیا درمان ریشه دندان درد دارد؟

فهرست مطالب

آیا درمان ریشه دندان درد دارد؟ اگر برای مشکلات ریشه دندان به متخصص جراح دندانپزشک یا به متخصص ریشه دندان مراجعه کرده باشید تا چند روز پس از انجام هر گونه اقدام دندانپزشکی بر روی قسمت ریشه دندان، شما با حساسیت و درد مواجه خواهید بود. این دردها و حساسیت‌ ها به دلیل التهاب در بافت‌ هایی می‌ باشد که اطراف دندان قرار گرفته اند، به ویژه زمانی که پیش از شروع درمان نیز با درد و عفونت مواجه باشید، در این حالت جهت از بین بردن مشکل متخصص درمان ریشه دندان برای شما داروهای مسکن و آنتی بیوتیک را تجویز می‌ کند. در این مقاله موضوع درمان ریشه دندان را بررسی می‌ کنیم.

آیا درمان ریشه دندان (عصب کشی دندان) درد دارد؟

در پاسخ به سوال آیا درمان ریشه دندان درد دارد؟ باید گفت معمولاً هنگامی که با درد شدید در دندان خود مواجه می شویم، به مرکز تخصصی درمان ریشه دندان مراجعه می‌ کنیم. زیرا هنگامی در دندان‌ های خود احساس درد خواهیم کرد که مشکل بسیار جدی باشد. همچنین پوسیدگی یا عفونت به قسمت ریشه دندان رسیده باشد. در این حالت متخصص ریشه دندان عصب کشی یا درمان ریشه را انجام می‌دهد. با انجام عمل عصب کشی عفونت و التهاب به وجود آمده، از بین رفته و دندان مورد نظر جهت پاک سازی و آماده پر کردن خواهد شد.

در این حالت ممکن است تا چند روز پس از انجام عصب کشی با درد دندان مواجه باشید. این موضوع موجب شده است که افراد زیادی از مراجعه به متخصص ریشه دندان اجتناب کنند. اما جای هیچ گونه نگرانی نیست. زیرا در ابتدا پزشک متخصص با استفاده از بی‌ حسی موضعی کار عصب کشی را انجام می‌ دهد. به طوری که بیمار در طول درمان هیچ گونه دردی را تجربه نمی‌ کند و اگر بیمار در حین عصب کشی درد و احساس ناراحتی داشته باشد دلیل آن عدم استفاده از بی‌ حسی به قدر کافی بوده است. هر چند گاهی اوقات نیز ممکن است به علت عفونت و التهاب شدید متخصص ریشه دندان نتواند به صورت کامل دندان شما را بی‌ حس کند. به همین دلیل در حین انجام کار مقداری درد خواهید داشت.

آیا درمان ریشه دندان درد دارد؟

درد پس از عصب کشی دندان

به طور طبیعی تا چند روز پس از عصب کشی دندان شما با درد مواجه خواهید بود. به ویژه آن‌ هایی که پیش از عمل عصب کشی درد شدید در ناحیه دندان خود داشته‌ اند. پس از عصب کشی نیز به دلیل فعال شدن مکانیزم‌ های درد قطعاً تا چند روز با این مشکل مواجه خواهد بود. اما در این حالت نیز نگران درد به وجود آمده در ریشه دندان نباشید. زیرا متخصص درمان ریشه دندان داروهایی را برای شما تجویز می‌ کند که درد قابل کنترل باشد. شدت درد معمولاً ساعت ها پس از درمان و تا دو روز اول می‌ باشد. هر چند پس از این مدت نیز ممکن است به علت عفونت دندان میزان درد پیش از درمان و حتی پاسخ بدن بیمار به روند عصب کشی ادامه داشته باشد.

حتی گاهی اوقات بیمار هیچ گونه دردی را پس از عصب کشی احساس نمی‌ کند. یعنی روند عصب کشی و درد ناشی از آن از هر فردی نسبت به فرد دیگر کاملاً متفاوت می‌ باشد. مثلاً گاهی اوقات اگر در شرایطی که مشکل حاد باشد یا مواقعی مانند درجه سختی دندان، میزان التهاب به وجود آمده، خستگی دندانپزشک یا بیمار و حتی عفونت دندان روند عصب کشی طولانی خواهد بود. به همین دلیل احتمال بروز درد پس از آن بیش تر می‌ باشد. حتی گاهی ممکن است شما نیاز به روند درمان بیش از یک جلسه داشته باشید، اما در غیر این صورت و در زمانی که با مشکلات ذکر شده مواجه نباشید احتمال این که پس از عصب کشی با هیچ گونه مشکلی مواجه نباشید، بسیار زیاد است.

نتیجه‌ گیری

در این مقاله به سوال آیا درمان ریشه دندان درد دارد؟ پاسخ داده شد. گفتیم که به طور معمول احتمال دارد شما پس از انجام عصب کشی دندان توسط متخصص ریشه دندان تا چند روز با درد و التهاب مواجه باشید که به مرور زمان و با مصرف کردن داروهای مسکن و آنتی بیوتیک برطرف خواهد شد. گاهی اوقات نیز ممکن است هیچ گونه دردی را تجربه نکنید. در سایت دکتر میترا وثوقی بیش تر با موضوع عصب کشی و درمان ریشه دندان آشنا شوید.