علل پوسیدگی دندان شیری کودکان

فهرست مطالب

علل پوسیدگی دندان شیری کودکان چیست؟ در حالت معمولی ریشه دندان‌ های شیری در مقایسه با دندان‌ های دائمی سست‌ تر و ضعیف‌ تر است. به همین دلیل وقتی به آنها فشار وارد می‌ شود، موجب لق شدن آنها و درد خواهد شد. از دیگر دلایلی که موجب پوسیدگی دندان شیری کودکان می‌ شود، آسیب دیدن عصب آنهاست که معمولاً در کودکان با چنین مشکلاتی مواجه هستیم. در این مقاله علل پوسیدگی دندان شیری کودکان و علت مراجعه به متخصص درمان ریشه در این خصوص را بررسی می‌ کنیم.

دلایل آسیب دیدن دندان های شیری کودکان

همان طور که گفته شد دندان‌ های شیری ریشه‌ های ضعیف‌ تر و آسیب‌ پذیرتر نسبت به دندان‌ های معمولی دارند. به همین دلیل است که وقتی کودکان از شیرینی جات و غذاهای سفت استفاده می‌ کنند ریشه آنها دچار آسیب شده و در نهایت منجر به دندان درد می‌ شود. در این قسمت دلایل رایجی که موجب درد دندان‌ های شیری در کودکان شده و به دنبال آن نیاز داریم که به متخصص درمان ریشه دندان مراجعه کنیم را توضیح می‌ دهیم:

  1. رشد دندان‌ های دائمی

دندان‌ های شیری معمولاً از ۶ ماهگی رشد خودشان را شروع می‌ کنند، پس از طی چند سال نیز افتاده و دندان‌ های دائمی به جای آنها جایگزین خواهند شد. کل دندان‌ های شیری در فک بالا و پایین کودکان حدود ۲۰ عدد می‌ باشد. اصلی‌ ترین و مهم‌ ترین دلیلی که موجب درد دندان‌ های شیری می‌ شود، این است که دندان‌ های دائمی از زیر ریشه آنها شروع به رشد می‌ کنند و هنگام بیرون آمدن علاوه بر فک بر دندان‌ های شیری نیز فشار وارد کرده و موجب درد آنها می‌ شوند. در این حالت اگر دندان شیری کودک شما لق شده است، می‌ توانید با مراجعه به مرکز تخصصی درمان ریشه دندان و با کشیدن دندان شیری این مشکل را برطرف کنید.

  1. عفونت و التهاب اعصاب دندان

دومین مشکلی که منجر به درد دندان‌ های شیری می‌ شود، آسیب دیدن قسمت پالپیت یا اعصاب دندان است. این مشکل موجب ملتهب و یا عفونی شدن پالپ دندان شده و دندان درد را برای کودکان رقم می‌ زند. قسمت نرم داخلی دندان‌ ها اعصاب و عروق خونی فراوانی دارد، که به آن پالپ دندان می‌ گویند. معمولاً در اثر ضربه به اعصاب دندان، دندان قروچه و مواردی از این قسمت قبیل پالپ دچار آسیب می‌ شود و به دنبال آن دندان‌ های شیری کودک درد خواهد کرد. در این حالت می‌ توانید با مراجعه به متخصص ریشه دندان این مشکل را برطرف کنید.

  1. ایجاد باکتری‌ های مضر

در داخل دهان همواره باکتری‌ هایی وجود دارند که با مصرف کردن غذاهای نشاسته‌ دار و قندی موجب می‌ شوند، این باکتری‌ ها از آنها استفاده کنند. این باکتری‌ ها در طولانی مدت موجب آسیب به دندان‌ ها خواهند شد. یعنی نشاسته و قند غذاها را مصرف کرده و در عوض اسید تولید می‌ کنند. اسید پوسیدگی دندان‌ ها را موجب می‌ شود. به همین دلیل است که در کودکانی که مصرف مواد قندی بالایی دارند بیشتر شاهد پوسیدگی دندان هستیم.

  1. استفاده نادرست از نخ دندان

برخی از کودکان به علت عدم تجربه نمی‌ توانند نخ دندان را به درستی استفاده کنند و آن را محکم بر روی لثه‌ های خودشان فشار می‌ دهند. یا مسواکی که استفاده می‌ کنند دارای پرزهای سفت است. به این ترتیب لثه آنها دچار خونریزی شده و در نهایت نیز التهاب لثه و عفونت و دندان درد را به وجود می‌ آورد ‌.

  1. عفونت‌ های ویروسی

مورد دیگری که درد دندان‌ های شیری در کودکان را رقم می‌ زند عفونت‌ های ویروسی مانند عفونت سینوس، سرماخوردگی، کمبود برخی ویتامین‌ ها مانند ویتامین بی ۱۲ و غیره می‌ باشد. که با مراجعه به متخصص جراح دندانپزشک کودکان این مشکل قابل برطرف شدن می‌ باشد.

علل پوسیدگی دندان شیری کودکان

نتیجه‌ گیری

در این مقاله علل پوسیدگی دندان شیری کودکان را بررسی کردیم. گفتیم که درد دندان شیری در کودکان می‌ تواند به دلایل متعدد و مختلفی ایجاد شود. در هر صورت با مراجعه کردن به مرکز تخصصی درمان ریشه دندان می‌ توانید آنها را برطرف کنید. همچنین می توانید با مراجعه به سایت دکتر میترا وثوقی بیش تر با دلایل رایج درد در دندان‌ های شیری کودکان آشنا شوید.