فهرست مطالب

آمالگام یک ماده ترمیمی است که به وفور در دندانپزشکی ها استفاده می‌شود. از این ماده برای پر کردن دندان و رفع مشکلاتی مانند دندان درد استفاده می‌کنند.

به طور کلی ماده آمالگام بیشتر به رنگ سیاه وجود دارد که در گذشته جزء پرکاربردترین مواد برای پر کردن دندان بود. امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی، انواعی از آمالگام مورد استفاده قرار می گیرد که به رنگ سفید هستند. در ادامه اطلاعات بیشتری از این دو ماده در اختیار شما قرار می‌دهیم.

آمالگام سیاه چیست؟

آمالگام سیاه یکی از شناخته شده‌ترین مواد برای پر کردن دندان‌ های پوسیده است. برای تهیه این ماده از فلزاتی مانند قلع، نقره و جیوه استفاده می‌ شود.
پودر تمامی فلزات ذکر شده را با جیوه مایع مخلوط کرده و سپس مایع انعطاف پذیر را روی حفره دندان قرار می‌دهند، این ماده پس از مدتی سفت شده و از پوسیدگی بیشتر دندان جلوگیری می‌کند.

آمالگام به دلیل استحکام و دوام زیادی که دارد به وفور مورد استفاده قرار می‌گیرد و یکی از پرکاربردترین مواد در صنعت دندانپزشکی است. با استفاده از این ماده می‌توان سلامت دندان‌ها را بازیابی کرد و از ایجاد مشکلات جدی در آنها جلوگیری نمود.

بهتر است بدانید آمالگام نسبت به مواد دیگر از قیمت کمتری برخوردار است و برای کسانی که می‌خواهند اقدام به ترمیم دندان‌های خود با کیفیت بالا و قیمت مناسب کنند، بهترین گزینه خواهد بود.

خدمات کلینیک: بهترین متخصص عصب کشی دندان

آمالگام سیاه چیست؟
پر کردن دندان با آمالگام سفید و سیاه

مزیت پر کردن دندان‌ها با آمالگام

  • از مهمترین مزیت‌ های پر کردن دندان‌ها با آمالگام می‌توانیم به دوام و استحکام زیاد آن در طولانی مدت اشاره کنیم.
  • علاوه بر این، این ماده مقرون به صرفه است.
  • روند قرار دادن آن روی دندان به سرعت انجام می گیرد و می‌توان برای تمامی دندان‌ها از جمله دندان‌های آسیابی کوچک و بزرگ از آن استفاده کرد.
  • این ماده در اثر مصرف مواد غذایی و یا نوشیدنی‌های سرد و گرم ترک نمی‌خورد و می‌توان با خیال راحت تا چندین سال از آن استفاده کرد.
  • یکی دیگر از مهم‌ترین مزیت ‌های آمالگام بدون عارضه بدون آن است.
  • استفاده از این ماده هیچ مشکلی برای سلامت انسان به همراه ندارد.

به همین دلیل برای تمامی افراد از جمله کودکان و نوجوانان می‌توان با خیال راحت از آن استفاده کرد.

ماده سفید برای پر کردن دندان چیست؟

اگر به یک دندانپزشک متخصص و حرفه ای مراجعه کنید، ممکن است از شما بپرسد برای پر کردن دندان از مواد سفید استفاده کند یا سیاه؟ بهتر است بدانید ماده سفیدی که برای پر کردن دندان استفاده می‌شود، معمولاً از جنس کامپوزیت است.

این ماده نیز همانند آمالگام از استحکام فراوانی برخوردار می‌باشد. ماده سفید به دلیل اینکه همرنگ دندان است بیشتر برای پر کردن دندان‌های جلویی به کار می‌رود. به طور کلی، ماده سفید برای پر کردن دندان مزیت های زیادی به همراه دارد و امروزه در صنعت دندانپزشکی جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است.

مزیت پر کردن دندان با ماده سفید

پر کردن دندان ‌ها با ماده سفید یا همان کامپوزیت می‌تواند مزیت‌های زیادی نیز به همراه داشته باشد. برای مثال، در هنگام پر کردن آن نیاز است تا حفره دندان کمتر تراشیده شود. علاوه بر این، این ماده نسبت به آمالگام زودتر خشک می‌شود و بلافاصله پس از استفاده از آن، می‌توان اقدام به مصرف مواد غذایی کرد.

ماده سفید استحکام زیادی دارد و در کوتاه مدت آسیب نمی بیند. علاوه بر این، برای پالپ دندان یا لثه هیچگونه ضرری نداشته و ایجاد حساسیت نمی کند.
معمولاً مواد سفیدی که برای پر کردن دندان‌ها استفاده می‌شود از زیبایی و جذابیت ظاهری بیشتری برخوردار بوده و هماهنگی بیشتری با رنگ دندان‌ها دارند.

برای پر کردن دندان‌ها از ماده سفید استفاده کنیم یا سیاه؟

پاسخ این سوال کاملا بسته به سلیقه شما و نظر دندانپزشک تان دارد. پس از مراجعه به کلینیک تخصصی دندانپزشکی در تهران می‌توانید در ابتدا با دندانپزشک مشورت کرده و سپس بهترین گزینه را انتخاب کنید.

در صورتی که می‌خواهید دندان‌های جلوی دهان را پر کنید بهتر است از ماده سفید استفاده نمایید؛ علاوه بر این، در صورتی که قیمت برای شما اهمیت دارد توصیه ما به شما استفاده از آمالگام سیاه است.
اگر می‌خواهید اقدام به پر کردن دندان‌های آسیابی خود کنید، به نظر می رسد که آمالگام برای مشا بهتر باشد زیرا ماندگاری و دوام بیشتری در برابر جویدن مواد غذایی دارد و به این زودی ها فرسوده نمی‌شود.

اگر قصد مراجعه به پزشک متخصص جهت درمان دندان های خود را دارید، برای اطلاع از بهترین متخصص درمان ریشه دندان و بهترین متخصص عصب کشی دندان در غرب تهران با کلینیک دکتر میترا وثوقی در ارتباط باشید.