لق شدن دندان

فهرست مطالب

علت لق شدن دندان‌ ها چیست؟ دلایل متعددی برای لق شدن دندان‌ ها وجود دارد که از آن جمله می‌ توان به ناهنجاری‌ های ارثی، بیماری‌ های لثه، لق شدن دندان‌ ها بر اثر ضربه و غیره اشاره کرد. اما به هر حال لق شدن دندان هر دلیل و علتی داشته باشد، یکی از مشکلات رایج محسوب می‌ شود که جویدن و غذا خوردن را برای این افراد مشکل خواهد کرد. به همین دلیل معمولاً به دنبال درمان آن می باشند و به این منظور به متخصص جراح و عصب کشی دندان مراجعه می‌ کنند. در این مقاله علت لق شدن دندان‌ ها را بررسی می‌ کنیم.

دلایل لق شدن دندان ها

گفتیم که دلایل متعددی برای لق شدن دندان‌ ها وجود دارد. بنابراین وقتی با مشکل لقی دندان مواجه می‌ شویم، باید به دنبال دلیل اصلی آن باشیم. تا بتوانیم شیوه مناسبی را جهت درمان و معالجه این مشکل به کار بگیریم. اما به هر حال از مهم‌ ترین و رایج‌ ترین آن ها موارد ذکر شده در زیر هستند:

 1. ژنتیک

رایج ترین و شایع‌ ترین دلایل لق شدن دندان‌ های دائمی بیماری‌ های لثه می‌ باشد. این بیماری‌ ها معمولاً بین دندان و لثه ایجاد فاصله می‌ کنند. که به آن پاکت گفته می‌ شود و به مرور زمان عواقبی مانند عقب‌ نشینی بافت‌ ها، پوسیدگی دندان‌ ها و لق شدن دندان اصلی را ایجاد می کند. دیگر علائمی که موجب بیماری لثه می‌ شوند، عبارتند از:

 • لثه‌ هایی که قرمز، دردناک، حساس و یا متورم هستند.
 • لثه‌ هایی که در هنگام مسواک زدن دچار خونریزی می‌ شوند.
 • رکود لثه
 • تغییر دادن در نحوه قرار گیری دندان‌ ها بر روی هم

 

لق شدن دندان

 1. لق شدن دندان‌ ها در اثر ضربه

گاهی اوقات بر اثر ضربه دندان‌ های دائمی لق می‌ شوند. رایج‌ ترین دلایل از بین رفتن دندان‌ ها در بزرگسالی محسوب می‌ شود. آسیب‌ های گوناگونی مانند تصادفات، زمین خوردن، حوادث ورزشی و غیره موجب ایجاد ضربه و در نهایت لق شدن دندان خواهند شد. اما اگر این مشکل در کودکان به وجود بیاید، باید فوراً به مرکز تخصصی درمان ریشه دندان مراجعه کنند. زیرا تنها متخصص جراح و عصب کشی دندان می‌ تواند چنین مشکلی را برطرف کند. مشکلاتی که بر اثر ضربه برای دندان به وجود می‌ آید، معمولاً قابل درمان هستند و متخصص جراح و عصب کشی دندان به روش‌ های مختلفی آن را برطرف خواهد کرد.

 1. بارداری

دوران بارداری هورمون‌ هایی مانند پروژسترون و استروژن افزایش پیدا می‌ کند. این موضوع می‌ تواند بر روی بافت‌ های دهان و استخوان‌ ها اثر تخریبی داشته باشد. با افزایش یافتن این هورمون‌ ها پریودنشیوم تغییر پیدا می‌ کند. که مجموعه‌ ای از ربات‌ ها و استخوان‌ ها می‌ باشد و وظیفه آن محافظت کردن از دندان‌ ها است. وقتی که پریودنشیوم تحت تاثیر قرار بگیرد، ممکن است یک یا چندین دندان در بانوان لق شوند. از دیگر عواملی که بر روی لق شدن دندان موثر هستند، عبارتند از:

 • تغذیه نامناسب
 • وجود حفره‌ ها
 • دسترسی نداشتن به برخی از خدمات بهداشتی و درمانی
 • ضعف در بهداشت
 • دندان سیگار کشیدن

روش های پیشگیری از لق شدن دندان

کلیه این مشکلات را می‌ توان با انجام دادن نکات زیر برطرف کرد، حتی گاهی این موارد موجب پیشگیری از لق شدن دندان نیز می‌ شوند. این نکات عبارتند از:

 1. مسواک زدن و مرتب و کامل دندان‌ ها به صورت دو بار در روز
 2. استفاده کردن از نخ دندان به صورت روزانه و مرتب
 3. خودداری از مصرف سیگار و دیگر دخانیات
 4. مراجعه کردن به متخصص جراح دندانپزشک جهت جرم‌ گیری و معاینه در فواصل زمانی کوتاه
 5. استفاده کردن از محافظ برای دندان در صورت مشکل ساییدن و فشردن دندان‌ ها به یکدیگر
 6. استفاده از برخی مکمل‌ های حاوی ویتامین دی، کلسیم غیره جهت سلامت دندان‌ ها
 7. استفاده از برخی داروهای موثر جهت جلوگیری لخت شدن دندان و حفظ سلامت آنها

جمع‌ بندی

در این مقاله علت لق شدن دندان را بررسی کردیم. گفتیم که دلایل متعدد و مختلفی جهت لق شدن دندان وجود دارد که از آن جمله می‌ توان به ژنتیک، بیماری لثه، بارداری، ضربه خوردن و غیره اشاره کرد. در سایت دکتر میترا وثوقی بیشتر با دلایل لق شدن دندان، روش‌ های معالجه آن، موارد ضروری جهت مراجعه به مرکز تخصصی درمان ریشه دندان و غیره آشنا شوید.