دلایل تغییر رنگ روکش دندان

فهرست مطالب

در این مطلب به دلایل تغییر رنگ روکش دندان اشاره شده است. چگونه لبخند سفید برفی را بازیابی و حفظ کنیم؟ لبخند زیبا عامل مهمی ‌برای جذابیت در جامعه مدرن است. تیره شدن و تغییر رنگ روکش دندان که سفیدی طبیعی خود را از دست داده است، باعث ایجاد ناراحتی روانی در فرد شده و سبب می‌شود این افراد به همین دلیل به متخصص درمان ریشه مراجعه کنند. تغییر رنگ دندان‌ها می‌تواند در اثر عوامل مختلفی ایجاد شود.

طبقه‌بندی تغییر رنگ دندان

دلیل از بین رفتن سفیدی طبیعی دندان‌ها می‌تواند خارجی یا داخلی باشد. در حالت اول، تغییراتی در لایه سطحی رخ می‌دهد؛ یعنی نوارهای سفید یا زرد، لکه‌های قهوه‌ای و سایر مناطق ناهمگون روی مینای دندان ظاهر می‌شوند.

با از دست دادن رنگ داخلی، عاج تغییر کرده و تیره می‌شود. به همین دلیل یونیت دندان کاملاً تغییر سایه داده و سفیدی خود را از دست می‌دهد که به ویژه در مقابل دندان‌های سالم قابل مشاهده است. تغییر رنگ خارجی بهتر به سفید شدن پاسخ می‌دهد.

 

دلایل تغییر رنگ روکش دندان

 

دلایل تغییر رنگ روکش دندان

دلایل خارجی و داخلی زیادی وجود دارد که باعث تغییر رنگ دندان می‌شود. از جمله رایج‌ترین موارد زیر است:

 

دلیل تغییر رنگ روکش دندان

توضیحات

مصرف محصولات دارای رنگ‌دانه

رنگ‌دانه‌های به تدریج به مینای دندان نفوذ می‌کنند که منجر به تیره شدن آن می‌شود.

سیگار کشیدن

قطران آزاد شده هنگام سوختن تنباکو روی سطح دندان می‌نشیند و لایه‌ای تشکیل می‌دهد که به سختی برداشته می‌شود.

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

برای از بین بردن پلاک نه تنها از مسواک و خمیر حرفه‌ای بلکه از نخ دندان و برس فضای بین دندانی نیز باید استفاده شود. بسیاری از افراد از این ابزارها غفلت می‌کنند که منجر تغییر رنگ روکش دندان می‌شود.

بیماری‌های سیستمیک مؤثر بر وضعیت دندان‌ها

برخی از شرایط پاتولوژیک (به‌عنوان‌مثال، اختلالات متابولیک) منجر به تیره شدن یا برعکس، تغییر رنگ عاج روکش دندان می‌شود.

مصرف داروها

برخی از داروهای رنگ دندان را تغییر می‌دهند. اینها شامل داروهای ضدافسردگی، آنتی‌هیستامین‌ها و قرص‌هایی است که فشار خون را تنظیم می‌کنند. استفاده از آنتی‌بیوتیک‌های تتراسایکلین در دوران کودکی نیز منجر به تغییر رنگ می‌شود.

تغییرات طبیعی مرتبط با افزایش سن

مینای دندان به تدریج نازک می‌شود و عاج زرد را در معرض دید قرار می‌دهد که بر رنگ واحدها تأثیر می‌گذارد. علاوه بر این، دندان‌ها با گذشت زمان رسوبات و لکه‌های بیشتری را جمع می‌کنند و ساختار آنها تغییر می‌کند که منجر به تیره شدن پوسته سخت می‌شود.

تأثیرات محیطی

استفاده مداوم از مواد حاوی فلوراید نیز بر سفیدی طبیعی دندان تأثیر منفی می‌گذارد. اغلب، افزایش سطح فلوراید در آب آشامیدنی مشاهده می‌شود.

انجام برخی از روش‌های پزشکی

به‌عنوان‌مثال، شیمی‌درمانی می‌تواند منجر به تغییر رنگ روکش دندان شود.

آسیب به اعصاب دندان

آسیب یا مداخلات جراحی ناموفق که منجر به آسیب به بافت عصبی می‌شود نیز می‌تواند باعث تغییر رنگ روکش دندان شود.

 

همچنین بخوانید: متخصص ریشه دندان

راه‌های بازگرداندن سفیدی طبیعی روکش دندان‌ها

روش سفید کردن بستگی به دلیلی دارد که باعث تغییر رنگ شده است. به‌عنوان‌مثال، هنگام مصرف آنتی‌بیوتیک‌های تتراسایکلین، دندان‌ها رنگ غیرجذاب خاکستری آبی یا زرد قهوه‌ای پیدا می‌کنند. از آنجایی که این امر به دلیل تغییرات ساختاری در بافت‌ها ایجاد می‌شود، چنین نقصی را نمی‌توان با سفید کردن معمولی از بین برد.

راه‌حل بهینه بلیچینگ دندان است. یکی دیگر از علل شایع تغییر رنگ سطح دندان، مصرف بیش از حد محصولات حاوی فلوراید در طول دوره تشکیل بافت (فلوروزیس) است که باعث ایجاد لکه‌های قهوه‌ای یا لکه‌ها و رگه‌های سفید گچی روی دندان‌ها می‌شود.

در این مورد از روش‌های ترکیبی استفاده می‌شود. به‌عنوان‌مثال، سفیدکننده ساینده ریز انجام می‌شود. این روش شامل اعمال یک خمیر مخصوص حاوی یک ساینده ریزدانه روی واحدها است. با استفاده از ذرات پولیش، نواحی تیره شده صیقل داده می‌شوند. در عین حال، اسید ایمن موجود در ترکیب، کلسیفیکاسیون را از بین می‌برد و دندان‌ها را از لکه‌های سفید غیر زیبایی تسکین می‌دهد.

 

دلایل تغییر رنگ روکش دندان

 

سخن پایانی

در این مطلب به دلایل تغییر رنگ روکش دندان اشاره شد. اغلب پزشکان در مرکز تخصصی عصب‌کشی دندان با تغییر رنگ ناشی از مصرف منظم مواد رنگی، نوشیدنی‌ها و سیگار کشیدن مواجه می‌شوند. رنگ‌دانه‌ها به تدریج جمع می‌شوند و به صورت لکه‌های زرد، قهوه‌ای، سبز و نارنجی روی مینا ظاهر می‌شوند. چنین آلودگی‌هایی در طول تمیز کردن عمیق حذف می‌شوند؛ اما جلوگیری از لکه شدن دندان حتی ساده‌تر است. برای این کار کافی است بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید.

اگر مینای دندان قبلاً تغییر رنگ داده است، فناوری سفیدکننده کلاسیک مبتنی بر استفاده از پراکسید هیدروژن به اصلاح وضعیت کمک می‌کند. چنین ترکیباتی بی‌خطر هستند، بر ساختار بافت‌های سخت تأثیر نمی‌گذارد و به طور قابل‌توجهی لحن دندان‌ها را روشن می‌کند.