مدت زمان جرم گیری دندان

فهرست مطالب

جرم گیری دندان چیست؟ مدت زمان جرم گیری دندان چه قدر است؟ جرم گیری دندان که گاهی با آن بروساژ دندان هم می‌ گویند نوعی پاک سازی عمقی دندان‌ ها گفته می‌ شود. یکی از خدمات دندانپزشکی می‌ باشد که پلاک و تارتار موجود در قسمت‌ های بالا و زیر خطوط لثه را پاک می‌ کند. بسته به این که چه مقدار پلاک بر روی دندان‌ ها جمع شده باشد، مدت زمان جرم‌ گیری دندان مشخص می‌ شود. مدت جرم گیری دندان معمولاً بین ۳۰ دقیقه تا یک ساعت زمان نیاز دارد. در این مقاله به مدت زمان جرم‌ گیری دندان و زمان مناسب جهت مراجعه به مرکز تخصصی درمان ریشه دندان برای این کار را بررسی می‌ کنیم.

همان طور که گفته شد جرم‌ گیری دندان جهت از بین بردن تارتار و پلاک موجود در قسمت‌ های بالا و زیرین خطوط لثه می باشد که به آن بروساژ دندان هم می‌ گویند. بهتر است بدانید که تشکیل پلاک دندان ممکن است برخی بیماری‌ های لثه را به وجود بیاورد. بنابراین اگر به خوبی تمیز نشود، التهاب لثه را رقم می‌ زند. گاهی اوقات از بین بردن این جرم‌ ها با استفاده از یک مسواک امکان‌ پذیر نیست و نیاز است که ما به مرکز تخصصی درمان ریشه دندان مراجعه کنیم که متخصص جراح دندانپزشک بتواند این کار را برای ما انجام دهد. اما موضوعی که مطرح می‌ شود این است که پس چه مدت زمان نیاز به جرم‌ گیری دندان داریم.

مدت زمان جرم گیری دندان

مدت زمان جرم گیری دندان ها چه قدر است؟

این که چه مدت و چند وقت یک به بار جرم‌ گیری کردن یا بروساژ دندان‌ ها به مراکز دندانپزشکی مراجعه کنیم، بستگی به سلامت لثه و دندان‌ ها دارد. اما به طور معمول بیشتر افراد دندان‌ های سالمی دارند و هر ۶ ماه یک بار این کار را انجام می‌ دهند. تکرار دفعات بروساژ دندان به این موضوع بستگی دارد که رسوبات ایجاد شده بر روی آن با چه سرعتی در داخل دهان تشکیل شده باشند. چون در برخی از افراد رسوبات بسیار سریع یعنی هر سه الی چهار ماه تشکیل می‌ شود. البته باید دقت کنید افرادی که دارای مینای دندان ضعیف و نازک هستند جرم گیری بیش از حد معمول موجب ساییدگی بیش تر آن شده و حتی ممکن است عیوب دندان را تشدید کند.

اگر برای این کار به متخصص جراح دندانپزشک مراجعه کرده باشید، قطعاً به شما توصیه خواهد کرد که فواصل جرم گیری کردن را طولانی مدت انجام دهید. البته لازم به ذکر است که در این حالت باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کرده و معاینات دوره‌ای از تجمع کردن پلاک بر روی دندان‌ های خود پیشگیری کنید.

انواع روش‌ ها

جرم گیری دندان معمولاً به دو شیوه اولتراسونیک و دستی انجام می‌ شود که هر کدام از این شیوه‌ ها را با جزئیات توضیح خواهیم داد:

  1. جرم گیری به روش دستی

اگر جهت جرم‌گیری کردن، دندانپزشک از ابزارهای دستی استفاده کند در این حالت به وسیله برخی ابزارهای فلزی که به آن کورت و جرم گیر می‌گویند آن را انجام می دهد. سر ظریف این جرمگیر را در قسمت زیر خط لثه قرار می‌دهد تا به پلاک‌های دسترسی پیدا کند که با مسواک امکان پاک کردن آن نیست.

  1. جرم گیری به روش اولتراسونیک

امروزه دندان پزشکان از ابزارهای اولتراسونیک جهت جرم‌ گیری دندان‌ ها استفاده می‌ کنند. این دستگاه یک نوک فلزی ارتعاشی دارد که هنگام جرم‌ گیری با اسپری آب خنک انجام می‌ شود. اسپری کردن آب موجب شسته شدن پلاک‌ ها از روی دندان شده و کمک می‌ کند، که سر دستگاه سرد نگه داشته شود. در واقع با ضربه زدن نوک این دستگاه بر روی دندان پلاک‌ های زیر خط لثه از بین می‌ روند.

  1. جرم گیری کردن دندان با لیزر

از روش‌ های نوین جرم‌ گیری دندان استفاده از لیزر است که برای پاک سازی پلاک‌ های لثه و سطوح ریشه کاربرد دارد. در این شیوه پس از آن که ماده سفید رنگ ضدعفونی کننده را به دندان‌ ها می‌ مالند، نور لیزر با آن ها تابیده می‌ شود. به این ترتیب پلاک‌ های دندانی اکسید و سپس حذف می‌ شوند.

نتیجه‌ گیری

در این مطلب به مدت زمان جرمگیری دندان اشاره شد. در نتیجه می توان گفت میزان زمان لازم برای جرمگیری دندان به عوامل و افراد مختلف بستگی دارد. اگر قصد کسب اطلاعات بیش تر در رابطه با این مطلب را دارید بهتر است به سایت دکتر میترا وثوقی مراجعه کنید.