دلایل ایجاد فاصله بین دندانی

فهرست مطالب

دلایل ایجاد فاصله بین دندانی چیست؟ فاصله بین دندان‌ ها یعنی اینکه دو دندان در حالت نرمال و طبیعی خودشان فاصله بیش از حد معمول داشته باشند. این فاصله علاوه بر آنکه بر روی چهره و زیبایی افراد تاثیر منفی دارد، حتی گاهی موجب بروز اختلال در عملکرد استخوان‌ها در فک و دندان، گیر کردن مواد غذایی بین دندان‌ها، کاهش اعتماد به نفس افراد، ایجاد عفونت‌های لثه و غیره می‌شود. به همین دلیل در بیشتر مواقع افراد برای برطرف کردن آن به متخصص جراح دندانپزشک مراجعه می‌کنند.

شما می‌توانید در کلینیک‌ها و مراکز مختلفی مانند مرکز تخصصی درمان ریشه دندان این مشکل را پیگیری و نسبت به رفع آن اقدام کنید. با ما همراه باشید تا با دلایل فاصله بین دندانی آشنا شوید.

آشنایی با دلایل فاصله بین دندانی

از رایج‌ ترین دلایل برای فاصله افتادن بین دندان‌ها موارد زیر هستند:

 • عدم تناسب داشتن اندازه فک و دندان‌ ها

اگر اندازه استخوان فک شما و اندازه دندان‌ ها با هم تناسب نداشته باشد، عارضه‌ای به نام ایجاد فاصله در بین دندان‌ها به وجود می‌آید. یعنی گاهی اوقات متوجه می‌شویم که دندان‌ها یا استخوان فک کوچک‌تر یا بزرگتر از حالت معمولی خودشان هستند. که این اتفاق باعث ایجاد فاصله بین دندان‌ها و همچنین بد شکل شدن ظاهر آنها خواهد شد.

 • افتادن یا کشیدن دندان‌ ها

اگر پس از افتادن دندان شیری در دوران کودکی جای آنها بر روی لثه باقی بماند، دیاستما یا فاصله دندانی ایجاد خواهد شد. حتی در دوران بزرگسالی نیز اگر به دلایل متفاوتی از جمله پوسیدگی دندان، افزایش سن، ضربه دیدن دندان‌ها یا بیماری‌های دندان و لثه یکی یا تعدادی از آنها از بین بروند، به این ترتیب شکافی بین لثه‌ها ایجاد شده و موجب می‌شود که دندان‌ها با فاصله از هم دیده شوند.

 

دلایل ایجاد فاصله بین دندانی

 

 • اندازه غیر طبیعی در فرنوم لیبال

فرنوم لیبال نوعی بافت مجزا از لثه و کاملاً نرم می‌باشد که از لب بالایی آغاز شده و تا قسمت انتهای لثه ادامه پیدا می‌کند، اگر مقابل آینه پوشش لب بالایی خودتان را بالا بزنید، به آسانی می‌توانید بافت فرلیوم لیبال را ببینید. اگر اندازه این بافت نرم از حالت طبیعی خودش بزرگتر باشد، قطعاً فاصله بین دندان‌های جلو در قسمت فک بالا پر خواهد شد و به این ترتیب بین دندان‌ها نیز فاصله به وجود می‌آید.

 

همچنین بخوانید: متخصص درمان ریشه

 

 • بیماری‌ های بافت دندان و لثه

یک دلیل دیگر ممکن است فاصله بین دندان‌ها را در بزرگسالی به وجود بیاورد و آن هم بیماری‌های موجود در دندان‌ها و بافت لثه می‌باشد، اگر این اندام‌ها با هر نوع بیماری مواجه شوند، ممکن است موجب ناپایداری استخوان نگهدارنده فک، کج شدن دندان‌ها و در نهایت نیز فاصله بین دندان‌ها را ایجاد کنند. برخی از این بیماری‌ها نیز عبارتند از:

 1. پریودنتیت
 2. ژنژیویت
 3. لوکوپلاکیا
 4. بیماری‌ های لثه غیرپلاکی
 5. سیاه شدن لثه
 6. التهاب لثه
 • بلع نادرست مواد غذایی

فرآیند رفلاکس معمولاً با همکاری بین چندین اندام و عضله در دهان ایجاد می‌شود. در حالتی که بلع غذا به صورت نادرستی انجام شود، در حقیقت رفلاکس بلع دچار مشکل خواهد شد. در مواقع طبیعی طی روند رفلاکس بلع زبان به سمت کام متمایل خواهد شد و هیچ گونه تنش یا فشاری بر روی دندان‌ها اعمال نمی‌شود. اما اگر این عمل به صورت نادرست باشد، زبان به جای تمایل پیدا کردن به سقف دهان به قسمت پشت دندان‌ها تمایل پیدا کرده و فشار زیادی به این قسمت‌ها وارد می‌شود. این موضوع به نوبه خود ایجاد فاصله بین دندان‌ها را رقم می‌زند.

 

دلایل ایجاد فاصله بین دندانی

 

 • عادات نامناسب

برخی از عادات نامناسب که ما به صورت روزمرگی آنها را به کار می‌گیریم، در واقع ممکن است مشکلاتی مانند فاصله بین دندان را به وجود بیاورند. زیرا بخشی از این عادات غلط به بهداشت دهان و دندان مربوط می‌شوند که این عادات غلط نه تنها در کودکان حتی ممکن است در برخی از بزرگسالان نیز بروز کنند. برخی از این عادات غلط عبارتند از:

 1. زبان زدن دندان‌ ها
 2. مکیدن انگشتان
 3. گاز گرفتن لب
 4. دستکاری دندان‌ ها به صورت مداوم با انگشت
 5. دندان قروچه
 6. عدم رعایت درست بهداشت دندان
 7. ساییدن دندان‌ ها
 8. نفس کشیدن مداوم از طریق دهان
 • ژنتیک

عوامل ژنتیکی نیز ممکن است در ترتیب و فاصله بین دندان‌ ها موثر باشند. زیرا ساختار ظاهری و همچنین اندازه بافت لثه، استخوان فک و دندان‌ها به صورت ژنتیکی به ارث می‌ رسند، به طوری که حتی گاهی اوقات فرد با رعایت کردن بهداشت نیز ممکن است شاهد ایجاد فاصله بین دندانی و دیگر مشکلات رایج در دندان‌ ها می‌ باشد.

 

بخوانید: مرکز تخصصی عصب کشی دندان

 

نتیجه گیری

در این مطلب به سوال دلایل ایجاد فاصله بین دندانی چیست؟ پاسخ داده شد. فاصله بین دندان‌ها می‌تواند اثرات منفی زیادی بر روی سلامت دهان و زیبایی ظاهری افراد داشته باشد. از جمله این اثرات مشکل در بلع، کاهش اعتماد به نفس، تاثیرات زیبایی و… می باشد. برای حل این مشکل بهتر است به یک متخصص دندان مراجعه کرده و مشکل خود را حل کنید.