عوارض بلیچینگ دندان

فهرست مطالب

عوارض بلیچینگ دندان چیست؟ آیا می‌دانید چه هنگامی از بلیچینگ استفاده می‌شود؟ یکی از موارد رایجی که افراد به مرکز تخصصی درمان ریشه دندان مراجعه می‌کنند، تمیز کردن دندان‌ها یا بلیچینگ دندان می‌باشد. گاهی اوقات به یکی از دغدغه‌های ذهنی ما تبدیل می‌شود، چون بر اثر مصرف برخی از داروها، الکل و غیره رنگ دندان‌ها تغییر پیدا کرده می‌کند. برای انجام دادن بلیچینگ نیز از مواد مخصوصی استفاده می‌شود که این مواد به داخل دندان‌ها نفوذ کرده و موجب سفیدی آنها می شود. اما به هر حال بلیچینگ نیز ممکن است مانند هر شیوه درمانی دیگری عوارضی داشته باشد. در این مقاله عوارض بلیچینگ دندان را بررسی می‌کنیم.

مهم ترین عوارض بلیچینگ دندان

شایع‌ترین عوارضی که ممکن است پس از انجام بلیچینگ دندان به وجود بیاید، عبارتند از:

  • افزایش یافتن حساسیت دندان‌ ها

احتمالاً هنگام مراجعه جهت انجام دادن بلیچینگ متخصص جراح دندانپزشک به شما خواهد گفت که ممکن است حساسیت دندان‌های شما پس از انجام آن افزایش پیدا کند. که این اتفاق معمولاً پس از مصرف کردن نوشیدنی‌های بسیار گرم یا بسیار سرد خواهد بود. بنابراین اگر در حالت عادی دارای دندان‌های بسیار حساسی هستید، پیش از آنکه بلیچینگ را انجام دهید، حتماً موضوع را به متخصص جراح دندانپزشک اطلاع دهید. در این حالت پزشک شما تشخیص می‌دهد که از چه غلظتی برای شما استفاده کند.

  • تحریک بافت لثه

از عوارض دیگر بلیچینگ می‌توان تحریک بافت لثه را نام برد. این مشکل به عنوان سوختگی شیمیایی شناخته می‌شود. زیرا موادی که بر روی دندان پاشیده می‌شود، قطعاً بر روی لثه نیز قرار خواهد گرفت. از طرفی موادی که در مرکز تخصصی درمان ریشه دندان و توسط پزشک استفاده می‌شود، قوی‌تر از موادی می‌باشد که افراد در منازل استفاده می‌کنند. به همین دلیل بلافاصله پس از برخورد کردن با لثه موجب سفید شدن آنها می‌شود.

البته هر قسمتی از دهان با این مواد تماس پیدا کند، قطعاً قرمزی و التهاب را خواهد داشت. اما جای نگرانی نیست، زیرا مشکل به وجود آمده چند ساعت پس از انجام بلیچینگ برطرف می‌ شود.

عوارض بلیچینگ دندان

مراقبت های لازم هنگام بلیچینگ دندان

اما اگر بتوانید برخی از مراقبت‌ ها را هنگام انجام بلیچینگ داشته باشید، قطعاً عوارض آن بسیار کمتر خواهد بود. چند نمونه از این مراقبت‌ ها به شرح زیر هستند:

  • رعایت کردن دقیق بهداشت دهان و دندان که هم از مشکلات احتمالی پیشگیری کرده و هم مدت ماندگاری بلیچینگ را بالاتر خواهد برد.
  • حتماً به دستورالعمل‌هایی که متخصص جراح دندانپزشک برای شما توضیح می‌دهد دقت کرده و آنها را رعایت کنید.
  • از خوردن و نوشیدن برخی از مواد غذایی بسیار گرم و بسیار سرد پرهیز کنید، زیرا حساسیت دندان را بیشتر خواهد کرد.
  • سعی کنید مصرف خوراکی‌ هایی که حاوی اسید سیتریک هستند را تا چند روز کاهش دهید.

بلیچینگ دندان در دندانپزشکی

جهت انجام دادن بلیچینگ از مواد شیمیایی خاصی استفاده می‌ شود که از آنها به عنوان سفید کننده‌ های دندان یاد می‌ شود. گاهی اوقات این مواد به دندان آسیب رسانده و موجب تحریک لثه‌ ها یا حتی حساسیت دندان‌ها می‌شوند. به همین دلیل است که توصیه می‌شود انجام آن در مرکز تخصصی درمان ریشه دندان و حتماً تحت نظر متخصص جراح دندانپزشک باشد. اما به طور کلی عوارض ایجاد شده توسط بلیچینگ می تواند به صورت ناپایدار یا پایدار به وجود بیاید. به همین دلیل است که اگر در یک مرکز تخصصی و تحت نظر دندانپزشک متخصص انجام شود، قطعاً عوارض آن بسیار کمتر خواهد بود. چون امروزه بسیاری از فروشگاه‌های لوازم آرایشی و بهداشتی نیز سفید کننده‌های دندان را بدون تجویز پزشک به فروش می‌رسانند. گاهی ممکن است این محصولات استاندارد نباشد و در صورت استفاده عوارض بلیچینگ را افزایش دهند.

پس اگر هدف شما انجام دادن بلیچینگ و به دست آوردن نتیجه مثبت از آن می‌باشد، ابتدا به یک مرکز تخصصی مراجعه کرده، پس از انجام دادن معاینه‌های لازم توسط دندانپزشک نسبت به انجام بلچینگ اقدام کنید. احتمال دارد که پزشک متخصص شما با دیدن وضعیت دندان‌های شما به هیچ وجه انجام بلیچینگ را توصیه نکند.

جمع‌ بندی

در این مقاله عوارض بلیچینگ دندان را بررسی کردیم. بلیچینگ دندان روشی رایج در حوزه دندانپزشکی محسوب می‌شود. که در آن متخصص جراح دندانپزشک با استفاده از برخی مواد شیمیایی دندان‌های شما را سفید خواهد کرد و هر گونه لکه یا زردی ایجاد شده بر روی دندان از بین خواهد رفت. بلیچینگ عوارض قابل توجهی ندارد و با رعایت کردن دستورالعمل‌های ارائه شده توسط دندانپزشک قطعاً با مشکلی برخورد نخواهید کرد. در سایت دکتر میترا وثوقی بیشتر با عوارض بلیچینگ دندان آشنا شوید.