انواع بیماری لثه

فهرست مطالب

آیا با انواع بیماری لثه آشنا هستید؟ بیماری‌ های لثه چه نشانه‌ هایی دارند؟ همانطور که دندان‌ ها ممکن است دچار آسیب و مشکل شوند، لثه نیز گاهی اوقات با چنین مشکلاتی مواجه خواهد شد و احتمال دارد فرد به انواع بیماری‌ های لثه دچار شود. که تشخیص نوع بیماری با مراجعه به متخصص جراح دندانپزشک در مرکز تخصصی درمان ریشه دندان امکان‌ پذیر است. بیماری‌ های لثه انواع مختلفی دارند و علائم و نشانه‌ های آنها نیز با یکدیگر متفاوت است. در این مقاله به بررسی انواع بیماری لثه می‌ پردازیم.

آشنایی با انواع بیماری لثه

گاهی اوقات در دهان خود مشکلاتی مانند بوی بد دهان، التهاب و ورم لثه‌ ها، خونریزی بی‌ دلیل در لثه‌ ها، لق شدن دندان‌ ها، تغییر رنگ لثه و غیره را مشاهده می‌ کنیم. تمامی این علائم نشانه‌ هایی از وجود بیماری در لثه هستند و دلایل متعددی می‌ توانند داشته باشند. در بخش زیر به چند نمونه رایج انواع بیماری لثه اشاره شده است:

  1. سیاه شدن لثه

سیاه شدن لثه گاهی ممکن است به علت عدم رعایت کردن بهداشت دهان و دندان یا گاهی مواقع نیز مصرف برخی از داروها یا حتی سیگار کشیدن باشد. عدم درمان کردن چنین بیماری قطعاً عوارضی را برای فرد به همراه خواهد داشت. به همین دلیل است که با وجود علائم و نشانه‌ های آن باید جهت درمان، به مرکز تخصصی درمان ریشه دندان مراجعه کنید. داروهای مختلف جهت برطرف کردن سیاهی لثه وجود دارند که متخصص جراح دندانپزشک با تجویز آنها می‌ تواند بیماری شما را از بین ببرد.

  1. پریودنتیت

پریودنتیت یکی از رایج‌ ترین بیماری‌ های لثه می‌ باشد که موجب تحلیل رفتن لثه شده و در ادامه بیماری، قسمتی از استخوان نگهدارنده و فک دندان نیز از بین خواهد رفت. این بیماری با توجه به حاد بودن به گونه‌ ای است که اگر در مراحل اولیه فرد متوجه بیماری خود شده و به متخصص جراح دندانپزشک مراجعه کند، پزشک می‌ تواند با ضدعفونی کردن دندان‌ها، لثه و ضدعفونی عمقی ریشه‌ها آن را برطرف کند. اما در صورت پیشرفت بیماری موجب از بین رفتن دندان‌ها و سوراخ شدن لثه می‌ شود.

انواع بیماری لثه

  1. سفید شدن لثه

سفید شدن لثه می تواند دلایل زیادی داشته باشد که از آن جمله برفک و آفت دهانی هستند. شایع‌ ترین دلایل آن کم خونی است. که با رعایت کردن یک رژیم غذایی مناسب و مصرف برخی از ویتامین‌ ها می‌ توان آن را برطرف کرد. اما برای تشخیص دادن علت سفید شدن لثه حتماً باید به متخصص درمان ریشه مراجعه کنید.

  1. عقب رفتگی لثه

علت اصلی این بیماری ضعف در بهداشت دهان می‌ باشد. البته گاهی نیز می‌ تواند به صورت ارثی باشد. اما در افرادی که بهداشت دهان را به خوبی رعایت نمی‌ کنند دیده می‌ شود. گاهی به علت مسواک زدن شدید نیز عقب رفتگی لثه ایجاد می‌ شود که برای درمان شدن آن بهتر است که به متخصص جراح دندانپزشک مراجعه کرده و راهنمایی‌ های لازم را به دست بیارید. البته در صورتی که بیماری شما خفیف باشد، نیاز به درمان نخواهید داشت و بهتر است که مسواک زدن خودتان را به صورت استاندارد و آرام انجام دهید.

  1. عفونت لثه

یکی دیگر از مشکلات بسیار رایج و شایع در لثه، عفونت آن است. که دلایل مختلفی از جمله عدم رعایت کردن بهداشت دهان و دندان می تواند داشته باشد. این بیماری در ابتدا با بوی بد دهان، التهاب و ورم لثه همراه است و حتی گاهی ممکن است هنگام مسواک زدن لثه شما خونریزی کند. اگر به موقع درمان نشود حتی ممکن است مشکلاتی در دندان‌ های شما خواهد شد. یا گاهی اوقات موجب تحلیل رفتن لثه، سوراخ شدن لثه و ضعیف شدن آن می‌ شود. در هر حال اثر جدی خودش را بر روی دندان گذاشته و در صورت عدم معالجه دندان‌ های شما از بین خواهند رفت.

نتیجه‌ گیری

در این مقاله انواع بیماری لثه و نمونه‌ های رایج این بیماری را بررسی کردیم. هر کدام از بیماری‌ های ذکر شده در بالا علائم، نشانه‌ ها و عوارض متفاوتی دارند. اما در صورت مشاهده مشکلاتی مانند بوی بد دهان، خونریزی در لثه‌ ها و یا التهاب و ورم آنها بهتر است که به مرکز تخصصی درمان ریشه دندان مراجعه کنید. در سایت دکتر میترا وثوقی بیشتر با انواع بیماری لثه و علائم و نشانه‌ های آن آشنا شوید.