درمان های متخصص درمان ریشه

فهرست مطالب

درمان های متخصص درمان ریشه :نام دندان و درد مربوط به دندانی که می آید، بسیاری از افراد به خاطر این مشکل لحظات سختی را که پشت سر گذاشته اند به یاد می آورند. مشکلاتی که بیشتر مربوط به عصب و ریشه دندان است.

مشکلات ریشه دندان در اثر فشار، عفونت و حفره های دندان ایجاد می شود و درد شدیدی در این ناحیه برای فرد ایجاد می کند. اگر ریشه دندان در زمان مناسب درمان نشود، مشکلات ثانویه همراه با درد بیشتر آسایش فرد را از بین می برد و در انجام فعالیت های روزمره زندگی اختلال ایجاد می کند. این یک روش درمانی برای حفظ دندان های طبیعی است.

پیشنهاد: متخصص درمان ریشه

درمان ریشه چیست؟

اعصاب اصلی و عروق خونی دندان در بافت نرمی قرار دارند که کانال های ریشه در آن قرار دارند. این بافت نرم پالپ نامیده می شود و زمانی که مشکلات رایجی مانند عفونت دارد، باید آن را درمان کنید. در چنین مواقعی است که پیشنهاد جراح دندانپزشک  کمک گرفتن از روش کانال ریشه است.

می توان گفت وقتی دندان فرد درگیر عفونت با پوسیدگی است، تنها راه کمک، درمان ریشه آن است. این نوع درمان به این صورت است که جراح دندانپزشک ابتدا بافت آسیب دیده را از ریشه دندان خارج می کند. سپس کانال های ریشه باید تمیز شوند و حفره های ایجاد شده با مواد مخصوص پر شوند.

معمولاً عفونت در پالپ دندان ناشی از مواردی مانند جراحات، ترک‌ها و شکستگی‌ها و پوسیدگی عمیق است. از علائم این عفونت ها می توان به حساسیت دندان به دمای مایع، حفره های قابل مشاهده، تورم ناحیه فک و لثه، درد و … اشاره کرد که با دیدن آنها باید ریشه دندان را درمان کرد.

انواع درمان کانال ریشه

روش های مختلفی برای درمان ریشه دندان بسته به وضعیت دندان و وضعیت عفونت استفاده می شود که شامل موارد زیر می شود:

  • جراحی حماسی

  • برداشتن عصب یا اندو

  • درمان ریشه ای مجدد یا اندو مجدد

با مشاهده علائم آسیب و عفونت در پالپ ریشه دندان باید به متخصص ریشه دندان مراجعه کنید تا دوره درمانی شما با یکی از این روش ها تکمیل شود.

پیشنهاد: متخصص جراح دندانپزشک

درمان های متخصص درمان ریشه

درمان ریشه چگونه انجام می شود؟

فرآیند کانال ریشه در چندین مرحله انجام می شود که باید با دقت و توجه کامل انجام شود.

عکاسی و اشعه ایکس از دندان

متخصص درمان ریشه دندان برای کشف دامنه و وسعت آسیب و همچنین تعیین روش مناسب درمان ریشه دندان، درخواست عکاسی از دندان و اشعه ایکس می کند.

بیهوشی انجام دهید و تاج دندان را بردارید

پس از انجام معاینه اولیه، با بی حسی موضعی در فک، دندانپزشک قسمت کوچکی از تاج دندان را برمی دارد و سطح پوسیده به طور کامل برداشته می شود.

تخلیه پالپ آلوده

هنگامی که ریشه در معرض دید قرار می گیرد، دندانپزشک می تواند به پالپ عفونی دسترسی پیدا کند و کانال ریشه را به طور کامل از آن تخلیه کند. توجه به این نکته ضروری است که رگ های عصبی پالپ به طور کامل قطع شده اند تا در آینده برای فرد مشکل و درد ایجاد نکنند.

تمیز کردن کانال ریشه

هنگامی که پالپ به طور کامل برداشته شد، کانال های ریشه باید کاملا تمیز شده و برای پر شدن آماده شوند. برای تمیز کردن کامل کانال، آن را با محلول های مخصوص شستشو می دهند. این محلول عفونت های باقیمانده را از بین می برد و وسیله ای برای مقابله با باکتری ها است.

پر کردن ریشه

اکنون که کانال های ریشه کاملاً تمیز شده اند، دندانپزشک ریشه را با گوتاپرکا پر می کند. در نهایت یک پانسمان موقت روی دندان گذاشته می شود.

با انجام این مراحل، درمان به طور کامل انجام می شود و فرد باید پس از مدتی که پزشک مشخص کرده است، دندان را به طور کامل پر کند.

پیشنهاد: متخصص ریشه دندان

درمان ریشه دندان مجدد چه هنگامی انجام می شود؟

در موارد محدود، به دلایل مختلفی مانند تخلیه نشدن کامل ریشه دندان یا ایجاد عفونت در کانال ریشه، نیاز به درمان مجدد است. لازم به ذکر است که درمان مجدد ریشه دندان بسیار دشوارتر از عصب کشی طبیعی است و در برخی موارد نیاز به انجام عمل اپیکو سرجی روی دندان می باشد.

برای اینکه با چنین وضعیتی مواجه نشویم و نیازی به پردازش مجدد نداشته باشیم، باید به دلایل بازفرآوری توجه کنیم که شامل موارد زیر است:

پوسیدگی در دندان های عصب کشی شده

عدم بهبود کامل ریشه و کانال ریشه پس از اجرای مرحله اول کانال ریشه.

ایجاد عفونت ثانویه جدید

عدم تخلیه کامل پالپ و تمیز کردن ریشه دندان

هر یک از موارد ذکر شده منشأ و علل خاص خود را دارد. به عنوان مثال، ایجاد پوسیدگی در دندان های عصب کشی شده ممکن است به دلیل خطای انسانی در حین عصب کشی اولیه رخ دهد، یا عدم شناخت برخی از کانال های ریشه و شکل پیچیده این کانال ها، مانند حالت خمیده، باعث می شود دندانپزشک از عصب در آن غفلت کند. آن منطقه بودن برای تشخیص این موضوع باید یک عکس بگیرید تا بتوانید دریابید که آیا مشکلی در ریشه دندان باقی مانده است یا خیر.

سخن نهایی

متخصص درمان ریشه یا درمان ریشه درمانی است که به اشتباه آن را با عنوان “برداشتن عصب” یا “درمان کانال ریشه” می شناسند و برای عموم مردم می شناسند. درمان تخصصی ریشه دندان یک نوع درمان در کلینک دندانپزشکی است که جهت تخلیه کانال بافت عفونی دندان و سپس درمان ریشه انجام می شود.

باکتری ها با ایجاد پوسیدگی و پیشرفت آن، بافت داخل پالپ دندان را که شامل اعصاب و عروق خونی می شود، تحریک می کنند و در این مرحله فرد احساس درد می کند. پس از درمان تخصصی عصب کشی دندان، احساس درد از بین رفته و احتمال عفونت مجدد کانال دندان تا حد زیادی کاهش می یابد.