علت درد دندان بعد از روکش دندان

فهرست مطالب

علت درد دندان بعد از روکش دندان چیست؟ روکش کردن دندان یکی از راه حل‌ های دندانپزشکی جهت به دست آوردن زیبایی و برطرف کردن عیب و نقص ظاهری دندان‌ ها می‌ باشد. این پوسته‌ های نازک بدون هیچ زحمتی در لابراتوار تهیه شده و موجب تغییر  ظاهر دندان‌ ها می شوند. علاوه بر آن می‌ توانند استحکام دندان‌ های عصب کشی شده را نیز بالاتر ببرند. اما گاهی اوقات پس از روکش کردن دندان، ما همچنان با مشکل دندان درد مواجه هستیم که که برای این موضوع به متخصص عصب و ریشه دندان مراجعه می‌ کنیم. این مشکل ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. در این مقاله علت درد دندان بعد از روکش دندان را بررسی می‌ کنیم.

علت درد دندان بعد از روکش دندان

در حالی که انجام دادن روکش دندان یک راه حل موثر و ایمن جهت ایجاد زیبایی و استحکام در دندان‌ های عصب کشی شده می‌ باشد، اما گاهی اوقات عوارض و مشکلاتی را نیز به وجود می‌ آورد. این مشکلات شامل تحریک لثه، حساسیت دندان، واکنش‌ های آلژیک و ناهماهنگی می‌ شود. در بخش زیر علت درد دندان بعد از روکش دندان را در دوره‌ های زمانی کاملاً متفاوت از زمان روکش کردن بررسی می‌ کنیم:

علت درد دندان بعد از روکش دندان

پیشنهاد ویژه: متخصص جراح و عصب کشی دندان

  1. درد در دوره نقاهت

دردی که در دوره نقاهت و بلافاصله پس از روکش کردن دندان به وجود می‌ آید، دلایل متفاوتی دارد که ممکن است به علت تراش دندان، روند چسباندن روکش و یا فشار دست دندانپزشک در هنگام نصب کردن روکش ایجاد شده باشد. ماده‌ای که از آن برای چسباندن روکش استفاده می‌ کنند اسیدی است، به همین دلیل موجب تحریک عصب دندان می‌ شود. این مشکل ممکن است تا چند روز ادامه پیدا کند و پس از آن به مرور برطرف می‌ شود و هیچ نیازی به مراجعه به متخصص ریشه دندان نیست.

  1. بلند بودن روکش دندان

گاهی اوقات روکشی که بر روی دندان ایجاد می‌ شود، به صورت عرضی و طولی بلندتر از حد معمول است به این ترتیب ممکن است به دندان‌ های مجاور خود فشار وارد کرده و موجب دندان درد شود. در این حالت دندان روکش شده نه تنها به دندان‌ های مجاور، حتی به خودش نیز فشار وارد می‌ کند و موجب ایجاد دندان درد خواهد شد. این شیوه از درد دندان به صورت مداوم می‌ باشد و حتی پس از گذشت هفته‌ ها نیز ممکن است هم چنان موجب اذیت شما شود. در این حالت بهتر است که هر چه سریع‌ تر به متخصص درمان ریشه دندان مراجعه کنید، چون نه تنها ممکن است موجب شکستن دندان مورد نظر شده، حتی به دندان‌ های مجاور نیز آسیب وارد کند.

  1. عدم قرارگیری درست روکش بر روی دندان

اگر انجام دادن روکش را پزشک با مهارت بالا انجام نداده باشد ممکن است نواقصی در آن به وجود بیاید. از جمله این که ممکن است روکش به درستی بر روی دندان قرار نگرفته باشد که در این حالت علاوه بر ایجاد درد در دندان روکش شده، حتی به لثه‌ های اطراف نیز سرایت کرده و بر روی جویدن یا لبخند شما نیز تاثیر خودش را اعمال می کند. در این مورد نیاز است که به متخصص ریشه دندان مراجعه کنید، چون روکش دندان حتماً باید مطابق با نحوه جویدن در دیگر دندان‌ ها باشد. اگر مشکل دندانی که بر روی آن روکش به درستی انجام نشده است، اگر برطرف نشود، ممکن است منجر به درد در قسمت فک یا سردرد شما شود.

اگر در دندان روکش شده شما در طولانی مدت و پس از چند سال احساس درد کردید، در این حالت می‌ تواند عوامل متعددی از جمله پوسیدگی، ایجاد عفونت در بافت نرم و یا لثه، ایجاد حفره و سوراخ‌ های ریز و درشت داشته باشد.

بیشتر بدانید: متخصص ریشه دندان

نتیجه‌ گیری

در این مقاله علت درد دندان بعد از روکش دندان رو بررسی کردیم. گفتیم که دلایل متعدد و مختلفی وجود دارد که ممکن است دندان شما پس از روکش کردن هم چنان درد داشته باشد که در هر صورت با مواجه شدن با چنین مشکلی باید با متخصص ریشه دندان یا متخصص جراح دندانپزشک مراجعه کرده و مشکل به وجود آمده را برطرف کنید.