عصب کشی دندان یا درمان ریشه دندان

فهرست مطالب

عصب کشی دندان یا درمان ریشه دندان: اگر شما هم جزو افرادی هستید که می‌ خواهید به دندانپزشکی مراجعه کنید اما نمی‌ دانید که قرار است چه درمانی داشته باشید، این مقاله مخصوص شماست. احتمالاً اصطلاحات زیادی راجع به متخصص ریشه دندان یا متخصص جراح و عصب کشی دندان می‌ شنوید اما نمی‌ دانید که این دو درمان چه تفاوت‌ هایی با هم دارند و چگونه انجام می‌ شوند.

ما در این مقاله می‌ خواهیم راجع به عصب کشی و درمان ریشه با شما صحبت کنیم و اطلاعات کاملی را در اختیارتان قرار دهیم. پس تا انتها با ما همراه باشید.

پیشنهاد: متخصص عصب کشی دندان

درمان ریشه یا عصب کشی
عصب کشی دندان یا درمان ریشه دندان

درمان ریشه یا عصب کشی

شاید خیلی از شما این سوال برایتان پیش بیاید که درمان ریشه برایتان باید انجام شود یا عصب کشی؟

داخل دندان‌ ها ریشه یا عصب وجود دارد. اگر پوسیدگی اتفاق بیفتد و این پوسیدگی گسترش پیدا کند، دندان در معرض خطر قرار می‌ گیرد و باید به سراغ درمان ریشه یا عصب کشی بروید. هر دو درمان شبیه به یکدیگر هستند و فرایندی که در آنها طی می‌ شود، شامل خارج کردن ریشه یا همان عصب است.

سپس فضای خالی که به وجود می‌آید با مواد مخصوص پر می‌شود تا مشکل برطرف گردد. اعصاب یا ریشه دندان کاملاً زنده هستند. اگر پوسیده شوند، به دیگر بخش‌ ها هم انتقال پیدا می‌ کند و همین باعث می‌ شود که شما درد زیادی را متحمل شوید.

در چنین حالتی متخصص درمان ریشه دندان به شما کمک می‌ کند و طبق نظر او، اگر پوسیدگی از حد مشخصی بالاتر باشد، باید اقدام به خارج کردن عصب بکنند تا پوسیدگی افزایش پیدا نکند و شما بتوانید به راحتی زندگی کنید و درد هم به طور کامل از بین برود. با انجام این پروسه‌ ای که گفتیم، درد برطرف می‌ گردد و دندان بدون وجود ریشه و عصب، صرفاً به خاطر زیبایی ظاهری داخل دهان می‌ ماند.

چه زمانی نیاز به عصب کشی یا درمان ریشه وجود دارد؟

حال که متوجه شدید این دو درمان خیلی شبیه به هم هستند، احتمالاً این سوال را از خودتان می‌ پرسید که چه زمانی نیاز به درمان ریشه یا عصب کشی دارید. همه چیز بستگی به نظر متخصص جراح دندانپزشک دارد. او در ابتدا شرایط داخل دهان و دندان شما را بررسی می‌ کند و پوسیدگی را می‌ سنجد. اگر پوسیدگی از نوع خیلی شدید باشد، احتمالاً عصب کشی را به شما پیشنهاد می‌ کند.

زمانی که متوجه شود پوسیدگی در قسمت بالایی دندان اتفاق افتاده یا به اصطلاح روی قسمت مینا یا عاج دندان است، با یک درمان ساده اقدام به برطرف کردن آن می‌ کند اما اگر پوسیدگی به قسمت مغز دندان رسیده و خیلی عمقی باشد که ریشه یا عصب هم درگیر شده باشد، احتمالاً درمان ریشه را برای شما انجام می‌ دهد، زیرا در چنین حالتی عفونت وارد پالپ دندان می‌ گردد، به ریشه فشار می‌آید و شما شاهد دردهای بسیار شدیدی خواهید بود.

بهترین متخصص درمان ریشه دندان می‌ تواند درمان لازم را برای شما به انجام برساند و به قسمت مغز دندان یا پالپ دندان دسترسی پیدا کند. تمامی رگ‌ ها و اعصاب داخل این قسمت قرار گرفته‌ اند که یک حالت زنده و فعال دارد و اطلاعات از طریق اعصاب انتقال داده می‌ شوند اما اگر این پوسیدگی زیاد شده باشد و درمان نگردد، دندان شما از بین می‌ رود. در نتیجه درمان ریشه یا عصب کشی باید انجام شود.

پیشنهاد: متخصص درمان ریشه دندان

چه زمانی نیاز به عصب کشی یا درمان ریشه وجود دارد؟
عصب کشی دندان یا درمان ریشه دندان

کلام آخر

اگر متوجه درد شدیدی در داخل دندان خود شدید، حتماً به سراغ مرکز تخصصی درمان ریشه دندان بروید. آنها عکسبرداری را انجام می‌ دهند، مشکل و پوسیدگی را ارزیابی کرده و تشخیص دقیق را اعلام می‌ کنند. اگر درد خیلی عمقی باشد و شدت آن هم خیلی بالا باشد، احتمالاً ریشه آسیب دیده و شما باید درمان و عصب کشی را به انجام برسانید.

اگر هم متوجه عفونت در قسمت پالپ دندان بشوند، باید هر چه سریع‌ تر اقدام به درمان آن بکنند که ما در این خصوص دکتر میترا وثوقی را به شما معرفی می کنیم که یکی از بهترین‌ ها در این زمینه است. توضیحات مورد نیاز نیز در این باره برایتان ارائه داده شد تا بتوانید با اطلاعات بیشتری درمان ریشه یا عصب کشی را انجام دهید.