جراحی پیوند لثه

فهرست مطالب

جراحی پیوند لثه چیست؟ پیوند لثه چگونه و چه هنگامی انجام می‌ شود؟ در مرکز تخصصی درمان ریشه دندان پیوند لثه با کمک متخصص جراح دندانپزشک وقتی انجام می‌ شود که لثه‌ ها با مشکل عقب رفتگی مواجه هستند. البته یک جراح دندانپزشک احتمالاً برای چنین مشکلی شما را به یک متخصص لثه معرفی کند. طی عمل پیوند لثه تکه‌ای از بافت سقف دهان یا دیگر بافت‌ های سالم لثه برداشته شده، سپس در محلی که عقب رفتگی لثه ایجاد شده است، قرار می‌ دهند. این روش بسیار سریع اتفاق می‌ افتد. شما پس از انجام پیوند به راحتی می‌ توانید کارهای روزمرگی خود ادامه دهید. در این مقاله پیوند لثه و نکات مهم پیرامون آن را بررسی می‌ کنیم.

آشنایی با جراحی پیوند لثه

گفتیم که پیوند لثه عملی است که برای عقب رفتگی لثه در مرکز تخصصی درمان ریشه دندان انجام می‌ شود و طی آن متخصص جراح دندانپزشک یا متخصص لثه از قسمت سقف دهان یا قسمت‌ های سالم لثه مقداری را برداشته و به بخش آسیب دیده لثه پیوند می‌ زند. این عمل بسیار آسان است و شما می‌ توانید به محض تمام شدن کار به فعالیت های خودتان ادامه دهید. یعنی دوره نقاهت آن کوتاه است. البته احتمال دارد پزشک پس از آنکه پیوند را انجام داد تا چند ساعت شما را در محل جراحی نگه دارد تا از وضعیت شما اطمینان حاصل کند. اما شما نیز باید نکات مهمی را در این خصوص رعایت کنید، مثلاً تا چند هفته سعی کنید غذاهای سرد و نرم استفاده کنید تا آسیبی به پیوند انجام شده وارد نشود.

علاوه بر آنکه حتماً باید از دهانشویه‌ های ضد میکروبی نیز استفاده کنید. تا از تجمع پلاک و ایجاد عفونت برای دندان‌ ها پیشگیری شود. اما به هیچ وجه نباید قسمت پیوند شده را مسواک زده یا نخ دندان استفاده کنید.

البته هیچ لزومی ندارد پیش از جراحی پیوند لثه رژیم غذایی داشته باشید یا از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید. برای پیوند زدن نیز از بیهوشی موضعی استفاده می‌ کنند و همان قسمتی بی‌ حس می‌ شود که قرار است پیوند بر روی آن انجام شود. اما در موارد نادری نیز احتمال دارد که پزشک از شیوه بیهوشی عمومی استفاده کند.

در صورت بروز درد در قسمت مورد نظر می‌ توانید از داروهای مسکنی که دکتر تجویز کرده است، استفاده کنید.

جراحی پیوند لثه

انواع پیوند لثه

در حال حاضر پیوند لثه به سه شکل متفاوت انجام می‌ شود که عبارتند از:

  • پیوند لثه آزاد

در این شیوه تکیه پیوند شده به بافت اتصال می‌ یابد، یعنی به جای اینکه بافت زیر لایه از آن برداشته شود، معمولاً مقداری از بافت سقف دهان را انتخاب می‌کنند. این روش برای افرادی انجام می‌شود که دارای لثه نازک هستند.

  • پیوند بافت اتصال

معروف‌ترین جراحی‌ها برای پیوند لثه پیوند بافت اتصال می‌باشد که متخصص جراح دندانپزشک یا متخصص لثه با ایجاد کردن یک فلپ در قسمت سقف دهان از این قسمت یک زیر لایه را برمی‌دارد، سپس به همان قسمتی پیوند می‌دهد که آسیب دیده است.

  • پیوند جانبی یا پدیکال

پیوند جانبی با دو شیوه دیگر بسیار متفاوت است و در این حالت از سقف دهان هیچ بافتی برداشته نمی‌شود. متخصص برای این نوع جراحی از بافت‌های اطراف دندان یا همان قسمتی که دچار آسیب شده است برمی‌دارد. یعنی سعی می‌کند پیوند را به اطراف عاج دندان بکشد تا کاملاً بخش آسیب دیده را بپوشاند. این شیوه برای آن دسته از افرادی که لثه نازکی دارند گزینه مناسبی نیست. اما معمولاً متخصص جراح دندانپزشک یا متخصص لثه هر سه شیوه را به شما پیشنهاد خواهند داد و در نهایت شیوه‌ای را انتخاب می‌کنند که متناسب با وضعیت لثه شما باشد.

نتیجه‌ گیری

در این مقاله جراحی پیوند لثه، انواع مختلف این نوع پیوند، نحوه انجام دادن و غیره را بررسی کردیم. معمولا پیوند لثه هنگامی انجام می‌شود که فرد با مشکل عقب رفتگی لثه مواجه است. اینکه کدام یک از شیوه‌های پیوند لثه را انتخاب کنید بستگی به مشکل به وجود آمده و همچنین تشخیص پزشک خواهد داشت. در نهایت نیز با استفاده از بیهوشی موضعی در کوتاه‌ترین زمان پیوند خود را انجام دهید. پس از اتمام پیوند می‌توانید مطب پزشک را ترک کنید. در سایت دکتر میترا وثوقی بیشتر با پیوند لثه انواع مختلف پیوند لثه نکات مهم در خصوص قبل و بعد پیوند زدن و غیره آشنا شوید.