رفع بوی بد دهان

فهرست مطالب

بوی بد دهان چرا و چگونه ایجاد می‌ شود؟ برای رفع بوی بد دهان چه راه‌ ها و شیوه‌ هایی وجود دارد؟ بوی بد دهان یکی از مشکلات رایج و البته آزار دهنده بین برخی از افراد است که با دلایل متعددی به وجود می‌ آید و نه تنها موجب آزار و اذیت خود فرد می‌ شود، بلکه ممکن است دیگران نیز از این مشکل رنج ببرند. به همین دلیل است که معمولاً افرادی که با چنین مشکلی مواجه هستند، شیوه‌ های مختلفی را جهت از بین بردن آن امتحان می‌ کنند. ما نیز در این مقاله چند راهکار برای رفع بوی بد دهان را بررسی می‌ کنیم.

روش های درمان بوی بد دهان

همان طور که گفته شد بوی بد دهان ممکن است دلایل متعدد و مختلفی داشته باشد. بنابراین جهت برطرف کردن آن ابتدا باید علت آن را بدانیم. اگر خودتان قادر به تشخیص نیستید، می‌ توانید با مراجعه به بهترین متخصص درمان ریشه دندان در مرکز تخصصی درمان ریشه دندان به آن پی برده و نسبت به درمان آن اقدام کنید. از راهکارهای مفید جهت رفع بوی بد دندان دهان موارد زیر هستند:

  1. برطرف کردن بوی بد دهان با طب سنتی

استفاده کردن از مواد غذایی مختلفی می‌ تواند در برطرف کردن بوی بد دهان موثر باشد، مثلاً جویدن مقداری رازیانه یا چند دانه میخک به علت داشتن خاصیت ضدعفونی کنندگی به برطرف کردن این مشکل کمک می‌ کند. هم چنین استفاده کردن از چای سبز و یا استفاده از پرتقال و تکه‌ های لیمو بر این مشکل تاثیرگذار هستند. مورد دیگر استفاده از سیب است چون تولید بزاق می‌ کند و به کنترل کردن بوی بد دهان کمک خواهد کرد. مصرف ماست و جویدن جوانه تازه جعفری، نعنا و ریحان نیز نفس بد را از بین می‌ برند. جوش شیرین و سرکه سیب نیز تاثیر موثری بر این مشکل دارند.

جهت استفاده کردن از سرکه سیب ابتدا باید یک یا دو قاشق غذاخوری از آن را داخل آب سرد ریخته و در دو نوبت صبح و شب داخل دهان قرقره کنید. برای استفاده از جوش شیرین نیز یک و نیم قاشق چای‌ خوری از آن را داخل آب گرم حل کرده و دهان خودتان را کامل با آن شستشو دهید. حتی می‌ توانید با جوش شیرین مسواک بزنید.

  1. رعایت بهداشت دهان و دندان

گاهی اوقات فرد با هیچ گونه مشکل مواجه نیست و تنها با رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان موجب می‌ شود که به مشکل بوی بد دهان دچار شود. به این ترتیب می‌ توانید با مسواک زدن صحیح و استفاده از نخ دندان، استفاده از دهان شویه و غیره به آسانی چنین مشکلی را برطرف کنید بدون آن که نیاز به مراجعه به متخصص جراح دندانپزشک و و مراکزی مانند مرکز تخصصی عصب کشی دندان داشته باشید.

  1. عفونت دندان و لثه

به دلایل مختلفی ممکن است لثه و یا دندان ما دچار عفونت شود و این موضوع علاوه بر آن که موجب آسیب دیدگی و پوسیدگی دندان و حتی تحلیل رفتن لثه می‌ شود. قطعاً بوی بدی را نیز در داخل دهان ایجاد می‌ کند که بسیار آزار دهنده است. بنابراین اگر دچار عفونت دندان یا لثه هستید، بهتر است فوراً به بهترین متخصص درمان ریشه دندان و عفونت‌ های دندان و لثه مراجعه کنید.

  1. بوی بد ناشی از ناراحتی معده

گاهی برخی افراد با مشکلات معده درد مواجه هستند که یکی از آن ها رفلاکس معده است و به دلیل بازگشت صفرا یا اسید معده و باقی ماندن آن در قسمت‌ های مانند دیواره مری بوی بدی در ناحیه دهان ایجاد خواهد شد. در این صورت می‌ توانید با برطرف کردن مشکل معده خود مشکل بوی بد دهان را نیز برطرف کنید.

 

نتیجه‌ گیری

در این مقاله به رفع بوی بد دهان و راهکارهای رایج در این خصوص پرداختیم. به طور کلی کلیه مشکلات به وجود آمده در خصوص بوی بد دهان قابل معالجه هستند. یعنی می‌ توان با مراجعه کردن به متخصص جراح دندانپزشک و یا استفاده از روش‌ هایی که به ذکر آن ها پرداختیم، چنین مشکلی را به آسانی برطرف کرد. در سایت دکتر میترا وثوقی بیش تر با دلایل ایجاد بوی بد دهان، راهکارهای رایج جهت برطرف کردن آن و غیره آشنا شوید.