جرمگیری دندان کودکان

فهرست مطالب

اگر قصد جرمگیری دندان کودکان خود را دارید در این مطلب با ما همراه باشید. نه تنها بزرگسالان، بلکه کودکان نیز با جرم دندان مواجه می‌شوند. مقابله با رسوبات سخت به تنهایی غیرممکن است. بنابراین کمک دندانپزشک ضروری است. دندانپزشکی مدرن روش‌های ایمن و ملایم را برای جرمگیری دندان کودکان ارائه می‌دهد. در این مطلب همراه ما باشید تا اطلاعات بیشتری کسب کنید. شما می توانید برای جرمگری دندان کودک خود به یک متخصص ریشه دندان مراجعه کنید.

تشکیل جرم دندان در کودکان

محل تشکیل رسوبات سخت اغلب فضاهای بین‌دندانی و ناحیه دندان‌های عقب است. این نواحی اغلب ذرات غذایی را که در معرض پلاک باکتریایی قرار می‌گیرند، حفظ می‌کنند و به تدریج تجزیه می‌شوند.

رسوباتی که در طی چند روز جمع می‌شوند متراکم‌تر می‌شوند و محکم به مینای دندان می‌چسبند. جرم دندان تنها از میکروب‌های بیماری‌زا تشکیل شده است که مینای دندان را از بین می‌برند و به عاج دندان و سپس پالپ نفوذ می‌کنند.

علاوه بر باکتری‌ها، رسوبات از پروتئین و کلسیم موجود در بزاق نیز تشکیل می‌شود. به همین دلیل است که جرم دندان بسیار سخت است و نمی‌توان آن را با تمیز کردن منظم دندان‌ها از بین برد.

جرمگیری دندان کودکان

عوامل تحریک‌کننده تشکیل جرم روی دندان کودکان

دلیل اصلی تشکیل جرم دندان در کودکان خردسال، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است. حتی والدین همیشه نمی‌توانند دندان‌های کودکان را به طور کامل تمیز کنند. عامل تحریک‌کننده جرم در دندان کودکان ممکن است چنین مواردی باشند:

  • کمبود غذای جامد در رژیم غذایی روزانه کودک
  • استفاده طولانی مدت از آنتی‌بیوتیک‌ها
  • بیماری‌های گوارشی

همیشه نمی‌توان عوامل تحریک‌کننده جرم دندان را در کودک از بین برد. بنابراین دندانپزشکان توصیه می‌کنند که والدین به طور مداوم بر کیفیت تمیز کردن دندان‌های کودک خود نظارت کنند.

انواع پلاک دندان در کودکان

یک دندانپزشک واجد شرایط نه تنها به وجود رسوبات سخت در کودک، بلکه به ماهیت آنها نیز توجه خواهد کرد. جرم دندان با توجه به موقعیت آن به دو نوع طبقه‌بندی می‌شود:

  • فوق لثه‌ای

پلاک روی سطح دندان جمع شده و دیده می‌شود. دارای رنگ زرد کم‌رنگ یا خاکستری است. این رسوبات عمدتاً از باکتری‌ها تشکیل نمی‌شوند؛ بلکه از مواد معدنی موجود در بزاق تشکیل می‌شوند.

  • زیر لثه‌ای

جرم دندان به سختی دیده می‌شود. زیرا در کیسه‌های زیرلثه‌ای تشکیل می‌شود. این رسوبات به رنگ قهوه‌ای تیره با رنگ مایل به سبز کم‌رنگ است. روش برداشتن جرم در کودکان بسته به نوع رسوبات تعیین می‌شود. تمیز کردن دندان از پلاک فوق لثه راحت‌تر از برداشتن رسوبات زیر لثه است.

روش‌های جرمگیری دندان کودکان

روش دندانپزشکی برای از بین بردن جرم دندان بدون درد و بی‌خطر است. این روش می‌تواند یک دست‌کاری جداگانه یا مرحله‌ای از تمیز کردن حرفه‌ای مینای دندان باشد. برداشتن جرم دندان فوق لثه به دو روش انجام می‌شود:

  • تمیز کردن بهداشتی

با خمیردندان حرفه‌ای و یک برس مخصوص انجام می‌شود. خلاص شدن از رسوبات زیر لثه دشوارتر است. بنابراین از روش‌های مؤثرتری استفاده می‌شود.

  • تمیز کردن دستی

در این روش متخصص درمان ریشه از ابزاری برای جدا کردن جرم دندان از مینای دندان استفاده می‌کند.

  • تمیز کردن اولتراسونیک

در این روش رسوبات توسط امواج اولتراسونیک از بین می‌روند و سپس با یک ابزار حذف می‌شوند. این روش با پولیش کردن دندان کامل می‌شود. برای تقویت مینای دندان آسیب‌دیده، یک ترکیب فلوراید روی سطح دندان اعمال می‌شود.

اهمیت جرمگیری دندان کودکان

جرم دندان را می‌توان توسط خود والدین یا توسط دندانپزشک در طی معاینه دهان کشف کرد. حتی اگر جرم ناچیز باشد، باید حذف شود. جرم دندان می‌تواند باعث ضایعات التهابی لثه، خونریزی و درد لثه، لق شدن دندان، پوسیدگی دندان و بوی بد دائمی در دهان شود.

جرم‌گیری دندان کودکان در کلینیک دندان‌پزشکی وثوقی

بهترین پیشگیری از جرم دندان و سایر بیماری‌های دندان، مراقبت صحیح از دهان است. از 2 تا 3 سالگی می‌توانید مسواک زدن بهداشتی را انجام دهید و از 5 سالگی می‌توانید تمیز کردن حرفه‌ای ملایم دندان‌ها را انجام دهید. چنین پیشگیری باید 1-2 بار در سال هنگام مراجعه برای معاینه بعدی انجام شود. در مرکز پزشکی وثوقی با صبر، دقت و حوصله بسیار بالا جرمگیری دندان کودک شما تحت نظارت متخصص درمان ریشه دندان انجام می‌شود تا از ابتلا به بیماری‌های دهان جلوگیری به عمل آید.

سخن پایانی

ما در مطلب خود از اهمیت جرم‌گیری دندان کودکان صحبت کرده‌ایم. جرم به ندرت روی دندان‌های کودک ایجاد می‌شود و عمدتاً کودکان 1 تا ۴ساله را مبتلا می‌کند. ویژگی این رده سنی با کمبود مقدار کافی غذای جامد در رژیم غذایی و بهداشت نامناسب دهان توضیح داده می‌شود.