دلایل شکستگی دندان

فهرست مطالب

دلایل شکستگی دندان چیست؟ دلایل مختلفی برای شکستگی دندان وجود دارد که طی آن فرد به متخصص جراح دندانپزشک مراجعه کرده و برای برطرف کردن آن اقدام می‌ کند که از جمله این دلایل می‌ توان فشردگی دندان‌ها بر روی یکدیگر، جویدن غذاهای بسیار سفت، آسیب دیدن دندان بر اثر زمین خوردن یا تصادف و غیره اشاره کرد. که معمولاً در مرکز تخصصی درمان ریشه دندان برای چنین مشکلاتی شیوه‌ های مختلفی از جمله ایمپلنت توسط متخصص ریشه دندان اجرا می‌ شود. در این مقاله دلایل مختلف شکستن دندان را بررسی می‌ کنیم.

دلایل شکستگی دندان چیست؟

گفتیم که به دلایل متعددی ممکن است دندان دچار شکستگی شود. که فرد برای برطرف کردن این مشکل به متخصص جراح دندانپزشک مراجعه کرده و از شیوه‌ های مختلفی مانند ایمپلنت استفاده می‌ کنند. رایج‌ ترین دلایلی که موجب شکستگی دندان می‌ شوند، موارد زیر هستند:

  • فشردن دندان‌ ها به روی یکدیگر

بسیاری از افرادبه ویژه در هنگام خواب دندان های خودشان را بیش از حد برای یکدیگر فشار می‌ دهند. که در اصطلاح به آن دندان قروچه می‌ گویند. این مشکل اگر ادامه پیدا کند در طولانی مدت موجب آسیب جدی شکستن دندان‌ ها خواهد شد.

  • جویدن غذاهای سفت

جویدن غذاهای سفت از دلایل شکستگی دندان می باشد. افراد زیادی غذاهای سفت مانند آبنبات، پوست آجیل، دانه‌های ذرت بو داده و مواردی از این قبیل را با فشار بالای دندان‌ ها می‌ شکنند. این شیوه غذا خوردن بسیار اشتباه است. اگر به طور مکرر تکرار شود قطعاً دندان‌ های شما خواهند شکست. بنابراین سعی کنید از چنین مواردی پرهیز کرده و به زور آنها را با دندان خرد نکنید.

دلایل شکستگی دندان

  • پیری و ضعف ساختار دندان

مورد دیگری که موجب شکستن دندان‌ ها می‌ شود پیری و ضعف در ساختار دندان‌ ها می‌ باشد. یعنی با افزایش سن و به مرور زمان دندان‌ ها ساختار طبیعی خودشان را از دست داده و به علت ضعف به وجود آمده دچار شکستگی می‌ شوند.

  • زمین خوردن یا تصادف

گاهی بر اثر زمین خوردن یا مشکلاتی مانند تصادف نیز احتمال دارد که دندان‌ های ما با شکستگی مواجه شوند. که در این حالت نیز می‌ توان آسیب به وجود آمده را با روش‌ های درمانی متعددی مانند ایمپلنت برطرف کرد.

  • غذاهای بسیار داغ

غذاها و نوشیدنی‌ های بسیار داغ آسیب جدی به دندان وارد می‌ کنند. به طوری که در طولانی مدت این دندان‌ ها به مرور ساختار طبیعی خودشان را از دست داده ضعیف شده و در نهایت نیز می‌ شکنند.

  • پر کردن دندان

با وجود که پر کردن دندان یک راه رایج برای برطرف کردن مشکلات دندان محسوب می‌ شود. اما به هر حال پس از عصب کشی ساختار دندان ضعیف‌ تر از قبل شده و بیش تر در معرض خطراتی مانند شکستگی قرار می‌ گیرد.

  • حساسیت شدید دندان‌ ها

برخی از افراد دندان‌ های بسیار حساسی دارند که نسبت به خوراکی‌ های شیرین مواد غذایی بسیار گرم یا بسیار سرد حساسیت بالایی از خود نشان می‌ دهند. این افراد بهتر است برای حفظ دندان‌ های خود از غذاهای نرم و ملایمی استفاده کنند. همچنین مصرف غذاهای بسیار داغ یا بسیار سرد را به حداقل برسانند. زیرا در غیر این صورت ممکن است مشکلاتی مانند شکستگی دندان ایجاد شود.

  • بیماری‌ های لثه

بیماری‌ های بسیار زیادی در لثه به وجود می‌ آیند که این بیماری‌ ها در صورت پیشرفت کردن و در مراحل حاد آسیب های جدی مانند شکستگی را برای دندان‌ ها به وجود می‌ آورند. بنابراین بهتر است در صورت بروز هر گونه بیماری در قسمت لثه نسبت به درمان آن اقدام کنید. پیش از آنکه دندان شما دچار آسیب شود.

  • عفونت دندان

دلایل شکستگی دندان عفونت دندان می باشد. عفونت دندان‌ ها وقتی به مرحله حاد برسد کم کم پوسیدگی دندان را رقم می‌زند. این پوسیدگی نیز به مرور زمان شکستگی و افتادن دندان را موجب می‌شود. شاید بتوان یکی از رایج‌ترین دلایل شکستن دندان را عفونت دندان دانست که در بیشتر افراد به علت رعایت نکردن بهداشت دندان و دهان ایجاد می‌شود.

نتیجه‌ گیری

در این مقاله دلایل شکستگی دندان را بررسی کردیم. دلایل بسیار زیادی برای شکستن دندان وجود دارد که فرد برای برطرف کردن آنها به متخصص جراح دندانپزشک مراجعه می کند. نمونه‌ هایی از این دلایل را در این مقاله توضیح دادیم. بنابراین اگر به فکر دندان‌های سالم و بدون آسیب هستید با رعایت کردن آنها قطعاً عمر مفید دندان‌های شما افزایش خواهد یافت. در سایت دکتر میترا وثوقی بیشتر با علت شکستن دندان راه‌های پیشگیری از شکستگی راه‌های درمان و غیره آشنا شوید.