فهرست مطالب

عوارض کشیدن دندان شیری کودکان چیست؟ کشیدن دندان شیری در کودکان پیش از موعد مقرر موجب کاهش یافتن توانایی آنها در جویدن و حتی موجب از بین رفتن فضای کافی جهت رویش دندان‌ های دائمی می‌ شود. به همین دلیل است که معمولاً به والدین توصیه می‌ شود آموزش‌ های لازم را جهت نگهداری درست و صحیح از دندان‌ های شیری به کودکان خود بدهند. زیرا در غیر این صورت به ناچار باید این دندان‌ ها را بکشند که عوارضی را به دنبال خواهد داشت. در این مقاله عوارض کشیدن دندان شیری کودکان و زمان مناسب برای مراجعه به متخصص جراح و عصب کشی دندان را بررسی می‌ کنیم.

عوارض کشیدن دندان شیری کودکان

دندان شیری را می‌ توان به عنوان یک نمونه کوچک تر از دندان‌ های دائمی دانست که دو بخش ریشه و تاج دارد. ریشه این دندان با گذشت زمان تحلیل رفته و در سن مشخص و معینی می‌ افتد. سپس دندان دائمی به جای آن رشد خواهد کرد. اما گاهی اوقات به علت عدم مراقبت کافی کودکان و یا مصرف غذاهای مضر والدین مجبور می‌ شوند دندان شیری آنها را بکشند. که این دندان کشیدن عوارضی را به همراه خواهد داشت.

رایج‌ ترین و مهم‌ ترین عوارض کشیدن دندان شیری کودکان موارد زیر هستند:

  1. عدم توانایی کودک در جویدن غذا

لثه کودکان نیز مانند دندان شیری استحکام کمی دارد. به همین دلیل اگر دندان شیری را پیش از موعد مقرر آن بکشید، کودک توانایی کافی برای جویدن غذا نخواهد داشت. به همین دلیل است که اغلب از خوردن غذا امتناع می‌ ورزد و والدین به اشتباه این موضوع را به بی‌ اشتهایی کودک تعبیر می‌ کنند. بنابراین بهتر است پیش از آنکه نیاز باشد به متخصص جراح دندانپزشک کودکان مراجعه کنید، به کودک خود یاد دهید چگونه از دندان خود مراقبت کند.

عوارض کشیدن دندان شیری

  1. از دست رفتن فضای مناسب جهت رویش دندان دائمی

زمان مناسب برای افتادن دندان شیری معمولاً سنین ۷ تا ۱۲ سال است. در این مدت دندان های دائمی آمادگی رویش پیدا می‌ کنند. به محض اینکه دندان شیری بیفتد، این دندان‌ ها رشد خودشان را شروع خواهند کرد. اما اگر پیش از موعد مقرر دندان‌ های شیری را بکشید، قطعاً فضای کافی و مناسب برای رویش دندان دائمی وجود نخواهد داشت. به همین دلیل دندان‌ های دائمی به صورت غیر منظم و کج رشد می‌ کنند. اما اگر مجبور شدید دندان شیری را پیش از موعد بکشید، حتماً از یک متخصص ریشه دندان راهنمایی لازم را بگیرید تا بعداً کودک شما دچار مشکل نشود.

برخی از والدین به اشتباه تصور می‌ کنند با کشیدن زود هنگام دندان شیری کودکان دندان‌ های دائمی زودتر رشد کرده و مشکل کودک شان برطرف می‌ شود. که این تصوری کاملاً غلط و اشتباه است. در واقع کشیدن زود هنگام دندان‌ های شیری به هیچ وجه باعث تسریع شدن رویش دندان‌ های دائمی نخواهد شد. به همین دلیل متخصص عصب کشی دندان تا جای ممکن سعی می‌ کند مشکل دندان شیری را با مواردی مانند ترمیم یا روکش عصب کشی و غیره درمان کند.

اما اگر به هر دلیلی ناچار به کشیدن دندان شیری شدید، در این حالت متخصص درمان ریشه دندان باید فضا نگه دارنده برای کودک شما استفاده کند. تا فضای کافی جهت رویش دندان‌ های دائمی حفظ شود. حتی اگه نیازی به عصب کشی باشد. زیرا دندان شیری یک دندان کاملاً مستقل است و هیچ گونه آسیبی به دندان‌ های دائمی وارد نمی کند. جوانه دندان‌ های دائمی به صورت مستقل دارای ریشه، تاج و ساختار عصبی هستند و در زمان معین خودشان کاملاً تکامل خواهند یافت.

نتیجه‌ گیری

در این مقاله عوارض کشیدن دندان شیری کودکان را بررسی کردیم. دندان‌ های شیری به طور طبیعی تا سنین ۷ الی ۱۲ سال در دهان کودکان هستند. پس از آن جای خود را به دندان‌ های دائمی می‌ دهند. گاهی به دلایل مختلفی والدین مجبور به کشیدن دندان‌ های شیرین می‌ شوند. که البته این موضوع عوارضی را به همراه دارد. از جمله عوارض آن می توان به عدم توانایی کودک در جویدن خوب غذا و از دست رفتن فضای کافی و لازم جهت رویش دندان‌ های دائمی را می‌ توان اشاره کرد. در سایت دکتر میترا وثوقی بیش تر با عوارض کشیدن دندان شیری کودکان، مواقع ضروری جهت مراجعه به مرکز تخصصی درمان ریشه دندان و غیره آشنا شوید.