فهرست مطالب

تاثیر سیگار بر ایمپلنت دندان چیست؟ چگونه می‌ توان از عوارض سیگار برای ایمپلنت دندان پیشگیری کرد؟ هنگام مراجعه به مرکز تخصصی درمان ریشه دندان یکی از نکات مهمی که پس از ایمپلنت متخصص جراح دندانپزشک به شما یادآور خواهد شد، این است که تا مدتی از دخانیات به ویژه سیگار استفاده نکنید. زیرا عوارضی که سیگار می‌ تواند بر روی ایمپلنت داشته باشد، موضوعی غیر قابل انکار است و به اثبات رسیده است. در واقع مصرف سیگار ممکن است گاهی اوقات حتی موجب شکستن یا از بین رفتن عمل ایمپلنت شود. در این مقاله تاثیر سیگار بر ایمپلنت دندان را بررسی می‌ کنیم.

عوارض و تاثیر سیگار بر ایمپلنت دندان

همان طور که گفته شد هنگام مراجعه به مرکز تخصصی درمان ریشه دندان و هنگامی که تصمیم شما ایمپلنت باشد، متخصص جراح و عصب کشی دندان نکاتی را به شما یادآور می‌ کنند که یکی از آنها عدم استفاده از سیگار می‌ باشد. چون تاثیر مخرب سیگار بر روی دندان‌ های ایمپلنت شده موضوعی است که به اثبات رسیده و نمی‌ توانیم منکر آن شویم.

حتی هنگامی که برای عمل ایمپلنت به متخصص درمان ریشه مراجعه می‌ کنیم، قطعاً پزشک معالج ما را از عوارض سیگار کشیدن بر روی این نوع دندان‌ ها آگاه خواهد کرد. حتی گاهی اوقات پیشنهاد می‌ کنند که پس از انجام دادن ایمپلنت به طور کامل سیگار کشیدن را ترک کنیم یا باید پس از انجام، آن را به حداقل برسانید. این موضوع را بهتر است که چند هفته قبل از انجام دادن ایمپلنت انجام داده و مصرف سیگار را ترک کرده یا به آن را کاهش دهید. در زیر چند نمونه از اثرات مخرب سیگار بر روی ایمپلنت دندان را بررسی می‌ کنیم:

  1. تولید نیکوتین

نیکوتینی که طی مصرف سیگار تولید می‌ شود، ابتدا وارد بدن شده و سپس از طریق جریان خون به کلیه قسمت‌ های بدن منتقل انتقال می‌ یابد. به این ترتیب از ورود اکسیژن به بافت‌ها و استخوان‌ها پیشگیری می‌ کند. در صورت عدم رسیدن اکسیژن کافی به دندان ایمپلنت شده قطعاً این دندان‌ ها استحکام و مقاومت کافی را نخواهند داشت. چون دندان‌ های ایمپلنت شده جهت بهبودی کامل به اکسیژن و خون رسانی بسیار بالایی نیاز دارند. اگر این اتفاق نیفتد، قطعاً بهبودی آنها به صورت نرمال و طبیعی نخواهد بود که طی این زمان حتی ممکن است شما با عدم دستیابی به نتیجه مطلوب مواجه شوید.

  1. از بین بردن غدد ترشح کننده بزاق

مصرف سیگار می‌ تواند غدد ترشح کننده بزاق را تا حدود زیادی از بین ببرد. از طرفی می‌ دانیم که این بزاق از بیماری های لثه و پوسیدگی دندان پیشگیری می‌ کند. بنابراین عدم ترشح آن قطعاً بر روی لثه و دندان‌ های ایمپلنت شده اثر منفی خواهد داشت.

تاثیر سیگار بر ایمپلنت دندان

  1. پیشگیری از پوشش دندان به وسیله ایمپلنت

مشکل دیگری که بر اثر مصرف سیگار برای دندان‌ های ایمپلنت شده به وجود می‌ آید، این است که از پوشش و احاطه دندان‌ ها به وسیله ایمپلنت کاملاً پیشگیری می‌ کند. چون مواد مضر مانند نیکوتین از جوش خوردن درست ایمپلنت به استخوان فک جلوگیری می‌ کنند. به این ترتیب حتی ممکن است ایمپلنت از استخوان فک جدا شود.

یک نکته بسیار مهم در خصوص انجام ایمپلنت این است که پس از ایمپلنت احتمال ایجاد لخته‌ های خون وجود دارد که این لخته‌ ها مانع از وارد شدن باکتری‌ ها و مواد غذایی به محل ایمپلنت خواهند شد. حال مواردی مانند استنشاق دود، مکیدن و تف کردن از ایجاد این لخته‌ ها در محل ایمپلنت پیشگیری می‌ کند. به همین موضوع می‌ تواند درد شدید را در قسمت جراحی شده به وجود بیاورد. بنابراین بهتر است که حتی اگر مصرف سیگار را ترک نمی‌ کنید تا ۴ روز از مصرف آن خودداری کنید.

نتیجه‌ گیری

در این مقاله عوارض و تاثیر سیگار بر روی ایمپلنت دندان را بررسی کردیم. امروزه به اثبات رسیده است که مصرف سیگار می‌تواند به طور تاثیرگذار و چشمگیری نتیجه ایمپلنت را دچار تغییر کند و ما نتوانیم نتیجه مطلوب و دلخواه خودمان را از انجام ایمپلنت به دست بیاوریم. بنابراین پیش از مراجعه به متخصص جراح دندانپزشک و انجام عمل ایمپلنت بهتر است سیگار را ترک کرده یا مصرف آن را به حداقل برسانید تا به این ترتیب عوارض آن بر روی ایمپلنت پیشگیری کنید. در سایت دکتر میترا وثوقی بیشتر با عوارض و تاثیر سیگار بر این پلنت دندان آشنا شوید.