فهرست مطالب

عکس CBCT دندان چیست؟ عکس سی بی سی تی یا همان اسکن CBCT به نوعی سی تی اسکن با پرتو مخروطی گفته می‌ شود. که جهت رادیولوژی و عکس برداری از دندان‌ ها استفاده می‌ شود. این نوع تصویربرداری دیجیتالی با استفاده از اشعه ایکس انجام می شود. اطلاعات پردازش شده به وسیله این اشعه توسط کامپیوتر به صورت سه بعدی بسیار دقیق و با وضوح بالایی از فک و دندان‌ ها استفاده می‌ شود. که متخصص جراح دندانپزشک جهت کارهای مختلف درمان دهان و دندان از آن ها استفاده می‌ کند. در واقع این نوع عکس‌ ها موجب شده‌ اند که کار دندانپزشک آسان‌ تر شده و به راحتی مشکلی ایجاد شده را تشخیص دهد. این موضوع کمک می‌ کند که روند درمان آن ها نیز بسیار آسان‌ تر از سابق باشد. در این مقاله عکس سی بی سی تی را بررسی می‌ کنیم.

عکس CBCT دندان

عکس سی بی سی تی دندان چیست؟

گفتیم که عکس سی بی سی تی در واقع نوعی اسکن CBCT محسوب می‌ شود. که با پرتو مخروطی انجام می شود. این عکس نوعی رادیولوژی دندان به شمار می‌ رود که در آن تصویربرداری دیجیتالی با استفاده کردن از اطلاعات اشعه ایکس به طور دقیقی پردازش می شود. سپس توسط کامپیوتر تصویری جهت ایجاد کردن یک تصویر سه بعدی دقیق و واضح از قسمت فک و دندان‌ ها به دست می‌ دهد. هنگام مراجعه به مرکز تخصصی درمان ریشه دندان متخصص جراح دندانپزشک از این نوع عکس برداری برای کارهای مختلف دندانپزشکی استفاده می‌ کند.

این روش در حال حاضر جایگزین سی تی اسکن‌ های معمولی شده است. پیش از برنامه‌ ریزی کردن جهت هر نوع اقدامی متخصص درمان ریشه برای کارهای مختلف از جمله ارتودنسی، ایمپلنت، جراحی فک و دندان و غیره از این روش عکس برداری استفاده می‌ کند. این عکس تفاوت بسیار زیادی با سی تی اسکن‌ های معمولی دارد. در آن می‌ توان مشکلات به وجود آمده در قسمت دندان، ریشه آن و حتی لثه را به خوبی تشخیص داد که این موضوع در درمان کردن مشکل ایجاد شده تاثیر بسزایی دارد. به همین دلیل است که مورد توجه قرار گرفته و برای بیماری‌ های لثه و ریشه دندان نیز استفاده می‌ شود.

ضرورت استفاده از عکس سی بی سی تی

از نظر متخصص جراح دندانپزشک نه تنها عکس CBCT دندان جهت مشکلات صورت، فک و دهان توصیه می‌ شود. بلکه یکی از بهترین اقدامات برای مواردی مانند ایمپلنت دندان می‌ باشد. ایمپلنت سه جز اصلی دارد که مهم‌ ترین و اصلی‌ ترین قسمت آن پایه تیتانیومی می‌ باشد. این پایه دقیقاً بر روی استخوان فک قرار گرفته و به عنوان نوعی لنگر عمل می‌ کند. پس نیاز است که پیش از انجام دادن آن پزشک اطلاعات درستی در خصوص قسمت فک و وضعیت دهان بیمار داشته باشد.

این موضوع با استفاده از عکس سی بی سی تی انجام می‌ شود. عکس سی بی سی تی می تواند تصاویر مقطعی سه بعدی از قسمت‌ های مختلف فک و دندان به وجود بیاورد. پزشک با اطلاعات دقیقی که از این عکس به دست می‌ آورد، اقدامات لازم را جهت درمان مشکل به وجود آمده در قسمت فک و دندان‌ ها انجام می‌ دهد.

به طور کلی این عکس دست دندانپزشک را کاملاً باز گذاشته است تا بتواند محل ایمپلنت را به خوبی ارزیابی کرده و با بررسی کردن استخوان فک تراکم و شکل مناسبی را جهت رشد مجدد آن در نظر بگیرد. علاوه بر آن که احتمال بروز کردن مشکلاتی مانند آسیب‌ های عصبی را نیز به حداقل ممکن برساند.

نتیجه‌ گیری

در این مقاله به عکس CBCT دندان و کاربردهای آن در حوزه دندان پزشکی را بررسی کردیم. استفاده از عکس سی بی سی تی در حال حاضر نه تنها برای مشکلات به وجود آمده در دندان‌ ها بلکه حتی گاهی برای مشکلات فک، صورت و حتی

لثه کاربرد دارد به طوری که موجب می‌ شود متخصص جراح دندانپزشک مشکل به وجود آمده را به آسان تشخیص داده و شیوه مناسب جهت درمان را به کار بگیرد و امروزه کم ترین دندانپزشکی را می‌ بینید که بدون استفاده از چنین روش‌ هایی اقدام به معالجه مشکل به وجود آمده کند. در سایت دکتر میترا وثوقی بیش تر به عکس سی بی سی تی، موارد استفاده از آن، نحوه انجام دادن عکس سی بی سی تی و غیره آشنا شوید.