راه های تقویت مینای دندان

فهرست مطالب

در این مطلب با ما همراه باشید تا با راه های تقویت مینای دندان آشنا شوید. دندان‌ های سالم معمولاً به وسیله یک لایه محافظ به نام مینای دندان کاملاً محافظت می‌ شوند. عواملی مانند مصرف مواد قندی، کمبود فلوراید، باکتری‌ ها، سطح پایین بزاق و مراقبت‌ های نامناسب موجب آسیب دیدگی و پوسیدگی دندان و در نهایت آسیب مینای دندان می‌ شود. به عبارت دیگر اگر این روکش و محافظ از بین برود بر روی دندان پوسیدگی و سوراخ شدگی به وجود آمده و موجب درد در آن خواهد شد. به همین دلیل راه‌ های متفاوتی جهت محافظت مینای دندان پیشنهاد می‌شود، که در این مقاله چند نمونه از این راه‌ها را بررسی می‌ کنیم.

6 روش برای تقویت مینای دندان

اگر به دنبال تقویت مینای دندان خود هستید و به حفظ و سلامت دندان‌ هایتان اهمیت می‌ دهید، در این قسمت چند راهکار برای حفظ و سلامت مینای دندان را معرفی می‌ کنیم که عبارتند از:

  1. کنترل کردن خوراکی‌ ها و نوشیدنی‌ ها

سعی کنید از خوراکی‌ ها و نوشیدنی‌ هایی که حاوی اسید و نشاسته هستند، پرهیز کنید. زیرا آسیب شدید به مینای دندان وارد می‌ کنند. در صورت استفاده از آنها بلافاصله مسواک زدن و استفاده از نخ دندان را فراموش نکنید.

  1. افزایش دادن مصرف مواد مغذی

در صورت تامین بسیاری از مواد معدنی و مغذی، مینای ضعیف دندان شما تقویت خواهد شد. به همین خاطر سعی کنید از  لبنیات، سبزیجات دارای برگ تیره و غذاهای سرشار از پروتئین استفاده کنید. همچنین به جای نوشیدن آب میوه یا سودا نیز سعی کنید آب بنوشید.

  1. استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید

فلوراید را می‌ توان از آب آشامیدنی به دست آورد که حاوی آن است. علاوه بر این در داخل بسیاری از دهانشویه‌ ها و خمیر دندان‌ ها فلوراید وجود دارد. بنابراین سعی کنید از آن دسته خمیر دندان‌ هایی استفاده کنید که حاوی فلوراید هستند. زیرا این ماده به حفظ سلامت مینای دندان کمک کرده و از آسیب دیدن آن پیشگیری می‌ کند.

راه های تقویت مینای دندان

 

  1. جویدن آدامس بدون قند

یکی دیگر از راه های تقویت مینای دندان استفاده از آدامس‌ هایی می باشد که قند ندارند. زیرا موجب افزایش یافتن ترشح بزاق می‌ شوند. بنابراین سعی کنید از آدامس‌ های طبیعی استفاده کنید که حاوی برخی مواد طبیعی مانند زایلیتول هستند. زیرا هیچ گونه قندی به همراه ندارند. باکتری‌ های تضعیف کننده مینا هیچ تغذیه‌ ای نخواهند داشت، به همین خاطر آسیبی به مینای دندان وارد نمی‌ کنند.

  1. درمان‌ های تقویت کننده طبیعی

برخی از ژل‌ های ترمیم کننده که حاوی فلوراید یا کلسیم فسفات هستند، می‌ توانند موجب ترمیم مینای دندان شوند. برای همین است که معمولاً وقتی برای مشکلات به وجود آمده در دندان به مراکزی مانند مرکز تخصصی درمان ریشه دندان و به پزشکانی مانند متخصص درمان ریشه دندان در تهران مراجعه می‌ کنیم، این افراد راه های ترمیم کننده را برای بیمار انجام می‌ دهند. حتی در منزل نیز می‌ توانید با استفاده از ژل ترمیم کننده این کار را انجام دهید.

برای این کار می‌ توانید ژل را به صورت قلمی روی مسواک قرار داده و آن را برای دندان‌ های خودتان بکشید یا اینکه ژل را در داخل سینی های سفید کننده گذاشته و سپس بر روی دندان قرار دهید. این راه یکی از بهترین شیوه‌ ها برای پوشاندن کلیه سطوح دندان می‌ باشد.

  1. کمک گرفتن از دندانپزشکان

اگر مینای دندان شما آسیب شدیدی دیده است و نمی‌ دانید چگونه مشکل به وجود آمده را برطرف کنید، در این حالت بهتر است که به یک متخصص خوب مراجعه کرده و از این افراد کمک بخواهید تا مشکل به وجود آمده را برای شما برطرف کنند. گاهی نیز دندانپزشک برای حفظ کردن مینای دندان آسیب دیده تاج دندان را بر روی دندان شما قرار می‌ دهد که به عنوان یک محافظ عمل می‌کند.

جمع‌ بندی

در این مقاله راه های تقویت مینای دندان را بررسی کردیم. مینای دندان مانند یک روکش بر روی دندان قرار گرفته و موجب حفاظت آن خواهد شد، اما گاهی اوقات این قسمت ممکن است آسیب ببیند که در این حالت دندان دچار پوسیدگی شده و احساس درد خواهید داشت. پس بهتر است که تلاش خود را جهت حفظ کردن این قسمت به کار بگیرید. نمونه‌هایی از راهکارهای تقویت مینای دندان را برای شما توضیح دادیم با مراجعه به سایت دکتر میترا وثوقی می‌توانید بیشتر با راه‌های تقویت مینای دندان و حفظ کردن آنها آشنا شوید.