بهم ریختگی دندان کودکان

فهرست مطالب

در این مطلب با ما همراه باشید تا در رابطه با بهم ریختگی دندان کودکان اطلاعات کسب کنید. ناهنجاری دندانی در کودکان یک اختلال مادرزادی یا اکتسابی در عملکرد سیستم دندانی است. از نظر خارجی، چنین دندان‌هایی از نظر اندازه، شکل، رنگ و موقعیت متفاوت هستند. همچنین، ناهنجاری‌ها با تعداد نادرست دندان‌ها، زمان رویش و ساختار بافت‌های دندانی آشکار می‌شوند. نتیجه آن نقص زیبایی، تغییر شکل ناحیه فک و صورت، مشکل در گازگرفتن و جویدن غذا و نقص گفتار است.

علل ایجاد بهم ریختگی دندان کودکان

ناهنجاری‌های دندانی ناشی از عوامل داخلی و خارجی است. علل ایجاد چنین بهم ریختگی‌هایی این موارد هستند:

 • بانوانی که در سه‌ماهه اول بارداری داروهایی مانند آنتی‌بیوتیک‌های تتراسایکلین مصرف کنند.
 • بیماری مزمن غدد درون‌ریز یا عفونی در مادر باردار.
 • عامل ارثی؛اگر بستگان نزدیک اختلالاتی داشته باشند، ممکن است در کودک نیز ظاهر شود.
 • در دوران بارداری، بدن زن مقدار لازم ویتامین و مواد معدنی را دریافت نکرده است.
 • تأثیر مکانیکی روی شکم (زن باردار افتاده یا به شکم ضربه زده)، موقعیت‌های استرس‌زا مکرر در دوران بارداری.
 • درهم‌تنیدگی بندناف.
 • کودک دچار هیپوویتامینوز، راشیتیسم، انحراف تیغه بینی یا هیپرتروفی لوزه‌های پالاتین است.
 • آسیب در هنگام زایمان داخل جمجمه.
 • مکیدن طولانی پستانک و انگشتان توسط کودک.
 • کشیدن زودرس دندان‎‌های کودک.
 • کم‌کاری تیروئید.

بهم ریختگی دندان کودکان

مهم‌ترین علائم بهم ریختگی دندان کودکان

شایع‌ترین ناهنجاری‌های دندانی زیر رویش، شکل، اندازه، تعداد و موقعیت دندان است. در بخش زیر به علائم مهم بهم ریختگی دندان کودکان اشاره شده است:

 • شکل و اندازه غیرطبیعی دندان‌ها

هم تاج دندان و هم ریشه آن می‌توانند شکل غیرطبیعی داشته باشند. دلیل ظاهر شدن ناهنجاری افزایش یا کاهش طول و عرض دندان‌ها، انحنا، جوش خوردن و پیچ‌خوردگی آنها است.

 • تعداد غیرطبیعی دندان‌ها

اگر دندان‌های دائمی یا پایه‌های آنها از بین رفته باشند نیز چنین ناهنجاری‌هایی در دندان کودکان ظاهر می‌شود.

 • هیپودنسیا یا تعداد ناکافی دندان

Hyperdentia که به آن دندان‌های اضافی نیز می‌گویند نیز می‌تواند به هم ریختگی دندان‌ها را به وجود بیاورد. در صورت وجود دندان‌های اضافی، دندان‌های مجاور جابه‌جا می‌شوند، شکل و اندازه قوس دندانی تغییر می‌کند و بسته شدن دندان‌ها با اختلال همراه می‌شود.

بیشتر بدانید: متخصص ایمپلنت در تهران

درمان به‌هم‌ریختگی دندان کودکان

هنگام انتخاب درمان برای ناهنجاری‌ها، نوع آسیب‌شناسی در نظر گرفته می‌شود. مداخله می‌تواند درمانی یا جراحی باشد. در جراحی دندان‌های اضافی برداشته می‌شوند. اگر تاج یا ریشه دندان مجاور غیرطبیعی یا آسیب‌دیده باشد، پزشک ممکن است تصمیم به برداشتن چنین دندانی بگیرد و دندان اضافی را به جای آن جابه‌جا کند.

این گونه دندان‌ها عموماً به شکل، اندازه و ساختار نامنظم رشد می‌کنند. که در نتیجه در پایان درمان با استفاده از مواد کامپوزیت ترمیم می‌شوند. یا تاج مصنوعی ساخته می‌شود. اگر کودکی در ساختار دندان‌هایش ناهنجاری داشته باشد، پزشک مصرف یک مجموعه ویتامین و مواد معدنی را توصیه کرده و درمان موضعی را تجویز می‌کند.

دندان‌های نامرتب را می‌توان با درمان ارتودنسی نیز با موفقیت اصلاح کرد. سیستم‌های ویژه به حرکت آهسته دندان‌ها در موقعیت صحیح کمک می‌کنند.

جلوگیری از ایجاد به‌هم‌ریختگی در دندان کودکان

اهمیت تماس به موقع با دندانپزشک اطفال برای اقدامات درمانی و پیشگیرانه را به خاطر بسپارید. برای اهداف پیشگیرانه، توصیه می‌شود حداقل هر شش ماه یک بار به مطب دندانپزشکی مراجعه کنید. یاد بگیرید که به درستی از حفره دهان کودک خود مراقبت کنید. پزشک به شما در انتخاب مسواک و خمیردندان کمک می‌کند. عادات بد (مکیدن و گاز گرفتن انگشتان، لب‌ها، گونه‌ها، زبان، اشیای مختلف) را که باعث تغییر شکل دندان می‌شود را حذف کنید.

درمان به هم ریختگی دندان کودکان در کلینیک پزشکی وثوقی

همه ما می‌دانیم که کودکان از دکتر و به خصوص دندانپزشکی می‌هراسند. آن‌ها ممکن است به دلیل این ترس خود با پزشک همکاری نکنند. در این موقعیت است که شما باید با دقت و تحقیق‌های خود بهترین و صبورترین متخصص جراح دندانپزشک را انتخاب کنید.

کلینیک وثوقی با رعایت نکات بهداشتی و در عین تجربه و دقت می‌تواند در این مورد به شما و کودکتان کمک کند. متخصص جراح و عصب‌کشی دندان که در این کلینیک همکاری می‌کنند بدون هیچ‌گونه دردی این درمان‌‌ها را انجام می‌دهند.

علاوه بر این در این کلینیک با قیمت‌های بسیار عالی می‌توانید کلیه کارهای مربوط به دهان و دندان را انجام دهید.

سخن پایانی

در این مطلب ما سعی کرده‌ایم اطلاعات لازم در رابطه با بهم ریختگی دندان را با زبانی ساده به شما انتقال دهیم. صرف‌نظر از نوع ناهنجاری دندانی در کودکان، روش‌های نوین دندانپزشکی می‌توانند این مشکلات را تا حد امکان به طور مؤثر برطرف کنند. نکته مهم این است که به موقع با یک متخصص درمان ریشه تماس بگیرید و همه توصیه‌های او را با وجدان دنبال کنید.