آیا ریشه دندان عفونی را بکشیم یا عصب کشی کنیم؟

فهرست مطالب

همیشه زمانی که ریشه دندان آسیب می‌ بیند، افراد به دنبال این هستند که آیا باید دندان را بکشند یا عصب کشی انجام دهند؟ در واقع این دو راهی است که خیلی‌ ها راجع به آن سوال دارند و نمی‌ دانند که کدام روش می‌ تواند برای آنها مناسب باشد. ما در این مقاله برایتان توضیح می‌ دهیم که ریشه دندان عفونی باید کشیده شود یا عصب کشی شود. با ما همراه باشید تا توضیحات کافی را برایتان ارائه دهیم.

علت‌ های عفونت ریشه دندان

گاهی اوقات پوسیده شدن دندان می‌ تواند عاملی برای عفونت ریشه باشد. ریشه دندان عفونی به دلایل مختلف ایجاد می‌ گردد که مهمترین آنها شامل موارد زیر است:

  • ژنتیک و ارث
  • رژیم غذایی غلط و مضر
  • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان مثل استفاده نکردن از مسواک و نخ دندان

پوسیدگی دندان به هر دلیلی می‌ تواند به ریشه برسد و کم کم بعد از مدت زمانی ریشه دندان هم پوسیدگی کامل پیدا کند. در چنین حالتی رشد باکتری و میکروب بیشتر اتفاق می‌ افتد و باید انتخاب کرد که عصب کشی انجام شود یا کشیدن دندان.

بهترین متخصص عصب کشی دندان در تهران

علت‌ های عفونت ریشه دندان
آیا ریشه دندان عفونی را بکشیم یا عصب کشی کنیم؟

عصب کشی یا کشیدن دندان؟

سوالی که برای خیلی از افراد پیش می‌ آید، این است که ریشه دندان عفونی بالاخره باید چگونه درمان شود؟ اگر شما به کلینیک دکتر میترا وثوقی مراجعه کنید، بعد از اینکه معاینات لازم روی شما انجام می‌ گردد، برایتان توضیح می‌ دهند که گزینه خوبی برای عصب کشی هستید یا باید دندان خود را بکشید؟ اما به هر حال قبل از آن ما یک سری اطلاعات در اختیارتان قرار می‌ دهیم.

  • پزشکان بر این عقیده هستند تا جایی که می‌ شود، باید دندان اصلی حفظ گردد‌. معمولاً کشیدن دندان آخرین گزینه است، یعنی جایی که هیچ راه بهتری پیشنهاد نمی‌ شود. در نتیجه عصب کشی همیشه می‌ تواند انتخاب اول باشد. دلایلی که ما می‌ گوییم عصب کشی نسبت به کشیدن دندان اولویت دارد، شامل موارد زیر است:
  • اگر مبتلا به ریشه دندان عفونی باشید، بهتر است اول عصب کشی برای شما انجام شود. عصب کشی باعث می‌ شود که دندان واقعی و طبیعی از بین نرود. در نتیجه مجبور به جایگزین کردن دندان از طریق روش‌ هایی مثل ایمپلت نباشید. از طرفی اگر شما ریشه این دندان‌ ها را بتوانید با عصب کشی درمان کنید‌ یعنی یک روشی را انتخاب کردید که تهاجم کمتری دارد و آسیب کمتری هم به دهان و دندان شما وارد خواهد شد.
  • در عصب کشی شما مجبور به حذف کامل دندان نیستید. در نتیجه دندان‌ های دیگر به سمت حفره خالی دندان هجوم نمی‌ آورند و همگی سر جای خودشان می‌ مانند. در صورتی که اگر اقدام به کشیدن دندان بکنید، امکان حرکت دندان‌ های دیگر وجود دارد و ممکن است شاهد به هم ریختگی باشید.
  • اگر ریشه دندان عفونی را بکشید، احتمال اینکه عفونت به قسمت‌ های دیگر هم انتقال پیدا کند، زیاد است. چون که عفونت به طور کامل از بین نرفته است و همین ممکن است باعث آسیب به دندان‌ های دیگر هم بشود.
  • زمانی که اقدام به کشیدن دندان می‌ کنید و عصب کشی انجام نمی‌ دهید، حتماً باید دندان از دست رفته جایگزین شود که قطعاً جایگزین کردن دندان نیازمند هزینه و زمان بیشتری است.

** با وجود تمام توضیحاتی که برایتان ارائه دادیم، متوجه شدید که عصب کشی بهتر از کشیدن دندان است. اما باز هم در همه شرایط نمی‌ توان عصب کشی کرد. اگر دندان شما به هر دلیلی شل و لق شده باشد و عصب کشی نتواند باعث حفظ دندان بشود، پزشک پیشنهاد می‌ کند که دندان خود را بکشید. **

بیشتر بخوانید: از کجا بفهمیم ریشه دندان سالم است؟

عصب کشی یا کشیدن دندان؟
آیا ریشه دندان عفونی را بکشیم یا عصب کشی کنیم؟

کلام آخر

وقتی که با ریشه دندان عفونی مواجه هستید، دو راه پیش رو دارید که یکی از آنها کشیدن دندان به طور کامل و جایگزین کردن آن با روش‌ هایی مانند ایمپلنت است. روش دیگر هم عصب کشی است. پزشک باید تشخیص دهد که شما باید کدام راه را انتخاب کنید اما در بالا برایتان توضیح دادیم که اگر قدرت انتخاب دارید، به دلایلی که گفتیم، عصب کشی گزینه بهتری است.