علائم عفونت لثه

فهرست مطالب

علائم عفونت لثه چیست؟ چگونه متوجه شویم دچار عفونت لثه شده‌ ایم؟ اگر لثه به هر دلیلی دچار عفونت شود، مشکلاتی مانند تغییر رنگ لثه، بوی بد دهان، التهاب لثه، تخریب شدن ساختار دندان و حتی از دست دادن دندان را به وجود می‌ آورد. البته علاوه بر این علائم عفونت لثه علامت و نشانه‌ های دیگری نیز دارد که به شما نشان می‌ دهد دچار چنین مشکلی شده‌ اید. بهتر است که به موقع جهت درمان آن به متخصص جراح دندانپزشک و یا متخصص درمان ریشه دندان مراجعه کنید تا به ساختار دندان آسیب جدی وارد نشود. در این مقاله علائم عفونت لثه را بررسی می‌ کنیم.

آشنایی با علائم عفونت لثه

با وجودی که عفونت لثه موضوع چندان رایجی نمی‌ باشد. اما ممکن است در صورت عدم اقدام و درمان به موقع شما را با مشکلات جدی مواجه کند. به همین دلیل است که پیشنهاد می‌ کنیم با دیدن هر کدام از علائم عفونت لثه، نسبت به درمان آن به مرکز تخصصی درمان ریشه دندان مراجعه کرده و مشکل را برطرف کنید. از رایج‌ ترین علائم عفونت لثه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. التهاب لثه

اولین مرحله در هنگام ایجاد عفونت لثه، التهاب آن است که در نهایت منجر به عفونت خواهد شد. حتی این مشکل گاهی مشکل شدیدتری به نام پیرادندانی را به وجود می‌ آورد که حاصل تجمع باکتری‌ ها بر روی لثه و دندان می‌ باشد. هر چقدر که میزان پیشرفت التهاب لثه بیش تر باشد، دندان‌ ها و استخوان‌ های پیرامون آن آسیب جدی‌ تری خواهند دید. بنابراین بهتر است که پیرا دندان را به موقع تشخیص داده و برای برطرف کردن آن به متخصص درمان ریشه مراجعه کنید.

التهاب معمولاً به صورت ورم و قرمزی لثه‌ ها مشخص می‌ شود که ممکن است گاهی هنگام مسواک زدن موجب خونریزی شود.

  1. دندان درد در هنگام جویدن

یکی دیگر از علائم عفونت لثه این است، که هنگام جویدن دندان‌ های شما درد می‌ گیرد و به سختی می‌ توانید غذا را بجوید. این علامت یکی از نشانه‌ های رایج عفونت لثه می‌ باشد.

علائم عفونت لثه

  1. خونریزی در هنگام مسواک زدن

اگر لثه شما دارای عفونت باشد، هنگام مسواک زدن فوراً آسیب دیده و دچار خونریزی می شود. حتی پس از زدن مسواک نیز ممکن است شما با چنین مشکلی مواجه شوید. که در این حالت می‌ توانید با یک متخصص درمان ریشه دندان مشورت کنید.

  1. داشتن دندان‌ های حساس

یک علامت دیگر عفونت لثه داشتن دندان‌ های حساس می‌ باشد، به طوری که هنگام نوشیدن یا خوردن مدام احساس دندان درد خواهید داشت. این در حالی است که دندان شما هیچ گونه آسیبی ندیده و کاملاً سالم است.

  1. به عقب رفتن لثه

اگر عفونت لثه شدت پیدا کرده و نسبت به درمان آن اقدام نکنید، متوجه خواهید شد که لثه شما عقب نشینی می کند. به طوری که بر روی زیبایی دهان و دندان شما نیز تاثیرگذار خواهد بود.

  1. ترشحات چرکی و سفید رنگ

گاهی اوقات در قسمت دهان خود ترشحات چرکی قهوه‌ ای، زرد یا سفید رنگ خواهید دید که از نشانه‌ های رایج عفونت لثه می‌ باشد.

  1. سختی در نفس کشیدن

عفونت لثه حتی نفس کشیدن شما را نیز تحت تاثیر خود قرار می‌ دهد، به طوری که در مواقع حاد به سختی نفس خواهید کشید.

  1. لق بودن دندان

اگر عفونت لثه شدت یافت یابد، در وهله اول به ساختار دندان و استخوان‌ های پیرامون خود آسیب وارد می‌ کند و موجب ایجاد عفونت و مشکل در این قسمت‌ ها خواهد شد. به طوری که دندان شما ممکن است لق شده و حتی بیفتد.

  1. تغییر در ظاهر دندان‌ ها

مشکل دیگری که بر اثر عفونت لثه برای دندان‌ ها به وجود می‌ آید تغییر در قرار گرفتن دندان‌ ها می‌ باشد. یعنی به نوعی این دندان‌ ها نامرتب شده و ظاهر نامناسب را به وجود می‌ آورند. این موضوع را به ویژه در زمان گاز گرفتن متوجه می شوید.

جمع‌ بندی

در این مقاله علائم عفونت لثه را بررسی کردیم. عفونت لثه با وجودی که مشکل شایعی نیست، اما در صورت به وجود آمدن می‌ تواند مشکلاتی مانند بوی بد دهان، خونریزی به هنگام مسواک زدن و دندان‌ های حساس را به وجود بیاورد. در سایت دکتر میترا وثوقی بیش تر با علائم عفونت لثه و مواقع ضروری جهت مراجعه به مرکز تخصصی درمان ریشه دندان آشنا شوید.