دندان درد در بارداری

فهرست مطالب

علت دندان درد در بارداری چیست؟ از معمول‌ ترین و رایج‌ ترین دلایلی که موجب آسیب دیدن و درد دندان طی دوران بارداری می‌ شود تهوع صبحگاهی است، چون در این حالت اسید معده وارد دهان شده و می‌ تواند بر روی دندان‌ ها ایجاد حفره کند، به این ترتیب درد دندان را رقم می‌ زند. از طرفی در این دوران بانوان تحت تاثیر تغییرات هورمونی مختلف قرار می‌ گیرند و به این ترتیب گاهی مشکلاتی مانند درد دندان را تجربه خواهند کرد. به طوری که گاهی نیاز است به متخصص جراح دندانپزشک مراجعه کنند. در این مقاله علت دندان درد در بارداری را بررسی می‌ کنیم.

دندان درد در بارداری

یکی از مشکلاتی که بانوان در دوران بارداری با آن مواجه هستند، دندان درد می‌ باشد که البته این مشکل می‌ تواند دلایل متعددی داشته باشد، اما از مهم‌ ترین این دلایل موارد ذکر شده در زیر هستند:

  1. تهوع صبحگاهی

رایج ترین و معمول‌ ترین دلیلی که موجب درد دندان و آسیب دیدگی آنها می‌ شود، تهوع صبحگاهی می‌ باشد. طی این فرایند معمولا اسید معده به قسمت دهان باز می‌ گردد. این اسید می‌ تواند بر روی دندان‌ ها اثرات مخرب داشته و ایجاد حفره کند که در طولانی مدت به صورت دندان درد خودش را نشان خواهد داد.

  1. تغییرات هورمونی

در دوران بارداری بانوان در معرض تغییرات هورمونی قرار دارند که این تغییرات مشکلات متعددی را برای بانوان رقم می‌ زنند. برخی از این مشکلات بسیار مشهود است و از آن جمله می‌ توان به آسیب لثه و دندان ها اشاره کرد که در نهایت نیز دندان درد و بیماری‌ های لثه رو به وجود می‌ آورد.

  1. تغییر رژیم غذایی

مورد دیگری که موجب دندان درد در دوران بارداری می‌ شود، تغییر رژیم غذایی است. برخی از بانوان در این دوران بیشتر از حالت عادی مواد قندی مصرف می‌ کنند که این موضوع موجب درد دندان و آسیب دیدن آن خواهد شد. بنابراین توجه به یک رژیم غذایی مناسب طی دوران بارداری به فرد کمک می‌ کند که از بروز چنین مشکلی در امان باشد. رژیم‌ های غذایی مناسب را می‌ توانید با مراجعه به پزشک معالج خود به دست بیاورید.

دندان درد در بارداری

  1. کاهش کلسیم

مهم‌ ترین و اساسی‌ ترین مواد برای بدن کلسیم است. در طول بارداری جنین کلسیم مورد نیاز خودش را از بدن مادر به دست می‌ آورد، این در حالی است که اگر بدن مادر کلسیم کافی نداشته باشد با مشکلات متعددی مواجه خواهد شد. یکی از آنها پوسیدگی مینای دندان است و در نهایت نیز موجب از بین رفتن و درد دندان خواهد شد. حتی می‌ تواند گاهی اوقات دندان دردهای غیر قابل تحمل و شدید را نیز ایجاد کند و نیاز باشد که شما به یک متخصص دندانپزشک مراجعه کنید.

به دلیل نقش سازنده و موثری که کلسیم جهت پیشگیری از دندان درد در دوران بارداری دارد، معمولا پزشکان متخصص مکمل‌ های حاوی کلسیم را به رژیم غذایی بانوان باردار اضافه می‌ کنند، علاوه بر آن که تاکید فراوانی دارند این افراد از غذاهای حاوی کلسیم استفاده کنند.

  1. کمبود ویتامین دی

کمبود ویتامین دی نیز می‌ تواند باعث آسیب دیدن درد دندان شود. جهت تامین کردن این ویتامین باید از موادی مانند ماهی قزل آلا، پنیر، تخم مرغ، ماهی‌ های چرب و حتی مارگارین غنی شده استفاده کنید.

  1. مسواک زدن نامناسب

مورد دیگر در خصوص ایجاد درد دندان در دوران بارداری، مسواک زدن نامناسب دندان‌ ها می‌ باشد. در این دوران دندان‌ ها و لثه حساسیت بالایی دارند و اگر مسواک زدن با دقت و درستی انجام نشود، مشکلاتی مانند درد دندان و لثه را ایجاد خواهد کرد.

نتیجه‌ گیری

در این بخش به دلایل دندان درد در بارداری اشاره شده است. نمونه‌ های رایج و شایع این دلایل را نیز توضیح دادیم که با وجود هر کدام از آنها ممکن است مشکلات رایجی مانند دندان درد در مادران باردار به وجود بیاید. البته بیشتر این مشکلات قابل پیشگیری هستند و فرد می‌ تواند با مراجعه به مرکز تخصصی درمان ریشه دندان و راهنمایی‌ های متخصص عصب کشی دندان از بروز چنین مشکلاتی پیشگیری کرده و یا نسبت به درمان آن اقدام کند. در سایت vossoghidentistry.com با دیگر دلایل رایج دندان درد در بارداری، راه‌های پیشگیری، راه‌های درمان و غیره آشنا شوید.