فهرست مطالب

عصب کشی دندان چقدر طول می‌ کشد: آیا تا به حال برایتان اتفاق افتاده که مجبور به عصب کشی باشید؟ اگر عصب کشی انجام داده باشید، قطعاً می‌ دانید که این پروسه چقدر طول می‌ کشد اما افرادی که تا به حال عصب کشی نکرده‌ اند و از این بابت نگران هستند و می‌ خواهند بدانند که پروسه عصب کشی چه مدت زمان می‌ برد.

پس اگر شما هم جزو افرادی هستید که راجع به مدت زمان عصب کشی دندان سوال دارید، این مقاله دقیقاً مخصوص شماست.

پیشنهاد: متخصص جراح و عصب کشی دندان

چرا باید دندان را عصب کشی کنیم؟
عصب کشی دندان چقدر طول می‌ کشد؟

چرا باید دندان را عصب کشی کنیم؟

قبل از اینکه بخواهیم راجع به مدت زمان این پروسه صحبت کنیم، اول باید بگوییم که چه لزومی به انجام این کار وجود دارد. زمانی که پالپ دندان یا ریشه دندان آسیب می‌ بیند، شما به عصب کشی نیاز پیدا می‌ کنید.

پالپ همان بخش مرکزی داخل دندان است. تمامی عصب‌ ها و عروق خونی در این ناحیه قرار گرفته‌ اند. در نتیجه اگر آسیب دیدگی در این ناحیه وجود داشته باشد، عصب کشی را تجویز می‌ کنند.

در واقع عصب کشی، عصب‌ ها و ریشه دندان را از بین می‌ برد و فقط برای ظاهر زیباتر خود دندان داخل دهان شما می‌ ماند. در بعضی از موارد اگر عصب کشی انجام نشود، شاید آسیب‌ های جدی‌ تری به آن وارد گردد و حتی نیاز به کشیدن کل دندان پیدا کنید که قطعاً ظاهر خوبی ایجاد نخواهد شد.

مدت زمان مربوط به عصب کشی دندان

در مورد مدت زمان عصب کشی دندان باید بگوییم همه چیز بستگی به نوع دندان و مشکلتان دارد. اینکه پزشک تشخیص دهد شما به چه تعداد جلسه نیاز داشته باشید، تا حد زیادی به این موضوع وابسته است که چقدر دندان شما آسیب دیده باشد. شرایط افراد از لحاظ دندان‌ هایشان با یکدیگر متفاوت هستند.

اینکه دندان‌ های شما چه موقعیتی دارند و چه تعدادی دارند و ریشه‌ های آنها چقدر استحکام دارند، باعث ایجاد تفاوت در آنها می‌ شود. در نتیجه همین موضوع می‌ تواند تعداد جلسات عصب کشی و مدت زمان عصب کشی دندان را تغییر دهد. اگر بخواهیم یک موضوع معمول و رایج را توضیح دهیم، باید گفت دندان‌ هایی که در ردیف عقب هستند، معمولاً دو ریشه یا بیشتر از دو ریشه دارند و دندان‌ هایی که در ردیف جلو هستند، معمولاً یک ریشه دارند.

در نتیجه مدت زمان عصب کشی برای دندان‌ های عقبی بیشتر از دندان‌ های جلویی است اما به طور کل عصب کشی در دندان‌ های مختلف بین نیم تا یک ساعت و نیم زمان می‌ برد. معمولاً کمترین زمان برای دندان‌ های قدامی است و بیشترین زمان هم مختص دندان‌ های آسیاب و خلفی است.

پیشنهاد: عصب کشی دندان یا درمان ریشه دندان

چند جلسه باید عصب کشی کنیم؟

علاوه بر مدت زمان عصب کشی دندان باید راجع به تعداد جلسات هم صحبت کنیم. معمولا خیلی از عصب‌ کشی‌ ها طبق نظر دندانپزشک شما در یک یا دو جلسه به اتمام می‌ رسد و کفایت می‌کند.

اما گاهی اوقات وضعیت دندان وخیم‌ تر است و شما به جلسات بیشتری نیاز دارید. البته اصلاً جای نگرانی نیست و با چند جلسه بیشتر می‌ توانید نتیجه بهتری بگیرید که معمولاً در تمامی این جلسات از بی‌حسی موضعی استفاده می‌ کنند. به این صورت که یک مته کوچک را برداشته و یک نقطه در دندان به وجود می‌ آورند تا بتوانند به قسمت‌ های داخلی آن دسترسی داشته باشند.

از این طریق پالپ یا همان قسمت آسیب دیده یا همان قسمت عفونی از داخل دندان برداشته می‌ شود. بعد از آن یک ماده مخصوص ضد میکروب استفاده می‌ کنند تا تمامی باکتری‌ های آن ناحیه را از بین برده و احتمال عفونت را کم کنند. بعد از اینکه دندان به طور کامل خشک و تمیز می‌ شود، پروسه ترمیم دندانی انجام می‌ گیرد.

چند جلسه باید عصب کشی کنیم؟
چرا باید دندان را عصب کشی کنیم؟

کلام آخر

طبق توضیحات ارائه شده در بالا، متوجه شدید که مدت زمان عصب کشی دندان چقدر است. یعنی می‌ دانید که حداقل و حداکثر تایمی که برای عصب کشی نیاز دارید، چقدر طول می‌ کشد و چگونه باید برنامه‌ ریزی کنید. اگر شما به کلینیک دکتر میترا وثوقی مراجعه کنید، مشاوران می‌ توانند توضیحات لازم را در اختیارتان قرار دهند و بعد از معاینه مشخص می‌ شود که شما دقیقاً به چند جلسه و چه مدت زمانی برای عصب کشی نیاز دارید.