ریشه دندان سالم

فهرست مطالب

از کجا بفهمیم ریشه دندان سالم است؟ سلامت دهان و دندان‌ها بخش مهمی از بهداشت عمومی افراد را تشکیل می­ دهد. یکی از عوامل اساسی در حفظ سلامت دهان و دندان‌ها، بافت‌های اطراف آن‌ها می‌باشد. ریشه دندان به‌عنوان یک قسمت حیاتی از ساختار دندان، نقش مهمی در پایداری و عملکرد آن ایفا می‌کند.

به همین دلیل، شناخت دقیق از نشانه‌ها و علائم سلامت ریشه دندان برای افراد اهمیت دارد. در این مقاله، به بررسی راه‌هایی که ما را قادر می‌سازند تا سلامتی ریشه دندان را تشخیص دهیم، می‌پردازیم.

پیشنهاد ویژه: بهترین متخصص درمان ریشه دندان در تهران

آیا نیاز به ریشه کنی دندان دارم؟
ریشه دندان سالم

آیا نیاز به ریشه کنی دندان دارم؟

تشخیص نیاز به عصب کشی دندان چالش‌برانگیز است. در اغلب موارد، علائم فیزیکی آشکار نمی‌شوند تا مشکل به مرحله پیشرفته‌تری برسد. به همین جهت، مراجعه دوره‌ای به دندانپزشک ضروری است. اگر به صورت مرتب وضعیت سلامت دندان­های خود را کنترل کنید، به احتمال زیاد نیاز به ریشه کشی نداشته باشید. ریشه کشی در مواردی انجام می‌شود که دندان‌ها شدیداً پوسیده یا عفونی شده‌اند.

در چنین وضعیتی بافت داخلی دندان (پالپ) که از رگ‌های خونی و اعصاب تشکیل شده، آسیب می‌بینند. دندانپزشک برای احیای دوباره دندان، داخل آن را تمیز می کند و سپس اقدام به بازسازی آن می­کند. اگر به خرابی یک یا چند دندان خود شک دارید، 7 نشانه زیر را مد نظر قرار بدهید:

 

درد مداوم و عصب کشی ریشه دندان

درد یکی از علائم اصلی تخریب ریشه دندان می ­باشد. اگر هنگام آشامیدن یا خوردن‌‌ درد دندان را احساس می ­کنید و به دلیل درد نمی­توانید فعالیت‌های روزانه خود را انجام دهید، بهتر است در اسرع وقت به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک دندان دردناک شما را بررسی می‌کند و سپس نسبت به احتمال ریشه کشی آن مناسبترین تصمیم را می­گیرد.

دندان شکسته یا ترک خورده

عواملی مانند خوردن غذاهای سفت و سخت، برخورد اجسام فیزیکی سخت به دندان یا حتی اشتباهات در روش‌های دندانپزشکی، ممکن است به دندان­ها آسیب بزند. در صورتی که یک دندان ترک بخورد یا شکسته شود، به احتمال زیاد اعصاب زیرین دندان نیز در معرض خطر قرار می­گیرند و این می‌تواند ریشه دندان را عفونی کند.

در چنین شرایطی مراجعه به  متخصص جراح دندانپزشک نیازی ضروری خواهد بود؛ در غیر این صورت، عفونت گسترش پیدا می­کند و نیاز به عصب کشی دندان خواهید داشت.

حساسیت به گرما یا سرما

اگر هنگام نوشیدن یک فنجان قهوه یا چای گرم دندان درد دارید (دردی مبهم که شدید می­شود) به احتمال آسیب دیدگی ریشه دندان شک کنید. این معضل تنها متوجه مایعات گرم نیست و هنگام نوشیدن یک لیوان آب سرد نیز این تجربه ناخوشایند را خواهید داشت. در چنین شرایطی مراجعه به مرکز تخصصی درمان ریشه دندان امری ضروری است تا درمان مناسب اتخاذ شود.

لثه متورم و عصب کشی ریشه دندان

لثه های متورم می توانند نشانه مشکلاتی باشند که گریبانگیر ریشه دندان شده­اند. اگر لثه‌­ها متورم و دردناک شده باشند و یا برآمدگی روی آن‌ها به وجود آمده باشد، دندانپزشک وضعیت لثه‌ها را معاینه می‌کند تا علت التهاب را پیدا کند. در برخی موارد، اگر التهاب بهبود پیدا نکند دندانپزشک مجبور می­شود که ریشه دندان مشکوک را بکشد.

تغییر رنگ تیره دندان

تغییر رنگ دندان ممکن است نتیجه عدم رعایت بهداشت و مصرف موادی باشد که مینای دندان را تیره می‌کنند. علت این لکه ها می­توانند آسیب­های وارد شده به ریشه دندان نیز باشند. در این موقعیت، دندان‌پزشک شما ممکن است در قرار ملاقات بعدی اقدام به عصب‌کشی دندان آسیب‌دیده نماید.

بیشتر بخوانید: روش جدید درمان ریشه دندان

لثه متورم و عصب کشی ریشه دندان
ریشه دندان سالم

حساسیت طولانی مدت

اگر زمان فشار آوردن دندانها احساس درد دارید و این حساسیت تا هفته‌ها یا ماه‌ها بدون بهبودی ادامه می‌یابد، ممکن است ریشه دندانتان آسیب  دیده باشد. اگر می خواهید برای همیشه از شر درد خلاص شوید و از گسترش آلودگی جلوگیری کنید، دندانپزشک می تواند به شما در انجام این کار کمک کند.

پوسیدگی عمیق

وجود هر گونه پوسیدگی و حفره در سطح دندانها نیاز به رسیدگی سریع دارد. در صورتی که متوجه نشانه های اولیه بشوید، اما  نسبت به آن بی توجه باشید این پوسیدگی گسترش پیدا می­کند و عمیق­ترمی­شود.

در نتیجه چاره ای جز عصب کشی دندان نخواهید داشت پس رعایت بهداشت دهان و دندان و ملاقات دوره ای  متخصص ریشه دندان را در اولویت کارهای خود قرار بدهید.

کلینیک تخصصی دندانپزشکی در تهران

کلینیک تخصصی دندانپزشکی در تهران یک مرکز پزشکی ویژه است که به تشخیص، پیشگیری و درمان مشکلات دندانی می‌پردازد. این کلینیک‌ تجهیزات پیشرفته و تخصصی را برای ارائه خدمات دندانپزشکی را در اختیار بیماران قرار می‌دهد.

اگر هر یک از علائم ذکر شده را تجربه می­کنید یا در مورد این علائم سؤالی دارید، نیاز به ریشه کشی دندان دارید، با مرکز تخصصی عصب کشی دندان در صادقیه و غرب تهران تماس بگیرید کارکنان صمیمی و حرفه ای ما مشتاقانه منتظر پاسخ دادن به هر گونه سوال شما در مورد مشکلات دندانیتان هستند.

سخن آخر

سلامت ریشه دندان‌ها اساسی برای حفظ سلامت دهان و راحتی شما است. با توجه به علائم و نشانه‌های عدم سلامتی ریشه‌ها، مراجعه به دندانپزشک و انجام بررسی‌های منظم می‌تواند از بروز مشکلات جدی‌تر جلوگیری کند. بهتر است با مراجعه به متخصص درمان ریشه دندان دکتر میترا وثوقی مشکلات احتمالی را شناسایی کنید و آن­ها را سریعتر درمان کنید تا از سلامت دندان‌هایتان لذت ببرید.