بهترین سن جراحی فک

فهرست مطالب

بهترین سن جراحی فک کدام است؟ فک یکی از قسمت‌های دهان محسوب می‌شود که گاهی اوقات دچار مشکلاتی شده و نیاز به رسیدگی و جراحی پیدا می‌کند. پایه و ریشه دندان دقیقاً بر روی فک قرار می‌گیرد. اما همین قسمت اگر دچار هر گونه مشکلی شود، قطعاً بر روی زیبایی دهان و دندان‌ها تاثیر منفی خواهد داشت. به همین دلیل است که گاهی توسط متخصص جراح دندانپزشک این قسمت مورد عمل جراحی قرار گرفته و مشکل به وجود آمده را برطرف می‌کند. اما سوال این است که زمان مناسب جراحی فک چه سنی است و در چه سنی می‌توانیم برای جراحی فک به مرکز تخصصی درمان ریشه دندان مراجعه کنیم. در این مقاله سن مناسب جراحی فک را بررسی می‌کنیم.

سن مناسب جراحی فک

هنگام مراجعه به مرکز تخصصی درمان ریشه دندان متخصص جراح دندانپزشک ابتدا مشکل به وجود آمد شما را بررسی می‌کند. سپس شیوه درمانی مناسب را پیشنهاد خواهد داد. اما معمولاً زمانی پزشک معالج شما عمل جراحی را برای مشکل به وجود آمده در فک انتخاب می‌کند که تغییرات بر اثر رشد در بدن بیمار متوقف شده باشد.

اگر فرد در سنین رشد باشد، حتی با وجود جراحی کردن باز هم ممکن است در قسمت فک دچار تغییر و تحولات شود. یعنی با رشد این قسمت یک بار دیگر نیاز به جراحی پیدا کند. پس می‌توان بهترین سن برای جراحی فک را از ۱۸ سالگی تا حدود ۲۵ سالگی دانست. زیرا در این بازه زمانی رشد قسمت استخوان کاهش پیدا کرده و در نهایت نیز متوقف می‌شود. اما در صورتی که در سنین پایین‌تر این عمل انجام شود، طی رشد و تکامل استخوان‌ها قسمت صورت و فک نیز تغییر پیدا می‌کنند. این امکان وجود دارد مشکل به وجود آمده در فک یک بار دیگر خودش را نشان دهد.

اما این یک طرف قضیه است. مشکل دیگر این است که اگر در سنین بالا اقدام به جراحی فک کنید، ممکن است عوارضی برای شما به وجود بیاید. اختلال در صحبت کردن و خرابی دندان‌ها از جمله این عوارض می باشد.

در ثانی شما جهت ظاهر شدن در جامعه و همچنین افزایش یافتن اعتماد به نفس نیاز دارید که در زمان مناسبی این عمل را انجام دهید. تا به یک نتیجه مطلوب دست پیدا کنید.

بهترین سن جراحی فک

جراحی فک در سنین بالا

البته نمی‌توان گفت که عمل جراحی فک در سنین بالا غیر قابل انجام است. اگر فردی بیشتر از ۲۵ سال داشته باشد نباید چنین جراحی را انجام دهد. تفاوت تنها در نتایجی است. که از این عمل حاصل می‌شود و عوارضی است که احتمال دارد پس از جراحی فک به وجود بیاید. بنابراین فردی که در سنین ۱۸ تا ۲۵ سالگی اقدام کند، همزمان می‌تواند با جراحی فک ارتودنسی را نیز انجام دهد. تا به نتایج مطلوب و دلخواهی جهت مرتب کردن دندان‌ها و تناسب پیدا کردن فک به دست بیاورد.

بنابراین افرادی که پس از سنین ذکر شده جهت جراحی فک مراجعه می‌کنند، ابتدا باید با متخصص جراح دندانپزشک مشورت کرده و اطلاعات لازم در این زمینه را به دست بیاورند. سپس با انجام دادن معاینات و عکسبرداری مشخص خواهد شد که آیا امکان انجام دادن جراحی فک برای فرد مورد نظر وجود دارد یا خیر؟ در بیشتر مواقع این عمل انجام می‌شود. اما در برخی موارد نادر نیز به دلایل و شرایط جانبی پزشک از چنین عمل چشم پوشی می‌کند.

مشکلات زیادی ممکن است در قسمت دندان و دهان به وجود بیایند که چانه و فک فرد را دچار آسیب کرده و موجب می‌شوند فک با عدم رشد صحیح مواجه شود. این موضوع هیچ ربطی به نظافت یا جنس دندان ندارد و ممکن است در هر فردی مشکل در فک به وجود بیاید. که در این حالت با مراجعه به مرکز تخصصی درمان ریشه دندان، متخصص جراح دندانپزشک تشخیص می‌دهد چه راهی را برای برطرف کردن چنین مشکلی را به کار بگیرد که معمولاً این کار با استفاده از جراحی انجام می‌شود.

نتیجه‌ گیری

 در این مقاله سن مناسب جراحی فک را بررسی کردیم. گفتیم که مشکلات به وجود آمده در چانه و فک ممکن است در هر فردی رخ دهند و هیچ ارتباطی با نظافت یا جنس دندان‌ها و یا حتی جنسیت فرد ندارد. ممکن است برای هر فردی چنین مشکلی به وجود بیاید که باید به متخصص جراح دندانپزشک مراجعه کرده و راهنمایی‌های لازم را به دست بیاورید. اما بهترین سن برای چنین جراحی‌هایی از ۱۸ تا ۲۵ سالگی محسوب می‌شود که رشد استخوان‌های فرد متوقف شده است و می‌تواند بهترین و مطلوب‌ترین نتیجه را به دست بیاورد. در سایت دکتر میترا وثوقی بیشتر با سن مناسب جراحی فک آشنا شوید.