فهرست مطالب

روند درمان دندان نهفته کودکان چگونه است؟ در بیش تر مواقع در دندان‌ های شیری کودکان و جایگزین شدن آنها با دندان‌ های دائمی هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت. اما برخی کودکان با مشکل نهفته ماندن دندان روبرو هستند. این دندان‌ ها نباید به هیچ وجه در داخل فک باقی بمانند. زیرا در این صورت مشکلات زیادی مانند پوسیدگی را برای دندان‌ ها رقم خواهند زد. از این رو برای درمان دندان نهفته کودکان معمولاً به مرکز تخصصی درمان ریشه دندان مراجعه می‌ کنیم که متخصص جراح دندانپزشک راه حل مناسب را در این حالت به ما نشان خواهد داد. در این مقاله درمان دندان نهفته کودکان، انواع دندان‌ های نهفته کودکان و راه‌ های درمان و معالجه آن ها را بررسی می‌ کنیم.

روند درمان دندان نهفته کودکان

یکی از موضوعات مهمی که موجب می‌ شود به متخصص ریشه دندان مراجعه کنیم، مشکل درمان دندان نهفته کودکان است. دندان‌ های نهفته معمولاً متفاوت هستند که به نوع دندان نهفته درون لثه و درون استخوان تقسیم می‌ شوند:

  1. دندان نهفته درون استخوان

در این حالت دندان نهفته در داخل استخوان فک فرو رفته است و اطراف آن به وسیله استخوان کاملاً پوشیده شده می‌ باشد. در این حالت گفته می‌ شود که دندان کودک در داخل استخوان نهفته می‌ باشد.

  1. دندان نهفته درون لثه

گاهی اوقات تاج دندان از داخل استخوان کاملاً خارج شده است، اما هنوز داخل لثه قرار دارد و یک بافت نرم روی آن را گرفته است. به این حالت دندان نهفته درون لثه می‌ گویند.

درمان دندان نهفته کودکان

راه‌ های درمان دندان نهفته

هر دو نوع دندان نهفته داخل استخوان یا داخل لثه حتماً باید توسط متخصص ریشه دندان تشخیص داده شده و درمان شود. از جمله راه‌ هایی که به برای درمان دندان نهفته پیشنهاد می‌ شود، موارد زیر هستند:

  1. ارتودنسی دندان

گاهی اوقات متخصص جراح دندانپزشک ارتودنسی را برای چنین مشکلی تشخیص می‌ دهد. اگر امکان هدایت کردن دندان به سمت قوس دندانی نمی‌ باشد به ناچار دندان نهفته را می‌ کشند.

اگر امکان هدایت کردن دندان با ارتودنسی وجود داشته باشد، پزشک استفاده از براکت معمولی را به مدت دو سال پیشنهاد می‌ کند. یا اگر امکان آن وجود داشته باشد که دندان نهفته نمایان شود، در این حالت نیز پزشک با انجام دادن یک جراحی کوچک مقداری از استخوان زیر دندان و لثه کودک را حذف کرده و به این ترتیب امکان رشد تاج دندان را فراهم می‌ کند.

  1. کشیدن دیگر دندان‌ ها

در برخی از مواقع جهت درمان دندان نهفته، دندان دیگری را می‌ کشند تا فضای کافی و لازم برای رشد همان دندان به وجود بیاید.

  1. جراحی دندان

یکی از راه‌ ها نیز کشیدن دندان نهفته می‌ باشد. این روش زمانی مورد استفاده قرار می‌ گیرد که دندان نهفته از رویش دندان دائمی پیشگیری کند. با کشیدن این دندان فضای کافی در داخل دهان ایجاد شده و به این ترتیب دندان دائمی به راحتی رشد خواهد کرد.

گاهی اوقات امکان ارتودنسی دندان نهفته به آسانی مقدور نیست و در این حالت متخصص جراح دندانپزشک اقدام به جراحی آن می‌ کند. اگر دندانپزشک پس از معاینه دندان متوجه شود که رشد آن غیر طبیعی است یا یک برجستگی در قسمت لثه یا سقف دهان به وجود آمده است در این حالت اقدام به جراحی خواهد کرد. برای این کارت ابتدا باید عکس پرتوی ایکس از موقعیت دندان گرفته شده و سپس عمل جراحی را شروع شود. زیرا گاهی اوقات که دندان در وضعیت بسیار بدی باشد، امکان هدایت کردن آن و یا ارتودنسی وجود ندارد و تنها راه جراحی کشیدن دندان می‌ باشد.

این فرایند بسیار ساده است و نیاز به بیهوشی عمومی ندارد، پزشک معالج با بی‌ حسی موضعی آن را به آسانی انجام خواهد داد.

نتیجه‌ گیری

در این مقاله درمان دندان نهفته کودکان را بررسی کردیم. مشکل دندان نهفته در برخی از کودکان به وجود می‌ آید که با مراجعه کردن به متخصص جراح و عصب کشی دندان کودکان می‌ توان راه حل مناسبی برای آن پیدا کرد. گاهی اوقات این دندان‌ ها نیاز به هدایت و ارتودنسی دارند. اما در برخی موارد حاد تنها راه درمان کشیدن آن می‌ باشد. در سایت دکتر میترا  وثوقی با روش‌ های مختلف درمان ریشه دندان نهفته کودکان بیش تر آشنا شوید.