استفاده از رادیوگرافی دیجیتالی در درمان ریشه چگونه است؟

فهرست مطالب

استفاده از رادیوگرافی دیجیتالی در درمان ریشه چگونه است؟ تصمیمات تصویربرداری بر اساس ویژگی های خاص بیمار از جمله:

سن، سلامت عمومی، یافته های بالینی، نتایج بالینی و سابقه پزشکی گرفته می شود.در حالی که تعداد و تنوع رادیوگرافی ها و تکنیک های جدید عکاسی اضافه شده است. اجرای دقیق هر روش مشخص شده است. گستردگی بیماری های دهان و دندان، همراه با نگرانی فزاینده در مورد خطرات ناشی از اشعه ایکس، استفاده گاه و بیگاه از رادیوگرافی را به طور فزاینده ای افزایش داده است.

پیشنهاد: متخصص عصب کشی دندان

رادیوگرافی دندان چیست و چگونه کار می کند؟

استفاده از رادیوگرافی دیجیتالی یکی از سریع ترین و دقیق ترین روش ها برای تشخیص آبسه، پوسیدگی، عیوب فک و دندان است. استفاده از تجهیزات رادیوگرافی و دوربین شامل دستگاه های اشعه ایکس در دندانپزشکی انواع مختلفی دارند. اشعه ایکس به طور کلی به دو نوع اصلی تقسیم می شود:

  1. داخل دهانی
  2. و خارج دهانی

در رادیوگرافی داخل دهانی نوار اشعه ایکس در داخل دهان قرار می گیرد. و در رادیوگرافی های خارج دهانی نوار اشعه ایکس در قسمت بیرونی دهان قرار دارد.

رادیوگرافی داخل دهانی

رادیوگرافی دهان رایج ترین نوع است و سطح بالایی از جزئیات را نشان می دهد. که در زیر به مواردی از تشخیص رادیوگرافی داخل دهانی پرداخته ایم:

  • تشخیص پوسیدگی
  • نگاه کردن به ریشه دندان ها
  • سلامت استخوان های اطراف دندان را بررسی کنید
  • رعایت وضعیت دندان های در حال رشد

انواع رادیوگرافی داخل دهانی

انواع رادیوگرافی داخل دهانی
استفاده از رادیوگرافی دیجیتالی

1- بایت وینگ (رادیوگرافی سمت راست دندان را نشان می دهد.)

این رادیوگرافی تاج خلفی را نشان می دهد. دندانپزشک شما یک یا دو رادیوگرافی از هر طرف صورت شما می گیرد. رادیوگرافی دندان های آسیاب (دندان های پشتی) و دو دندان (دندان های جلوی دندان های آسیاب) بالا و پایین است.

و جزئیات دندان های بالا و پایین را در یک طرف دندان های واقعی نشان می دهد این اشعه ایکس Bitewing نامیده می شود زیرا هنگامی که اشعه ایکس انجام می شود، فردی دستگاه بال مانندی را که نوار اشعه ایکس را در جای خود نگه می دارد، گاز می گیرد. رادیوگرافی بایت می‌تواند به تعیین تعداد مناسب روکش‌ها (کلاهک‌ها) یا سایر ترمیم‌ها مانند بریج کمک کند، همچنین می‌تواند فرسودگی یا پوسیدگی مواد پرکننده را نشان دهد.

پیشنهاد: مرکز تخصصی عصب کشی دندان

2- رادیوگرافی پریودنتال (که سمت چپ دندان را نشان می دهد.)

این رادیوگرافی دندان تنها یک یا دو دندان را در یک زمان نشان می دهد. رادیوگرافی پریودنتال مشابه رادیوگرافی بال بایت است. با این تفاوت که ارتفاع کل هر دندان از تاج تا ریشه و پایه محل اتصال آن به فک را نشان می دهد. این بستگی به وضعیت سلامت دهان و دندان شما و هرگونه مشکل دندانی که در گذشته داشته اید دارد.

دندانپزشک ممکن است یک معاینه کامل با اشعه ایکس یا fmx را برای فرد تجویز کند. این فرآیند شامل نشان دادن هر دندان از تاج تا کانال ریشه و بخش ریشه است. این رادیوگرافی تغییرات غیر طبیعی در ریشه و استخوان اطراف را نشان می دهد.

3- رادیوگرافی اکلوزال (سطح اکلوزال دندان را نشان می دهد.)

این رادیوگرافی بزرگتر از سایر رادیوگرافی های معمولی است. و نشان دادن رشد و موقعیت دندان های کودکان هر رادیوگرافی بیشتر فک بالا یا پایین را نشان می دهد.

4- سی تی اسکن استاندارد (ct)

این نوع رادیوگرافی باید در مرکز رادیولوژی یا بیمارستان انجام شود. فرد در وضعیت خوابیده قرار دارد و دستگاه یک تصویر صاف و لایه لایه را با چندین چرخش در اطراف سر بیمار ثبت می کند. قرار گرفتن در معرض تابش با این روش بسیار بیشتر از رادیوگرافی مخروطی ct است. ct استاندارد برای بررسی اندازه و موقعیت ایمپلنت این به جراح کمک می کند تا از عوارضی که ممکن است قبل و بعد از عمل رخ دهد جلوگیری کند.

5- توموگرافی اشعه ایکس (اشعه ایکس)

اشعه ایکس یک لایه یا بخشی از دهان را نشان می دهد و لایه های باقیمانده را محو می کند. این رادیوگرافی برای بررسی نواحی که به سختی قابل مشاهده هستند یا توسط نواحی دیگر پوشیده شده اند استفاده می شود.

همانطور که از نام آن پیداست تصویربرداری از بیرون دهان انجام می شود. در رادیوگرافی داخل دهانی نوار به قسمت بیرونی دهان وصل می شود. در این نوع رادیولوژی دندان در کنار عکس گرفتن یا رادیوگرافی از دندان همچنین اطلاعات مفیدی در مورد فک و جمجمه در دست جراح دندانپزشک قرار می دهد. البته اکثر رادیوگرافی های خارج دهانی با هدف تصویربرداری از فک و جمجمه انجام می شود. و در تشخیص بیماری های اندام های دهان مفید نیست.

از جمله کاربردها در رادیوگرافی داخل دهانی می توانیم در مورد رشد و نمو دندان ها صحبت کنیم و همچنین بیماری های دندان و دهان.

انواع مختلفی از رادیوگرافی خارج دهانی مانند رادیوگرافی پانورامیک، رادیوگرافی جمجمه، رادیوگرافی مخروطی، سی تی اسکن استاندارد، توموگرافی، سیالوگرافی، رادیوگرافی، رادیوگرافی دیجیتال و mri وجود دارد.

در رادیوگرافی opg، کل ناحیه دندان از جمله نواحی فک پایین و بالا را نشان میدهد. رادیوگرافی جمجمه از یک طرف سر گرفته می شود و می تواند مشکلات بین دندان ها و فک را شناسایی کند.

رادیوگرافی خارجی
استفاده از رادیوگرافی دیجیتالی

در اشعه ایکس مخروطی این دستگاه در اطراف سر می چرخد ​​و می تواند با یک سی تی اسکن استاندارد که برای بررسی موقعیت و اندازه ایمپلنت استفاده می شود، از بافت اسکلتی، عصبی و استخوانی عکس بگیرد. و دستگاه از اطراف سر بیمار دراز کشیده عکس می گیرد.

در این روش رادیوگرافی خارج دهانی، ابتدا یک رنگ مخصوص به داخل دهان تزریق می شود. سپس دستگاه تصاویر اشعه ایکس می گیرد. روش رادیوگرافی دیجیتال دندان نیز به گونه ای عمل می کند که تصاویر را به صورت مستقیم و بدون تاخیر به طور همزمان نمایش می دهد.

پیشنهاد: متخصص درمان ریشه دندان

سخن نهایی

رادیوگرافی و استفاده از آن برای تشخیص بیماری ها نه تنها در پزشکی و خدمات پزشکی بلکه در دندانپزشکی نیز کاربردهای بسیار مهمی دارد، بهتر است بدانید که امروزه دندانپزشکان به طور فزاینده ای برای تشخیص بهتر از رادیوگرافی دیجیتال دندان (اشعه ایکس دیجیتال) استفاده می کنند و برای درمان و کنترل بیماری های دهان و دندان کاربرد دارد.

اشعه ایکس دیجیتال نوعی تصویربرداری اشعه ایکس است که از حسگرهای دیجیتالی اشعه ایکس برای جایگزینی فیلم اشعه ایکس سنتی استفاده می کند و تصاویر رایانه ای از دندان ها، لثه ها و سایر ساختارها و شرایط دهان را تولید می کند.

برای رزرو وقت رادیوگرافی، با کلینیک دکتر وثوقی یکی از نامی ترین دندانپزشک ها، تماس حاصل فرمایید.