فهرست مطالب

علت کج درآمدن دندان دائمی کودک چیست؟ کودکان اغلب در رشد و موقعیت دندان‌ها اختلالاتی را تجربه می‌کنند. این مشکل بسیار شایع است. امروزه روش‌های مختلفی برای اصلاح وضعیت دندان‌ها وجود دارد. کنار آمدن با این مشکل در کودکی بسیار آسان‌تر از بزرگسالی است. اگر کودک دندان‌های کجی دارد چه باید کرد؟ ما سعی خواهیم کرد در مورد علل آسیب‌شناسی نیش و نحوه اصلاح نقص به شما جزئیات بگوییم.

دلایل رویش دندان‌های کج

نمی‌توان در مورد علت کج رویش دندان پاسخ قطعی داد. کارشناسان تعدادی از عوامل را شناسایی می‌کنند که می‌توانند آسیب‌شناسی را تحریک کنند. انحنای دندان‌های شیری در کودکان دلیلی برای مراجعه به پزشک است. متخصص جراح و عصب کشی دندان تشخیص می دهد که آیا مشکلاتی وجود دارد و اقدامات پیشگیرانه ای را توصیه می کند که از کج شدن دندان های آسیاب جلوگیری می کند.

شما نباید نقص در دندان کودکان را بدون مراقبت رها کنید. علاوه بر این، رشد نامناسب دندان های شیری در آینده می تواند منجر به توزیع نامناسب بار جویدن و مال اکلوژن شود. در بخش زیر به دلایل رویش دندان های کج اشاره شده است:

  • عادت‌های بد

دلیل کج شدن دندان‌های کودک ممکن است یک عادت بد باشد. عادت به مکیدن انگشت شست، گاز گرفتن لب‌ها، جویدن اشیا و… تأثیر منفی دارد. همچنین دندانپزشکان به والدین توصیه نمی‌کنند برای کودکان بالای یک سال از پستانک و شیشه شیر استفاده کنند.

  • وراثت

وراثت اغلب، انحنای دندان یک ویژگی ارثی است. والدین ممکن است متوجه شوند که دندان‌های در حال رشد فرزندشان دارای بی‌نظمی‌هایی است که مشابه آن‌ها بوده است. در بیشتر موارد، وراثت به صورت دندان‌های اضافی ظاهر می‌شود.

علت کج درآمدن دندان دائمی کودک

  • شکل و زاویه فک

رشد صحیح دندان‌های شیری تا حد زیادی به بار روی فک بستگی دارد. تغذیه طولانی مدت غذای مایع، از جمله از یک بطری، منجر به این ناهنجاری می‌شود. توصیه دندانپزشکان به تعویق انداختن مصرف غذاهای کمکی و رعایت تمامی توصیه‌های تغذیه‌ای برای کودکان بسته به سن آنها است.

  • بیماری‌های نازوفارنکس

اختلال در تنفس بینی می‌تواند باعث کج شدن دندان‌ها شود. به‌عنوان‌مثال، با آبریزش مزمن بینی، آدنوئید یا التهاب لوزه در کودک، تنفس دهانی غالب می‌شود. که می‌تواند منجر به باریک شدن قوس دندانی و کمبود فضا برای رویش دندان‌ها شود. در نتیجه دندان به صورت کج رشد خواهد کرد.

جلوگیری از ایجاد بدشکلی در دندان‌های دائمی کودکان

با ارزیابی عوامل محرک احتمالی، والدین می‌توانند در مورد چگونگی کاهش خطر ابتلا به آسیب‌شناسی نتیجه‌گیری کنند. اقدامات پیشگیرانه در این مورد عبارت‌اند از:

  • از شیر گرفتن کودک از عادات بد موجود که به مال اکلوژن کمک می‌کند.
  • پس از یک سالگی، رژیم غذایی کودک باید شامل غذاهایی باشد که قبل از مصرف نیاز به جویدن دارند. بنابراین رشد فک را تحریک می‌کند.
  • بیماری‌های دستگاه تنفسی فوقانی را به موقع درمان کنید تا مشکلات تنفسی بینی ایجاد نشود.
  • اگر دندان‌های در حال رویش همچنان کج رشد می‌کنند، باید برای مشاوره و درمان بعدی با کلینیک تخصصی دندان پزشکی در تهران تماس بگیرید.

چگونه دندان‌های کج شده کودکان را صاف کنیم؟

اگر کودک دندان‌های کجی دارد چه باید کرد؟ دندانپزشکی مدرن راه حل‌های زیادی برای صاف کردن دندان‌ها ارائه می‌دهد. محبوب‌ترین روش‌ها را در ادامه توضیح می‌دهیم:

  • ارتودنسی کردن دندان‌ها

این یک روش ملایم برای اصلاح موقعیت دندان در کودکان زیر 6 تا 7 سال در مورد اکلوژن اولیه است. محافظ‌های دهان سازه‌های ارتودنسی متحرک که به طور موقت یا دائم پوشیده می‌شوند. محبوب‌ترین آنها الاینرها هستند. آنها برای کودکان با دندان‌های دائمی‌مناسب هستند. به لطف شفافیت آن‌ها، حتی می‌توانید به صورت شبانه روزی از الاینر استفاده کنید و کاملاً روی دندان‌هایتان نامرئی می‌مانند.

  • بریس‌ها

بریس‌ها مؤثرترین سیستم برای درمان ارتودنسی مال اکلوژن هستند. این طرح شامل پلاک‌هایی است که روی دندان‌ها ثابت می‌شوند و گیره‌ها و یک قوس فلزی که به دندان‌های پاتولوژیک فشار وارد می‌کند را دارند. تحت‌تأثیر چنین فشاری، دندان‌ها موقعیت صحیح را می‌گیرند. درمان با بریس طولانی اما مؤثر است.

درمان و یافتن علت کج درآمدن دندان دائمی در کودکان

اینکه کدام روش درمانی انجام خواهد شد به سن و تصویر بالینی بیمار بستگی دارد. تصمیم توسط متخصص درمان ریشه دندان در تهران گرفته می‌شود. اگر متوجه شدید که دندان‌های فرزندتان کج در حال رشد هستند، با یک متخصص در کلینیک دندان‌پزشکی وثوقی وقت ملاقات بگیرید.

سخن پایانی

کج درآمدن دندان کودکان می‌تواند تصویر ناخوشایندی برای والدین باشد. زیرا علاوه بر داشتن هزینه‌های بالای درمان نشان‌دهنده مشکلی در فک و دهان کودکان است. در این مطلب ما از علت کج درآمدن دندان دائمی در کودکان و علل آن گفته‌ایم.