مراقبت‌های بعد از پر کردن دندان

فهرست مطالب

مراقبت‌های بعد از پر کردن دندان کدامند؟ پس از فرآیند پر کردن دندان چه نکات و مواردی را باید رعایت کنیم؟ گاهی اوقات با مراجعه به متخصص جراح دندانپزشک برای برطرف کردن مشکل به وجود آمده در دندان مجبور به پر کردن دندان می‌شویم. که البته این کار شرایطی دارد و پس از انجام دادن آن باید مراقبت‌ های لازم را جهت حفظ کردن آن رعایت کنید تا دندان دچار مشکلات دیگری نشود. در این مقاله مراقبت‌ های بعد از پر کردن دندان را بررسی می‌ کنیم.

روش های مراقبت بعد از ترمیم دندان

گفتیم که پر کردن دندان یکی از راه حل‌ هایی است که متخصص جراح دندانپزشک برای برطرف کردن برخی از مشکلات آن به کار می‌ گیرد. پر کردن ممکن است به صورت سطحی و یا با انجام عصب کشی باشد. در این حالت متخصص جراح و عصب کشی دندان پس از انجام این فرآیند دندان شما را پر خواهد کرد. اما موضوع مهم این است که پس از پر کردن دندان چه کاری انجام دهیم و دندان به چه مراقبت‌هایی نیاز دارد. در زیر چند نمونه از مراقبت‌های بعد از پر کردن دندان را توضیح می‌ دهیم:

  1. تا چند ساعت غذا نخورید

پس از آنکه دندان خود را پر کردید تا چند ساعت در دهان خود احساس بی‌حسی خواهید داشت. به همین دلیل بهتر است که از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید. زیرا بی حس بودن دندان‌ها مانع از تشخیص درست گرم یا سرد بودن غذاها شده و اگر غذای بسیار یخ یا داغ استفاده کنید، ممکن است دندان و دهان شما مجدد آسیب ببیند و اگر در اثر خوردن بافت دهان شما آسیب ببیند. پس از آنکه اثر بی‌حسی از بین برود، با درد شدیدی مواجه خواهید شد. به ویژه اینکه در اثر این بی‌حسی حتی ممکن است بافت لثه یا فضای دهان خودتان را نیز گاز بگیرید. اما اگر نمی‌توانید تا زمان از بین رفتن بیهوشی کامل از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید، پس سعی کنید از غذاهای سبک و نرم مانند ماست، سوپ ملایم، پوره سیب زمینی با دماهای معمولی استفاده کنید.

  1. از داروهای مسکن استفاده کنید

با وجود این که پر کردن دندان یک فرآیند بدون درد محسوب می‌شود، اما گاهی اوقات در بافت‌های داخلی و دندان‌ها پس از پر کردن ممکن است احساس درد داشته باشید. که این درد به مرور زمان برطرف خواهد شد، اما اگر تحمل آن را ندارید می‌توانید از قرص‌های مسکن استفاده کنید که جای هیچ گونه نگرانی نیست.

مراقبت‌های بعد از پر کردن دندان

  1. غذاهای چسبناک، سفت و جویدنی مصرف نکنید

تا چند روز پس از آنکه دندان خودتان را پر کرده‌اید، از غذاهای چسبنده، سفت و جویدنی استفاده نکنید. زیرا جویدن بیش از حد غذاهای سفت ممکن است باعث شود مواد پر کننده دندان خارج شود. حتی گاهی ممکن است موجب شکستن آن شود. غذاهای چسبنده نیز همین مشکل را به وجود می‌آورند و زمینه ساز پوسیدگی بدتر در دندان شما خواهند بود. برای پیشگیری از چنین مشکلاتی همچنان مسواک خود را مرتب استفاده کرده و نخ دندان را نیز فراموش نکنید.

  1. خوردن غذا و نوشیدنی‌ های شیرین را محدود کنید

موضوع مهم دیگر در خصوص سلامت دندان‌ها و پیشگیری از پوسیدگی آنها این است که مصرف مواد قندی و اسیدی را محدود کنید. این مواد حتی در حالت معمولی نیز پوسیدگی دندان‌ها را تشدید می‌کنند. اما اگر از این مواد غذایی استفاده کردید پس از استفاده حتماً مسواک زده و نخ دندان نیز بکشید. تا شیرینی از لابلای دندان‌های شما خارج شده و مینای دندان دچار تخریب نشود.

  1. آرام و ملایم غذا بجوید

فشار زیاد برای دندان‌ها و گاز گرفتن شدید در قسمت دندان و استخوان ایجاد درد خواهد کرد. دندان پر شده در این حالت تحت تاثیر قرار می‌گیرد. بنابراین تا چند روز پس از آنکه دندان خودتان را پر کردید، ضمن آنکه از خوردن غذاهای سفت خودداری می‌کنید. حتی غذاهای نرم را نیز به آرامی و با احتیاط بجوید.

نتیجه‌ گیری

در این مقاله مراقبت‌های پس از پر کردن دندان را بررسی کردیم. نکاتی که در بالا به ذکر آن پرداختیم در واقع نکاتی هستند که در هنگام مراجعه به متخصص جراح دندانپزشک و پر کردن دندان‌ها آنها را به شما یادآوری خواهند کرد. پس اگر به دنبال نتیجه درست و بهتر پس از پر کردن دندان هستید این نکات را رعایت کنید. در سایت دکتر میترا وثوقی بیشتر با مراقبت‌های پس از پر کردن دندان آشنا شوید.