پروتز ثابت دندان

فهرست مطالب

پروتز ثابت دندان چیست؟ آیا با انواع پروتزهای دندانی آشنا هستید؟ پروتز‌ها در واقع وسیله‌ های کاربردی در دندانپزشکی هستند که متخصص جراح دندانپزشک در مرکز تخصصی درمان ریشه دندان از این وسایل جهت پوشاندن نواقص به وجود آمده در دندان‌ ها و یا جایگزین کردن دندان‌ های از بین رفته استفاده می‌ کنند. این پروتز‌ها به صورت انواع پروتز ثابت، متحرک و نیمه متحرک هستند که انتخاب کردن آن بستگی به تشخیص متخصص جراح دندانپزشک و هم چنین مشکلات ایجاد شده در دندان بیمار دارد. پروتز ثابت به گونه‌ ای استفاده می‌ شود که در دهان ثابت بوده و قابل برداشتن نباشد. در این مقاله پروتز ثابت دندان را بررسی می‌ کنیم.

آشنایی با پروتز ثابت دندان

هنگام مراجعه به مرکز تخصصی درمان ریشه دندان برای مشکل به وجود آمده متخصص جراح دندانپزشک راه مناسبی را انتخاب می‌ کند. که یکی از این راه‌ ها نیز پروتز می‌ باشد. پروتز برای پوشاندن نواقص به وجود آمده در دندان‌ ها و یا جایگزین شدن به جای دندان‌ های از بین رفته استفاده می‌ شود.

پروتزها انواع مختلف متحرک، ثابت و نیمه متحرک دارند که انتخاب کردن هر نوع از این روش‌ های درمانی در وهله اول به تشخیص دندانپزشک و در نهایت به نوع مشکل به وجود آمده بستگی دارد.

پروتز ثابت دندان همان که از نامش پیداست، کاملا در داخل دهان ثابت شده و امکان برداشتن آن وجود ندارد. در بیش تر مواقع نیز به انواع پروتز متحرک یا نیمه متحرک ترجیح داده می‌ شود.

پروتز ثابت دندان

انواع پروتز ثابت دندان

پروتز ثابت دندان نیز انواع مختلفی دارد که ما به طور معمول آن را با نام روکش دندان می‌ شناسیم. این نوع پروتز‌ها قابل جابجایی و حرکت نیستند و از انواع خوب پروتز‌ها می‌ باشند. این پروتز‌ها عبارتند از:

  1. روکش تک واحدی دندان

اگر ساختار دندان بسیار ضعیف باشد و به حمایت و محافظت بیشتری نیاز داشته باشد، در این حالت از روکش استفاده خواهد شد. گاهی اوقات روکش جهت ایجاد زیبایی بیشتر انجام می‌ شود. یا مثلاً برخی افراد هنگام جویدن و بلع غذا در دندان‌ های آسیابی دچار مشکلاتی هستند که این مشکلات را به آسانی می‌ توان با روکش دندان برطرف کرد.

  1. بریج دندان

نوع دیگر پروتز ثابتی که متخصص جراح و عصب کشی دندان برای دندان آسیب دیده شما انتخاب می‌ کند، بریج دندان است. بریج زمانی مورد استفاده قرار می‌ گیرد که بیمار چند دندان خودش را از دست داده باشد. به این ترتیب دندان‌ های کناری آنها را تراشیده و برای آنها بریج نصب خواهد شد. به این ترتیب قسمت خالی لابلای دندان‌ ها کاملاً پر شده و در نهایت فرد به زیبای سابق خودش دست پیدا می‌ کند.

  1. ونیرها

ونیر یا لمینت دندان از مدرن‌ ترین روش‌ ها جهت برطرف کردن مشکلات دندان محسوب می‌ شود. ونیرها نازک هستند و می‌ توانند قسمت جلوی دندان‌ ها را پوشش دهند. بنابراین این روش می‌ تواند ظاهری زیبا و طبیعی به دندان‌ ها ببخشد.

  1. اینله‌ها و انله ها

گاهی مواقع بر اثر پوسیدگی‌ های شدید، تاج دندان نیز کاملاً تخریب می‌ شود. حفره به وجود آمده آنقدر زیاد است که دندان را نمی‌ توان با روش‌ های سنتی پر کرد. در این حالت است که شیوه‌ های مختلفی مانند اینله و انله دندان که دوام بیشتری نسبت به روکش دارند، استفاده می‌ شود. این دو روش با پر کردن متفاوت هستند، زیرا ساختار دندان در آنها کاملاً حفظ شده و پس از قالب‌ گیری کردن تنها قسمت معینی از دندان ساخته خواهد شد.

  1. ایمپلنت دندانی

ایمپلنت را می‌ توان جایگزین دندان دانست. در این حالت ایمپلنت با یک پایه بسیار قوی در داخل فک قرار می‌ گیرد. جنس آن نیز از تیتانیوم خالص است که هیچ گونه ضرری برای بدن ندارد. ایمپلنت به صورت یک میله بسیار باریک به داخل استخوان فک محکم شده، سپس دندان مصنوعی به آن وصل می‌ شود. ایمپلنت انواع مختلفی دارد که از آن جمله می‌ توان اندوستیال و ساب پریوستیال را نام برد.

نتیجه‌ گیری

در این مقاله پروتز ثابت دندان را بررسی کردیم. پروتز‌ها انواع مختلفی دارند که جهت برطرف کردن برخی از مشکلات قسمت دهان استفاده می‌ شوند. یکی از انواع رایج آنها نیز پروتز ثابت دندان است که از جمله بهترین روش‌ های ترمیم دندان‌ های آسیب دیده محسوب می‌ شود. در سایت دکتر میترا وثوقی بیشتر با پروتز ثابت دندان، انواع مختلف این نوع پروتز، مزایای و معایب آن و روش انجام دادن هر کدام بیشتر آشنا شوید.