فهرست مطالب

علت تأخیر رویش دندان کودکان چیست؟ والدین همیشه مشتاق ظاهر شدن اولین دندان‌های فرزندشان هستند. گاهی اوقات ظاهر شدن دندان‌ها به تأخیر می‌افتد و این شرایط بسیار نگران‌کننده است. تأخیر در رویش برخی از دندان‌ها نه تنها در سال‌های اول زندگی کودک، بلکه در سنین بالاتر نیز می‌تواند رخ دهد. با ما همراه باشید تا با علت تاخیر رویش دندان در کودکان آشنا شوید.

حقایقی در مورد رویش اولیه دندان‌ها

دندان درآوردن یک فرایند فیزیولوژیکی پیچیده است که چندین سال طول می‌کشد. در این دوره تشکیل دندان و حرکت آنها در داخل فک اتفاق می‌افتد. روند دندان درآوردن اغلب بسیار دردناک است. اولین مرحله تشکیل دندان در دوره جنینی شروع می‌شود. تکمیل کامل این فرآیند با رویش دندان عقل در سن تقریباً 25 سالگی اتفاق می‌افتد.

اولین دندان‌ها چه زمانی ظاهر می‌شوند؟

در زمان تولد، دندان‌های کودک در داخل استخوان‌های فک در حالت تشکیل قرار دارند. استخوان شامل مجموعه کاملی از دندان‌های شیری در مراحل مختلف رشد است. دندان‌های ثنایای جلویی زودتر شکل می‌گیرند و در شش ماهگی از لثه بیرون می‌آیند. با رشد صحیح کودک، واحدهای دندانی به صورت جفت به رویش ادامه می‌دهند، یعنی یکی در هر طرف یک مجموعه کامل از بیست دندان شیری باید در سه سال اول زندگی کودک ظاهر شود.

 

علت تأخیر رویش دندان کودکان

 

نحوه تعیین تأخیر در رویش دندان

اگر کودک 1.5 ساله است و هنوز یک دندان ندارد، این یک دلیل جدی برای مشاوره از کلینیک دندانپزشکی است. دوره طبیعی برای ظهور اولین دندان‌ها در حفره دهان از 4 تا 16 ماه در نظر گرفته می‌شود. دندان‌های بعدی به تدریج پس از اولین دندان ظاهر می‌شوند. دندان‌های دائمی‌در سن 6-7 سالگی شروع به رشد می‌کنند.

انواع تأخیر در رویش دندان

عدم تطابق با میانگین زمان آماری بیش از شش ماه در رویش دندان‌های شیری تأخیر در نظر گرفته می‌شود. تأخیر از میانگین زمان رویش دندان‌های دائمی نباید از یک سال بیشتر شود.

گاهی دندان به طور کامل شکل می‌گیرد؛ اما ریشه آن رشد به کندی رشد می‌کند و یونیت دندان نمی‌تواند رویش کند. دندان‌های کاملاً شکل گرفته در استخوان نهفته باقی می‌مانند. آنها ممکن است کاملاً زیر لثه یا تا حدی از زیر آن قابل مشاهده باشند.

قبل از نگرانی در مورد رویش تأخیری، تشخیص وجود میکروب دندان در استخوان ضروری است. برای انجام این کار، یک عکس پانوراما گرفته می‌شود که باعث می‌شود به متخصص عصب کشی دندان در تشخیص علت تأخیر رویش دندان کودکان کمک کند.

دلایل تأخیر در رویش دندان

باید در نظر داشت که دختران در رشد از پسران جلوتر هستند و دندان‌های آنها زودتر ظاهر می‌شود. دلایل زیادی برای تأخیر در رویش دندان وجود دارد که می‌توانید در ادامه آن‌ها را مطالعه کنید.

  • وراثت
  • نارس بودن یا وزن کم نوزاد هنگام تولد
  • بیماری‌های مادر باردار در دوران بارداری
  • صدمات ناشی از زایمان
  • بیماری‌های کودک در چند ماه اول پس از تولد
  • نقض رژیم غذایی کودک
  • کمبود برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی
  • کم‌کاری تیروئید
  • راشیتیسم و ​​عواقب آن

عوامل مؤثر بر زمان رویش دندان

در دختران، همه دندان‌ها، به جز اولین دندان جویدنی بالا، زودتر از پسران در می‌آیند. همچنین دندان‌ها در فک پایین سریع‌تر از فک بالا ظاهر می‌شوند. موقعیت دندان‌ها نیز عامل مؤثری در زمان رویش دندان کودکان است. دندان‌های آسیاب اغلب با تأخیر بیرون می‌آیند.

جالب است که در این مورد شرایط آب و هوایی نیز دخیل است. در آب و هوای گرم، دندان‌ها سریع‌تر از آب و هوای سرد رویش می‌کنند. اکنان شهر سریع‌تر از ساکنان مناطق روستایی دندان در می‌آورند.

نسل‌های اخیر بیشتر با ناهنجاری‌هایی در رویش دندان عقل و نیش در فک بالا مواجه می‌شوند. دانشمندان این پدیده را با تکامل انسان به عنوان یک گونه و با کمبود فضا به دلیل کاهش اندازه کلی فک توضیح می‌دهند.

اطلاعات بیشتر: مرکز تخصصی عصب کشی دندان

 

علت تأخیر رویش دندان کودکان

 

معاینه کودکان در کلینیک دندان‌پزشکی وثوقی

در کلینیک دندان‌پزشکی وثوقی متخصص عصب کشی دندان در تهران می‌تواند شما را معاینه و برای بررسی‌های بیشتر یا اصلاح دندان راهنمایی کند. ما از تجهیزات پیشرفته استفاده می‌کنیم و ضمن رعایت بهداشت ترمیم‌های دندانی کودک شما را به بهترین نحو انجام خواهیم داد. همچنین از شما می‌خواهیم از سایت ما بازدید کرده و مطالبی را که در مورد سایر موضوعات مربوط به دندان توضیح داده‌ایم مطالعه بفرمایید.

سخن پایانی

در مطلب حاضر ما از علت تأخیر رویش دندان کودکان و برخی عوامل مربوط دیگر صحبت کرده‌ایم. به‌جز موارد خاص در این مورد نیازی به نگرانی ندارید و می‌توانید برای رویش دندان‌های اولیه نوزاد خود صبورتر باشید.