مزایای فلورایدتراپی کودکان

فهرست مطالب

در این مطلب با ما همراه باشید تا با مزایای فلورایدتراپی کودکان آشنا شوید. فلورایدتراپی را می‌ توان درمانی برای کودکان دانست. استفاده از آن، باعث قوی تر شدن دندان ها و همچنین افزایش مقاومت دندان در برابر اسید می شود. فلوراید علاوه بر آن که خطر پوسیدگی دندان‌ ها را کاهش می‌ دهد، گاهی باعث به تاخیر افتادن علائم پوسیدگی نیز می شود. در این شیوه درمانی، غلظت بالای فلوراید بر روی سطح دندان‌ ها مالیده می‌ شود. به عبارت دیگر این ماده مدتی در تماس مستقیم با دندان خواهد بود تا به خوبی بتواند سلامت دندان‌ ها را بهبود بخشد. فلوراید تراپی که در مطب دندانپزشکی صورت می‌گیرد، به صورت محلول ژل، فوم و یا وارنیش می‌ باشد. اینکه کدام یک از این مواد مورد استفاده قرار می گیرد، بستگی به تشخیص متخصص جراح دندانپزشک دارد.

فواید فلورایدتراپی برای کودکان

در بخش زیر به چند مورد از مزایای فلورایدتراپی کودکان اشاره شده است:

1. پیشگیری از پوسیدگی دندان

فلوراید را می‌ توان یکی از ۱۰ دستاورد مهم و بزرگ بهداشت عمومی در قرن ۲۰ دانست. استفاده مداوم از آن خطر پوسیدگی در دندان‌ ها به ویژه دندان کودکان را تا چندین برابر کاهش خواهد داد. در جوامعی که فلورایدتراپی به ویژه برای کودکان انجام می‌ شود و افراد از سنین کودکی چنین برنامه‌ هایی را شروع می‌ کنند، پوسیدگی دندان را به صورت چشمگیری کاهش می دهد. زیرا می‌ دانیم کودکان گاهی اوقات به علت مصرف بی‌ رویه مواد اسیدی و قندی و همچنین عدم تجربه و مهارت کافی در مسواک زدن و استفاده از نخ دندان همواره در معرض مشکلات دهان و دندان از جمله پوسیدگی قرار دارند. از طرفی دندان‌ های شیری بسیار آسیب‌ پذیرتر از دندان‌های دائمی هستند و زودتر نیز خراب می‌ شوند. به همین خاطر از شیوه هایی مانند فلورایدتراپی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان استفاده می شود.

2. قوی‌ تر شدن مینای دندان

فلوراید موجب می‌شود که برخی از مواد معدنی مانند فسفات و کلسیم که جهت تقویت مینای دندان موثر هستند، کاملاً جذب این قسمت شوند. هر چه مقدار جذب کردن این مواد به وسیله مینای دندان بیشتر باشد، مقاومت آن نیز افزایش خواهد یافت. به همین دلیل است که فلوراید تراپی در کودکان باعث استحکام، دوام و سلامت مینای دندان‌ ها شده و تا سنین بزرگسالی آنها را تضمین می‌ کند.

مزایای فلورایدتراپی کودکان

3. درمان حساسیت دندان‌ ها

از مشکلات رایج در بین افراد حساسیت دندان‌ ها می‌ باشد. مثلاً گاهی اوقات در حین خوردن غذا فوراً سرما یا گرمای آن را احساس می‌ کنیم و دندانمان تیر می‌ کشد، حتی گاهی اوقات احساس درد نیز می‌ کنیم. این به علت حساسیت بالای دندان‌ ها می‌باشد که ناشی از تحلیل رفتن مینای دندان است. اگر به این مشکل رسیدگی نشود در کوتاه مدت پوسیدگی دندان‌ها را رقم می‌زند. به همین دلیل در مراحل اولیه تحلیل رفتن مینا دندان، پزشک فلورایدتراپی را جهت تقویت آن انجام می‌ دهد.

4. پیشگیری از ایجاد لکه‌ های سفید بر روی دندان

بیشتر افرادی که به صورت ثابت ارتودنسی را انجام می‌ دهند، پس از پایان یافتن دوره درمان لکه‌های سفیدی را برای دندان‌های خودشان مشاهده می‌کنند. این لکه‌ها به علت اتصال براکت با سطح دندان و همچنین فعل و انفعالات در قسمت لایه مینا می‌ باشد. البته در بیشتر مواقع این لکه‌ها پس از درمان توسط دندانپزشک برطرف خواهد شد. اما فلورایدتراپی کمک می‌کند تا هیچ اثری از آنها بر روی دندان نماند و شما دندان‌ هایی یک دست و سفید داشته باشید.

5. معکوس کردن روند تخریب مینای دندان

شاید بتوان مهم‌ ترین و اصلی‌ ترین فایده و مزایای فلورایدتراپی کودکان را معکوس کردن روند تخریب مینای دندان دانست. فلوراید جهت تقویت کردن ساختار مینا به دندان‌ها کمک می‌کند تا دندان‌ ها به وسیله اسید آسیب نبینند و کاملاً محافظت شوند. همچنین به دندان شما کمک خواهد کرد که پس از آسیب دیدن بهتر بهبود پیدا کرده و با پوسیدگی‌ها و مشکلات رایج دهان و دندان کودکان مواجه نشوید.

نتیجه گیری

در این مطلب به مزایای فلورایدتراپی کودکان اشاره شد. فلوراید همچنین می‌ تواند به ترمیم کردن قسمت‌های آسیب دیده بر اثر اسید کمک کرده و بسیاری از علائم اولیه پوسیدگی را طبق فرایندی که به آن رمینرالیزاسیون می‌گویند معکوس کند. البته ناگفته نماند که نه تنها کودکان بلکه بزرگسالان نیز می‌توانند فلورایدتراپی را انجام دهند. اما دندان‌های کودکان میزان آسیب پذیری بالایی دارد. بنابراین بیشتر از بزرگسالان برای کودکان این شیوه توصیه می‌شود. به ویژه اگر در مکانی زندگی می‌کنید که در آب آشامیدنی فلوراید وجود ندارد. شما می توانید برای دریافت اطلاعات بیشتر در رابطه با مزایای فلورایدتراپی کودکان، از سایت دکتر میترا وثوقی دیدن کنید.