هدف از عمل جراحی لثه

فهرست مطالب

هدف از عمل جراحی لثه چیست؟ جراحی لثه از شیوه‌ های درمانی رایج در علم دندانپزشکی می‌باشد که معمولاً در مرکز تخصصی درمان ریشه دندان توسط متخصص جراح دندانپزشک یا متخصص لثه انجام می‌ شود. به دلایل متعددی ممکن است شما نیاز به جراحی لثه داشته باشید که از آن جمله می‌ توان به عقب رفتگی فک، عفونت شدید، تومور کیست و غیره اشاره کرد. جراحی لثه انواع مختلفی دارد و برای مشکلات متعددی انجام می‌ شود و انتخاب نوع جراحی بستگی به مشکل به وجود آمده و نظر دندانپزشک معالج دارد. در این مقاله هدف از عمل جراحی لثه را بررسی می‌ کنیم.

هدف از عمل جراحی لثه چیست و چه کاربردی دارد؟

هدف از عمل جراحی لثه زمانی ضروری به نظر می‌ رسد که بیماری‌ های به وجود آمده در لثه با دارو یا دیگر روش‌های درمانی قابل معالجه نباشد. در این حالت متخصص جراح دندانپزشک و یا متخصص لثه ترجیح می‌ دهد مشکل به وجود آمده را با عمل جراحی برطرف کند. جراحی‌ هایی که برای لثه انجام می‌ شوند به صورت سرپایی و بیهوشی موضعی صورت می‌گیرند. از اصلی‌ ترین اهداف و دلایلی که نیاز به جراحی لثه پیدا می‌ کنیم، موارد زیر هستند:

  • ایجاد عفونت شدید
  • تجمع پیدا کردن باکتری‌ ها و پلاک
  • وجود تومور و کیست
  • مصرف کردن برخی از داروها

بر اثر این موارد مشکلاتی در لثه به وجود می‌آید که ما مجبور به جراحی لثه می‌ شویم. بنابراین هدف از انجام دادن آن برطرف کردن مشکلاتی است که در زیر نمونه‌ هایی از آنها را ذکر می‌ کنیم:

  • ترمیم استخوان فک

یکی از اهداف جراحی لثه ترمیم کردن استخوان فک و همچنین ترمیم بافت‌ های آسیب دیده در ارتباط با لثه می‌ باشد. چون تنها راه ترمیم کردن استخوان‌ های فک یا گاهی اوقات بافت‌ های اطراف لثه تنها با عمل جراحی امکان‌ پذیر است.

  • جلوگیری از افتادگی دندان

گاهی بر اثر مشکلات به وجود آمده در لثه دندان‌ ها لق شده و در خطر افتادن می‌ باشند. در این حالت اگر به موقع اقدام کرده و مشکل لثه را برطرف کنید، از افتادن دندان پیشگیری خواهد شد.

هدف از عمل جراحی لثه

  • کاهش یافتن شکاف لثه

مشکل دیگری که معمولاً در لثه‌ ها به وجود می‌ آید و نیاز به ترمیم و جراحی دارد، کاهش شکاف لثه در لابلای دندان‌ ها می‌ باشد. این مشکل با دیگر روش‌ های درمانی و مصرف دارو قابل برطرف شدن نیست و باید جراحی شود.

  • تغییر شکل استخوان فک

هدف از عمل جراحی لثه گاهی اوقات جهت کاهش یافتن رشد باکتری‌ها و دیگر میکروب‌ها در شکاف استخوان نیاز است که استخوان فک تغییر شکل پیدا کند.

  • از بین بردن عفونت

اگر عفونت به وجود آمده در لثه به مرحله حاد رسیده باشد. امکان درمان آن با دارو میسر نشود، در این حالت باید به کمک جراحی لثه این کار را انجام داد. زیرا در صورت عدم درمان این عفونت‌ها قطعاً بافت‌های اطراف لثه و حتی دندان‌ها نیز دچار مشکلات جدی خواهند شد.

  • درمان برخی از بیماری‌ ها

هدف از عمل جراحی لثه درمان برخی از بیماری ها نیز می باشد. لثه مانند دیگر قسمت‌های بدن ممکن است به برخی از بیماری‌ها دچار شود. که برای درمان آنها نیاز به جراحی لثه خواهیم داشت که از جمله این بیماری‌ها می‌توان پریودنتیت و گینوییت را نام برد. گینوییت به نوعی بیماری خفیف لثه گفته می‌شود که موجب خونریزی، تورم و قرمزی لثه خواهد شد. این مشکل نیز از ضعف بهداشت در دهان و دندان و در نهایت ایجاد پلاک بر روی دندان‌ها به وجود می‌آید. درمان این بیماری به وسیله جراحی می‌باشد.

پریودنتیت نیز بیماری شدیدتری از نوع اول است که در صورت پیشرفت کردن موجب التهاب لثه شده و حتی ممکن است بافت‌ها و استخوان‌های اطراف آن را نیز درگیر کند. که در این حالت دندان‌ها و لثه از یکدیگر جدا می‌شوند و فاصله که بین آنها به وجود می‌آید که موجب تجمع باکتری‌ها و در نهایت عفونت می شود. سپس دندان پس از مدتی خواهد افتاد. به همین دلیل برای برطرف کردن آن جراحی لثه انجام می‌شود. برای این موارد را متخصص ریشه دندان پس از معاینه اولیه تشخیص می‌دهد و معمولاً در مراکزی مانند مرکز تخصصی درمان ریشه دندان انجام می‌شود.

نتیجه‌ گیری

در این مقاله هدف از عمل جراحی لثه را بررسی کردیم. دلایل مختلفی وجود دارند که موجب می‌شوند ما نیاز به جراحی لثه مرکز تخصصی درمان ریشه دندان پیدا کنیم. به همین دلیل متخصص جراح دندانپزشک پس از تشخیص دادن مشکل به وجود آمده، احتمالاً مریض را برای معالجه بعدی به متخصص لثه ارجاع می‌دهد. در سایت دکتر میترا وثوقی بیشتر با هدف از جراحی لثه بیماری‌های لثه دلایل ایجاد آن و غیره آشنا شوید.