جراحی ریشه دندان چیست؟

فهرست مطالب

جراحی ریشه دندان چیست؟ دندان درد یکی از دردهای شدید و غیر قابل تحمل است. صدها رشته عصبی به دندان ها متصل هستند. درد خفیف می تواند باعث ناراحتی زیادی شود. اما هنوز در هنگام جویدن غذا احساس درد می کرد. بنابراین، دندانپزشک ممکن است جراحی ریشه را توصیه کند. این می تواند درد و ناراحتی قابل پیشگیری را کاهش دهد.در این مقاله بیشتر در مورد جراحی کانال ریشه صحبت خواهیم کرد.

پیشنهاد: متخصص عصب کشی دندان

جراحی کانال ریشه چیست؟

بعضی اوقات دندان ها سبب درد بسیار شدید می شوند. این درد امکان دارد در مقیاس بزرگ و همچنین غیر قابل تحمل باشد. بنابراین، پزشک معالج درمان ریشه یا اپی کولکتومی را توصیه می کند. این جراحی در راس ریشه دندان انجام می شود و به آن اپیزیوتومی یا بریس کاهش می گویند. جراحی کانال ریشه به اختصار آپیکو نامیده می شود.

چرا جراحی اپیکو لازم است؟

این ممکن است برای شما سوال باشد که چرا به یک عمل بزرگ نیاز است. در پاسخ باید بگوییم که دلایل زیادی وجود دارد که دندانپزشکان این روش را انتخاب می کنند. دلایل اصلی این جراحی به شرح زیر است.

جراحی برای درمان آسیب به ریشه دندان و استخوان اطراف آن انجام می شود. جراحی تنها در صورتی تجویز می شود که آسیب سطحی باشد.

حتی اگر دندان های فرسوده تا آخر عمر شما را آزار ندهند. اما احتمال عفونت مجدد دندان وجود دارد. در این حالت دندان درد به پزشک مراجعه می کند، بنابراین پزشک از این روش برای درمان دندان ها استفاده می کند.

بعضی وقت ها ممکن است رسوبات کلسیم در نواحی کانال ریشه پیدا شود.این رسوبات کلسیم امکان دارد به گونه ای  باشد که ابزارهای دندانپزشکی رسوبات کلسیم را به خوبی تخریب نکند. بنابراین اگر ریشه دندان تارتار داشته باشد جراحی گزینه خوبی است.

 

گاهی اوقات دندان ها آنقدر مشکل دارند که در عکس ها دیده نمی شوند. پزشک شما از جراحی کانال ریشه برای بهبود دندان ها و رفع مشکلات دندانی استفاده می کند.

درمان ریشه و حتی برداشتن دندان های عفونی ممکن است چندین بار انجام شود. اما هیچ کدام از این دو روش موفق نبودند. بنابراین در این مراحل بهتر است از جراحی ریشه کمک بگیرید اولاً بدون جراحی ریشه درمان کنید. اما در شرایط حاد باید از جراحی استفاده کرد.

پیشنهاد: متخصص ریشه دندان

جراحی ریشه دندان چیست؟

چه زمانی درست کردن آپیکو توصیه می شود؟

شکی نیست که شما باید واجد شرایط انجام جراحی آپیکو یا اندودنتیک باشید. و نیاز به جراحی دارید توصیه می شود در موارد زیر جراحی آپیکو را انجام دهید.

ضایعاتی که پس از درمان ریشه بهبود نمی یابند

شکستگی یا سوراخ گودیر در ریشه دندان در طول درمان دندان

برای درمان ریشه برای ایجاد حفره روی تاج. در این صورت خطر نفوذ ریشه وجود دارد.

مشکلاتی مانند بسته شدن ریشه یا خم شدن از درمان کامل جلوگیری می کند. بنابراین این روش جراحی توصیه می شود.

آیا در حین جراحی ریشه احساس درد می کنید؟

شکی نیست که این عمل با استفاده از داروی بیهوشی انجام شده است. پس انتظار داشته باشید که هیچ دردی احساس نکنید. اما بعد از جراحی، تورم خفیفی در اطراف محل بخیه و درد خفیفی ایجاد می شود. شما می توانید پس از جراحی از پزشک خود داروی مسکن بخواهید.

چه زمانی مصرف آپیکو توصیه نمی شود؟

در برخی عوامل ممکن است لزومی به جراحی ریشه دندان داشته باشید. اما پزشک از شما می‌خواهد به دلایل زیر از جراحی کانال ریشه خودداری کنید: این عوامل شامل موارد زیر است.نسبت کم طول تاج به ریشه باعث ضعیف شدن دندان می شود. وجود عروق خونی و اعصاب در ساختار استخوان یا احتمال باز شدن سینوس ماگزیلاری.

برای درمان می توانید از درمان ریشه جدید کمک بگیرید یا d-endo، درمان ریشه و حتی کشیدن دندان های عفونی ممکن است چندین بار انجام شود. اما هیچ کدام از این روش ها موفق نبودند. بنابراین در این مراحل بهتر است از جراحی ریشه کمک بگیرید اولاً بدون جراحی ریشه درمان کنید. اما در شرایط حاد باید از جراحی استفاده کرد.  آیا اقدامی وجود دارد؟

در صورتی که جراحی به درستی و توسط متخصص انجام شود احتمال موفقیت 70 درصد وجود دارد، بنابراین در صورت موفقیت آمیز بودن این جراحی، پس از 6 ماه استخوان سازی قوی تری در انتهای ریشه ایجاد می شود. برای اطلاع از میزان موفقیت یک عمل باید عکس گرفت.

پیشنهاد: متخصص درمان ریشه

چه شخصی جراحی ریشه دندان را انجام می دهد؟

بدون شک دندانپزشکانی که فقط دوره های عمومی را گذرانده اند آنها نمی توانند اپیکو انجام دهند این جراحی توسط یک وزوز گوش متخصص در درمان ریشه انجام می شود.

سخن نهایی

جراحی کانال ریشه نامی است که به روش هایی گفته می شود که به دلیل حفره های پالپ و ریشه انجام می شود. دندان های شما دارای یک لایه خارجی مینا هستند. لایه دوم عاج و هسته نرم داخلی که تا ریشه استخوان فک شما امتداد دارد. هسته از عاج تشکیل شده است. از اعصاب، عروق خونی و بافت همبند تشکیل شده است.

هنگامی که پوسیدگی وارد هسته نرم می شود غشاها می توانند ملتهب، عفونی و یا حتی بمیرند. برای تمیز کردن دندان پوسیده به جراحی کانال ریشه نیاز است.