عمر دندان عصب کشی شده

فهرست مطالب

عمر دندان عصب کشی شده چقدر است؟ اگر پالپ دندان شما عفونی یا ملتهب شده باشد، متخصص درمان ریشه با عمل عصب کشی از کشیدن دندان آسیب دیده پیشگیری خواهد کرد. به طوری که شما می‌ توانید تا مدت‌ های زیادی از دندان با داشتن پالپ سالم استفاده کنید. این دندان دیگر بافت پالپ زنده ندارد و به وسیله ربات پریودنتال در جای خود ثابت شده است. اما سوالی که هنگام مراجعه به متخصص جراح دندانپزشک پیش می‌ آید این است که عمر دندان عصب کشی شده چقدر است؟ اگر به خوبی از دندان عصب کشی شده مراقبت کنید، قطعاً تا مدت زمان طولانی و حتی تا آخر عمر ممکن است برای شما باقی بماند و بتوانید از آن استفاده کنید. در این مقاله عمر دندان عصب کشی شده را بررسی می‌ کنیم.

عمر دندان عصب کشی شده چه قدر است؟

در مرکز تخصصی درمان ریشه دندان عمل عصب کشی معمولاً بر روی دندان‌ هایی انجام می‌ شود که عفونی شده‌ اند. به این ترتیب باکتری‌ های آنها از بین رفته و از عفونت مجدد آنها پیشگیری خواهد شد. برای درمان ریشه دندان متخصص جراح دندانپزشک ابتدا روی دندان عفونی شده را کاملاً باز کرده و با استفاده کردن از ابزارهای ویژه عصب عفونی شده را از داخل دندان خارج خواهد کرد.

پس از آن نیز مجدد دندان را پر کرده و به حالت اولیه خود در می‌ آورد. به این ترتیب درد به وجود آمده تسکین پیدا می‌ کند. حال موضوع و سوال مهم این است که چگونه می‌ توانیم عمر دندان عصب کشی را افزایش دهیم و چه عواملی بر آن تاثیرگذار هستند. مواردی که در زیر ذکر می‌ کنیم جز عوامل تاثیرگذار در طول عمر دندان عصب کشی شده می‌ باشند:

  1. زمان درمان

اگر به موقع جهت درمان کردن دندان عفونی شده به متخصص درمان ریشه دندان مراجعه کنید و مشکل به وجود آمده را به تعویق نیندازید، قطعاً درمان موثرتری خواهید داشت. چون در صورت پیشروی عفونت ممکن است از قسمت ریشه به فک نیز گسترش پیدا کند. در این حالت علاوه بر آنکه عوارض بیشتری خواهد داشت. نتیجه درمان نیز ممکن است رضایت بخش نباشد. به این ترتیب عمر دندان عصب کشی کمتر خواهد بود.

  1. کیفیت بازسازی و زمان ترمیم

برای ترمیم کردن ریشه دندان شما به روکش دائمی آن نیاز دارید. زمانبندی مناسب و کیفیت ترمیم یکی از موارد بسیار مهم جهت بالا بردن عمر دندان عصب کشی شده می‌باشد. یعنی هرچه زودتر به متخصص ریشه دندان مراجعه کرده و عصب کشی آن را انجام دهید علاوه بر آنکه عوارض آن کاهش پیدا می‌کند با یک روکش و ترمیم مناسب می‌توانید عمر آن را نیز افزایش دهید.

عمر دندان عصب کشی شده

  1. مراقبت پس از عصب کشی

گاهی اوقات افراد تصور می‌ کنند دندان عصب کشی شده هیچ گونه مراقبتی نیاز ندارد. این تصور اشتباه است و حتی پس از این عمل نیز شما باید بهداشت دهان و دندان خودتان را رعایت کنید. در صورت امکان سعی کنید با مراجعه به مرکز تخصصی درمان ریشه دندان چکاب دوره‌ ای انجام دهید.

  1. محل دندان عصب کشی شده

دندان‌ های جلویی پیچیدگی بسیار کمتری دارند. زیرا در آنها تنها یک کانال ریشه قرار دارد. علاوه بر آنکه هنگام بریدن، گاز گرفتن و ساییدن کمتر استفاده می‌ شوند. بنابراین فشار کمتری نیز بر روی آنها اعمال می‌ شود. اما دندان‌ هایی که در قسمت عقب قرار دارند، همواره در معرض فشار هستند و نیروی بیشتری را از این بابت تحمل می‌کنند.

به این ترتیب پس از ترمیم نیز همچنان نیاز به مراقبت دارند. علاوه بر تمامی این موارد سن بیمار نیز در بالا رفتن عمر دندان عصب کشی بسیار تاثیرگذار است. یعنی با افزایش سن افراد احتمال اینکه دندان‌های عصب کشی شده عمر کوتاه‌تری داشته باشند، بسیار زیاد است. اگر بتوانید مواد ذکر شده در بالا را پس از عصب کشی دندان به درستی انجام دهید احتمالاً دندان عصب کشی شما تا مدت طولانی سالم خواهد بود.

نتیجه‌ گیری

در این مقاله عمر دندان عصب کشی شده و مواردی که باعث افزایش یافتن عمر چنین دندان‌هایی می‌شوند را بررسی کردیم. عصب کشی دندان معمولاً در مرکز تخصصی درمان ریشه دندان انجام می‌شود که طی آن فرد می‌تواند بدون کشیدن دندان تا مدت‌ها از همان دندان استفاده کند. در سایت دکتر میترا وثوقی بیشتر با نکات مفید برای افزایش یافتن عمر دندان عصب کشی  آشنا شوید.