فهرست مطالب

آیا با نحوه مراقبت از بریس ارتودنسی آشنا هستید؟ چگونه از بریس ارتودنسی به درستی مراقبت کنیم؟ پس از انجام دادن ارتودنسی یکی از موارد بسیار مهم که متخصص جراح دندانپزشک به شما توصیه می‌ کند مراقبت از بریس ارتودنسی می باشد. زیرا در این حالت دندان‌ های شما به مراقبت بیش تری نیاز دارند. اگر آشنایی کامل با این موضوع نداشته باشید، ممکن است بریس ارتودنسی دچار آسیب شود. در این مقاله برخی از نکات مهم جهت مراقبت از بریس ارتودنسی و مواقع ضروری برای مراجعه به مرکز تخصصی درمان ریشه دندان را بررسی می‌ کنیم.

نحوه مراقبت از بریس ارتودنسی

گفتیم که دندان‌ ها پس از ارتودنسی مراقبت‌ های ویژه‌ای نیاز دارند تا بریس آنها آسیب نبیند. در بخش زیر به نحوه مراقبت از بریس ارتودنسی اشاره شده است:

  1. اجتناب از خوردن غذاهای سفت

برخی از غذاهای سفت مانند هویج خام، چوب شور، آبنبات‌ های سفت، آجیل و غیره می‌ توانند برای بریس دندان مشکل ایجاد کنند. حتی مصرف کردن آنها ممکن است موجب کنده شدن سیم‌ ها شود. به همین دلیل است که تا حد ممکن باید از خوردن این غذاها پرهیز کرده و در مواقع استفاده نیز با احتیاط آنها را بجوید.

  1. پرهیز از مصرف غذاهای چسبناک و جویدنی

بعضی از غذاها مانند میوه‌ های خشک، کارامل و بادام زمینی و حتی آدامس‌ ها نیاز به جویدن زیادی دارند و در بیش تر مواقع به دندان‌ ها می‌ چسبند. به همین دلیل است که بریس ها را دچار مشکل خواهند کرد. زیرا در لابلای آنها گیر کرده و اگر شما برای بیرون آوردن آن تلاش کنید، حتی ممکن است موجب شکستن براکت شود.

مراقبت از بریس دندان

  1. پرهیز از خوردن غذاهای شیرین

برخی از غذاها و نوشیدنی‌ ها مانند بستنی، آبنبات، کیک، نوشابه، دلستر و غیره نه تنها هیچ گونه سودی به حال دندان‌ های شما نخواهند داشت، بلکه برخی از باکتری‌ های تشکیل دهنده پلاک از مواد شیرین تغذیه می‌ کنند. بنابراین با خوردن چنین مواد غذایی حتماً باید از نخ دندان استفاده کرده و مسواک بزنید. پس از ارتودنسی استفاده بی‌ رویه از مواد غذایی شیرین می‌ تواند برای شما مشکل ساز باشد. زیرا در اطراف بریس ها پلاک‌ ها بیش از حد معمول تجمع پیدا می‌ کنند.

  1. مسواک پس از غذا خوردن

اگر از بریس استفاده کرده‌اید، باید بیشتر از افراد معمولی دندان‌های خودتان را مسواک بزنید. زیرا غذا به راحتی لابلای آنها گیر کرده و می‌تواند موجب پوسیدگی دندان‌های شما شود. حتی گاهی اوقات این موضوع به بریس ها نیز آسیب می‌رساند. بنابراین یکی از نکات بهداشتی بسیار مهم پس از ارتودنسی، رعایت کردن بهداشت دندان و مسواک زدن می‌باشد.

  1. برداشتن نوارکش‌های پلاستیکی داخل دهان

پیش از آنکه اقدام به مسواک زدن کنید، نوارکش‌های لاستیکی که در داخل دهانتان وجود دارد را خارج کنید. این نوارکش‌ها که معمولاً در بخش پایینی دهان قرار دارند. قسمت پایین را به بالا متصل می‌کنند و نباید با نوارهای کوچک لیگاتور اشتباه گرفته شوند که موجب اتصال دندان‌ها به یکدیگر می‌شوند. بنابراین هنگام مسواک زدن حتماً باید اطراف و داخل بریس ها این نوارکش‌ها را جدا کنید. اگر ارتودنسی شما متحرک است می توانید آن را به آسانی بیرون آورده و پس از مسواک زدن آن را سر جای خود قرار دهید. البته جهت مراقبت کردن از بریس. حتماً باید آن را داخل جعبه مناسب قرار دهید.

  1. شستشوی دهان

شستشوی دهان با آب به مسواک زدن شما کمک خواهد کرد. برای این کار ابتدا مقداری آب را داخل دهانتان بچرخانید. به این طریق ذرات غذا از دهان خارج شده و و راحت‌تر می‌توانید مسواک بزنید. حتی زمانی که نمی‌توانید مسواک بزنید با شستشوی دهانتان می‌توانید ذرات غذایی را از بین برده و از پوسیدگی دندان پیشگیری کنید.

  1. دقت در مسواک زدن

در حالتی که شما دندان‌های خود را ارتودنسی کرده‌اید، مسواک زدن قدری دشوار است و باید بیشتر از حالت معمولی طول بکشد. برای این کار مسواک را طوری تنظیم کنید که قسمت‌های بالا و پایین بریس ها کاملاً تمیز شود.

نتیجه‌ گیری

در این مقاله نحوه مراقبت از بریس ارتودنسی را بررسی کردیم. هنگام مراجعه به مرکز تخصصی درمان ریشه دندان، متخصص جراح و عصب کشی دندان این موضوع را به شما یادآوری کرده و نکات مهم جهت مراقبت از بریس ارتودنسی را برای شما توضیح خواهد داد. ما نیز به نمونه‌هایی از آنها اشاره کردیم. در سایت دکتر میترا وثوقی بیشتر با نحوه مراقبت از بریس ارتودنسی آشنا شوید.