دیپ بایت دندان چیست؟

فهرست مطالب

با ما همراه باشید تا سوال خود را در رابطه با سوال دیپ بایت دندان چیست؟ دریافت کنید. چگونه می‌ توان این مشکل را درمان کرد؟ اگر در دندان‌ های قسمت بالا و پایین هم پوشانی عمودی به صورت غیر طبیعی وجود داشته باشد. یعنی اگر دندان‌ های قسمت بالا جلوتر از حالت طبیعی باشند که معمولاً ۴ میلی‌ متر بیش تر است. یعنی به طور معمول از ۴ تا ۱۰ میلی‌ متر دیپ بایت ایجاد شده است. معمولا برای چنین مشکلی از شیوه‌ های مختلفی مانند ارتودنسی استفاده می‌ شود که مشکل به وجود آمده را از بین ببرند. در این مقاله دیپ بایت دندان و روش‌ های درمان آن را بررسی می‌ کنیم.

آشنایی با دیپ بایت دندان

گفتیم که دیپ بایت هنگامی رخ می‌ دهد که بین دندان‌ های قسمت بالا و پایین یک همپوشانی عمودی به صورت غیر طبیعی به وجود بیاید. در این حالت دندان‌ های قسمت بالا مقداری جلوتر از حالت طبیعی خودشان خواهند بود. که این فاصله معمولاً بیش تر از ۴ میلی‌ متر است و اگر بین ۴ تا ۱۰ میلی‌ متر باشد، به آن دیپ بایت گفته می‌ شود. گاهی دیپ بایت عمقی اتفاق می‌ افتد. یعنی دندان‌ های بالایی می‌ توانند دندان‌ های قسمت پایینی را پنهان کنند.

به طوری که دندان‌ های پایینی در هنگام صحبت کردن، غذا خوردن و حتی نفس کشیدن با قسمت سقف دندان برخورد پیدا کرده و بر روی کلیه این موارد تاثیر می‌ گذارد. حتی ممکن است بر روی ظاهر افراد نیز تاثیر داشته باشند. گاهی یک بیماری ارثی دیپ بایت را ایجاد می‌ کند و موجب می‌ شود فضای بسیار زیادی بین قسمت دندان‌ های بالا یا ناحیه فک به وجود بیاید.

حتی ممکن است فک را در مراحل رشد با بد شکلی مواجه سازد که چنین حالتی معمولا به صورت استفاده از پستانک در کودکان یا مکیدن شست توسط آنها حتی استفاده طولانی مدت از بطری نیز ایجاد می شود. مواردی مانند جویدن مداد یا ناخن نیز می‌ تواند در ایجاد دیپ بایت عمقی تاثیر بگذارد. اگر بخواهید متوجه شوید که آیا دیپ بایت دارید یا خیر می‌ توانید با مراجعه به متخصص جراح دندانپزشک در مرکز تخصصی درمان ریشه دندان متوجه این مشکل شوید.

بنابراین اگر از دوران کودکی به صورت مرتب و منظم به متخصص جراح دندانپزشک مراجعه کنید، در صورت به وجود آمدن مشکلاتی مانند دیپ بایت قطعاً دندانپزشک شما را مطلع خواهد کرد. به این ترتیب می‌ توانید نسبت به درمان به موقع آن اقدام کنید. زیرا دیپ بایت عمقی می‌ تواند علائم و مشکلاتی را به وجود بیاورد که برای شما مشکل آفرین باشد که از آن جمله می‌ توان حساسیت دندان، دندان قروچه، سردرد، درد منظم فک، گفتار نامشخص، مشکلات جویدن و بلع را نام برد.

دیپ بایت دندان چیست؟

درمان دیپ بایت

هم چنان که دیپ بایت موجب همپوشانی و نامرتب شدن دندان‌ ها خواهد شد، حتی می‌ تواند بر روی زیبایی ظاهر و لبخند شما نیز تاثیرگذار باشد. اما این مشکل تنها محدود به زیبایی نیست، بلکه ناهماهنگی بین دندان‌ ها و فک منجر به عوارض بسیار زیادی می‌ شود که از آن جمله می‌ توان سایش بیش از حد لثه‌ها و دندان‌ها بر روی هم را نام برد. که در نهایت منجر به از دست رفتن بافت دندان‌ها و همچنین بیماری‌های لثه خواهد شد.

برخورد کردن دندان‌ های پایینی با سقف دهان موجب زخم شدن آن شده و اختلالات در قسمت گیجگاهی فک را به وجود می‌آورد. بنابراین در صورت بروز چنین مشکلی با مراجعه به متخصص درمان ریشه دندان می‌توانید راه مناسب برای درمان آن را پیدا کنید. به صورت عمقی احتمال دارد در هر سنی اتفاق بیفتد، اما درمان کردن آن در سنین پایین آسان‌تر است.

در درمان دیپ بایت که به صورت عمقی ایجاد شده است و بر روی قرار گرفتن دندان‌ها و همچنین ترازبندی کردن فک متمرکز خواهد بود. اما گاهی اوقات نیز جهت درمان کردن چنین مشکلی چندین شیوه درمانی متفاوت نیاز می‌باشد. مثلاً درمان ارتودنسی به ترازبندی دندان‌ها کمک می‌کند. در حالی که اگر مشکل خفیف باشد از ترازبندی‌های دیگری استفاده می‌شود. اما در اکثر مواقع ریشه‌های قدیمی مورد نیاز هستند.

نتیجه‌ گیری

در مطلب فوق به سوال دیپ بایت دندان چیست؟ پاسخ داده شد. علاوه بر این نحوه ایجاد شدن آن، علائم و نشانه‌ها و همچنین روش درمان آن را بررسی کردیم. در سایت دکتر میترا وثوقی بیشتر با علائم، نشانه‌ها، علت ایجاد دیپ بایت، نحوه درمان کردن آن، زمان مناسب برای مراجعه به مرکز تخصصی درمان ریشه دندان و غیره آشنا شوید.